, niedziela 19 maja 2024
Cieszyński Dom Narodowy (na razie) bez nowego statutu
Radni zdjęli z porządku obrad punkt dotyczący nadania nowego statutu Cieszyńskiemu Ośrodkowi Kultury "Dom Narodowy", fot: Renata Karpińska/www.cieszyn.plDodaj do Facebook

Cieszyński Dom Narodowy (na razie) bez nowego statutu

JM
W porządku obrad sierpniowej sesji Rady Miasta Cieszyna znalazł się punkt dotyczący podjęcia uchwały na temat nowego statutu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy". Do głosowania jednak nie doszło. Burmistrz decyzji radnych nie komentuje. I zachęca do porównania obu statutów.

- Myślę, że dobrze byłoby sobie dać czas na spokojną dyskusję na ten temat w ciągu miesiąca. Chciałbym zaproponować również zorganizowanie spotkania, żebyśmy spokojnie podyskutowali, co za tymi zmianami tak naprawdę stoi, jakie będą wszystkie aspekty, nie tylko formalno-prawne, ale też organizacyjne, finansowe, osobowe - apelował Krzysztof Kasztura, cieszyński radny, który był jednym z inicjatorów zdjęcia z porządku obrad punktu dotyczącego głosowania nad nowym statutem Domu Narodowego. Poparł go Eugeniusz Raabe, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, który w imieniu komisji odczytał jej stanowisko. - Zdaniem komisji wyjaśnienia burmistrza, co do propozycji zmian organizacyjnych COK "Dom Narodowy", mimo wcześniejszych próśb zarówno Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, radnych spoza komisji oraz działaczy kultury, złożone zostały zbyt późno, aby móc w tak krótkim terminie odnieść się do nich. Proponowane zmiany budzą liczne wątpliwości i kontrowersje - zaznaczył.

Radni 20 głosami "za" i przy jednym "wstrzymującym się" zdecydowali o zdjęciu z porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały na temat nowego statutu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy".

Portal gazetacodzienna.pl poprosił Mieczysława Szczurka, burmistrza Cieszyna, o komentarza do tej decyzji. Jak sam przekonałby radnych do głosowania "za" nowym statutem? - Nie będę komentował tej decyzji ani przekonywał radych do tego pomysłu - mówi Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna, który dodaje, że nadanie nowego statutu Domu Narodowemu spowodowane jest zmianą obecnie obowiązujących przepisów. Podobnie stanie się w przypadku innych jednostek kultury. W przypadku Domu Narodowego zmiana nie jest jednak czysto kosmetyczna. W myśl nowego statutu otrzymuje on dodatkowe kompetencje. Jakie? Wśród celów wymieniana jest m.in. promocja miasta, prowadzenie informacji turystycznej oraz popularyzacja działań pro-biznesowych. - Proszę porównać stary statut z nowym. Tych zmian kompetencji nie jest tak dużo - radzi burmistrz miasta. Zgodnie z sugestią, porównaliśmy oba statuty.

W tym dziś obowiązującym statucie, zakres działalności Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy" wyszczególniony został w paragrafie 4. W jego punkcie 1. czytamy: "Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" w Cieszynie prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury rozpoznając, rozwijając i zaspakajając potrzeby oraz zainteresowania kulturalne przede wszystkim mieszkańców Cieszyna, organizując zajęcia służące edukacji kulturalnej i wychowaniu przez sztukę, tworząc warunki dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, a także udzielając merytorycznej i organizacyjnej pomocy instytucjom mieszkańców w zakresie kultury". W punkcie 2. dodano: "Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" może prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o obowiązujące w tej dziedzinie przepisy".

W proponowanym statucie zakres działalności określony został w paragrafie 4., gdzie w punkcie 1. wyszczególniono podstawowe cele działalności Domu Narodowego. Wśród nich wymienia się: prowadzenie działalności kulturalnej; upowszechnianie wiedzy o kulturze, w tym o kulturze regionalnej; promocja miasta Cieszyna; prowadzenie informacji turystycznej; inspirowanie działań kulturalno-oświatowych i wychowawczych; organizowanie różnych form działalności kulturalnej, oświatowej, rozrywkowej i rekreacyjno-sportowej; tworzenie warunków dla lokalnych inicjatyw w zakresie kultury, edukacji kulturalnej i edukacji regionalnej; rozpoznawanie i rozbudzanie zainteresowań oraz potrzeb kulturalnych mieszkańców miasta; popularyzacja działań pro-biznesowych; podejmowanie działań i realizacja programów pobudzania aktywności obywatelskiej; współpraca i działalność na rzecz organizacji pozarządowych. W punkcie 2. zapisano: "Dom Narodowy może prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o odrębne przepisy, z której uzyskane przychody przeznaczane są na realizację celów statutowych i pokrywanie kosztów bieżącej działalności". W punkcie 3. wymieniono w jaki sposób ta działalność gospodarcza może się odbywać.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jaki jest "Dom Narodowy",każdy widzi.Dotychczas dobrze sobie radzi z wypełnianiem zadaniań statutowych.Upowszechnianiem kultury,aby nie było wątpliwości.I z tego należy się jedynie cieszyć.Dlatego z politowaniem należy przyjąć "egzotyczną propozycję nie do odrzucenia ", zmiany statutu "DN" o promocję miasta,biznesu i informację turystyczną.Zabranie sal klubowych.I zrobienie z nich urzędów.Ciekawe,co i jak,dotychczas robiły instytucje powołane akurat do tej działalności?Że ich nazwy przemilczęJeżeli miałby się nią zająć "Dom Narodowy."A skoro już mówimy o zmianie statutu placówki.Do nowego statutu "Domu Narodowego",oprócz wspomnianych ,nowych zadań.Koniecznie należy jeszcze wpisać np. sprzedaż gwoździ 1/2 cala,zbiórkę makulatury niezabrudzonej,
przeprowadzanie dzieci do lat 10 przez ulicę,itp,itd.A przede wszystkim organizację,wspólnie z NASA ,lotów kosmicznych na Księżyc.Ale tylko w jedna stronę.I w pierwszej kolejności zaś wyekspediować w lot pomysłodawców "rozszerzenia działalności Domu Narodowego."Strata byłaby żadna.Promocja miasta,turystyki i biznesu ogromne.Jedynie dziwić się można,że jeszcze nikt na to nie wpadł.

... już mnie w tym Cieszynie...

mysle ze tutaj chodzi o przeniesienie odpowiedzialnosci za porażki związane z brakiem oferty turystycznej, kulejąca praca wydziału promocji miasta, co za tym idzie brakiem turystów, odpływ biznesu, odpływ podatników, brak koncepcji na zmianę tego stanu rzeczy, rosnące zadłużenie miasta, rosnące koszty jednostek budżetowych, rosnące bezrobocie... zamiast robić z siebie gentlemana jak to ktos słusznie zauwazył to by się wziął do roboty, a jak czuje ze nie potrafi to podał sie do dymisji... w ciągu dwóch lat gmina wydała na jego pensję juz ponad 300tyś zł. kiedy to się zwróci?

czy rada nadzorcza Domu Narodowego otrzymuje pensum?

jaka rada nadzorcza, o czym ty piszesz - nie ma czegoś takiego?

...a czy burmistrz wie, że jak mu się nie podoba zarządzanie domem narodowym to może odwołać dyrektora i może powołać nowego - może jakiegoś swojego kolegę nawet, czy kolegę koleżanki;) , albo może ogłosić konkurs na dyrektora - tak się raczej powinno działać , a nie jakieś podchody urządzać ze statutami, których nawet nikt nie czytał a których pewnie zmieniać nie ma potrzeby...to nie przystoi burmistrzowi, który chce się kreować za pomocą swojej asystentki na wielkiego dźentelmena ....

a ty wiesz, że burmistrz już na to wpadł........

A czy burmistrz powie ile będzie kosztować przenoszenie i adaptacja wydziałów z urzędu miasta do DN. A czy wie że , w Domie Narodowym na II piętrze jest 6 sal klubowych w których spotykają się liczne sekcje i stowarzyszenia , w szafach mają swoje liczne zbiory . Po zajęciu kilku sal przez przeniesione wydziały , gdzie się przeniosą i gdzie się będą spotykać ? W czasie dużych imprez salki są wykorzystywane jako garderoby dla wykonawców zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci , to gdzie się będą przebierać ? Czy na pewno działalność turystyczna pro biznesowa i promocja miasta należy do działań ośrodka kultury,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Burmistrz Szczurek działając w taki sposób juz sobie zapracował na swoją opinię...W COK działa kilkanaście stowarzyszeń, do tego kluby i kółka zainteresowań - to sa setki ludzi , którzy mają rodziny i znajomych - jak się ludzie dowiedzą w jaki sposób chce on nie wiadomo dlaczego i nie wiadomo w jaki sposób mieszac w strukturze COK - bez ładu i skłdy to go w życiu nie wybiora kolejny raz ...
Wstyd tak ignorować dorobek tylu pokoleń cieszyniaków pracujacych dla COK i wprowadzac tam swoje porządki....ale kart się odwroci jeszcze....Dobrze że przynajmniej radni nie dali się nabrac na ten przekręt i odrzucili uchwałę burmistrza...
Cytuję: - Nie będę komentował tej decyzji ani przekonywał radych do tego pomysłu - mówi Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna, który dodaje, że nadanie nowego statutu Domu Narodowemu spowodowane jest zmianą obecnie obowiązujących przepisów. Podobnie stanie się w przypadku innych jednostek kultury." Jakie przepisy się zmieniły że trzeba zmieniać statuty ??? Niech się Burmistrz wypowie czy tylko tak mówi czy pod taką przykrywką szyje swoje interesy??? Jak to jest - mieszkańcy mają prawo wiedzieć!!!

Proponuję utworzenie Domu Narodowego Sp. z .o.o, powołanie Zarządu i Rady Nadzorczej i obsadzenie obu tych ciał zasłużonymi obywatelami.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama