, niedziela 19 maja 2024
Czy w Cieszynie jest pomysł na kulturę?
Obecnie imprezą przyciągającą turystów do Cieszyna jest przegląd Kino na Granicy. fot: www.fotoSprinter.plDodaj do Facebook

Czy w Cieszynie jest pomysł na kulturę?

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Ile miasto powinno dać pieniędzy na imprezę, która naprawdę przyciąga osoby z zewnątrz? Cieszyn na Kino na Granicy nie daje praktycznie nic. Tonące w długach miasto potrafi za to wpakować ponad milion złotych w Dom Narodowy w Cieszynie, prawie 700 tysięcy w Zamek Cieszyn czy ponad pół miliona w Teatr im. Adama Mickiewicza. Czy samorządowcy mają pomysł na kulturę w Cieszynie?

W tym wypadku nie mówimy o prywatnych pieniądzach, lecz o naszych wspólnych. Oczywiście, to ja jako konsument powinienem decydować o kulturze, kupując książkę czy bilet do kina lub teatru, a samorządowcy powinni być od tego jak najdalej. Są jednak pewne sytuacje, kiedy warto wydać pieniądze z miejskiej kasy ma kulturę. Oczywiście, gdybyśmy mieli duży budżet moglibyśmy w nieskończoność ładować w ośrodki kultury i najrozmaitsze imprezy - normalnie "mały Wiedeń". Nie mamy jednak pieniędzy. Nasi samorządowcy gospodarują w taki sposób, że w tegorocznym budżecie mamy 139 mln zł. po stronie dochodów i 141 mln zł. po stronie wydatków. To jeszcze nie koniec, bo miasto już jest zadłużone na ponad 61 mln zł.

Nie możemy szastać pieniędzmi na lewo i prawo, kiedy mamy na głowie szkolnictwo, drogi, a do tego administrację publiczną, która pochłania 10 mln zł. rocznie. W przypadku Cieszyna, gdzie nie ma zbyt wielu możliwości na rozwój przemysłu, kultura powinna pełnić rolę magnesu dla przyjezdnych. Widzieliśmy, że to się sprawdza na przykładzie Era Nowe Horyzonty - Cieszyn w czasie festiwalu Romana Gutka był miastem pełnym turystów, którzy zostawiali tu swoje pieniądze. Festiwal w 2006 roku przeniósł się do Wrocławia i nad Olzę już nie wróci. Rok później zagościł tu Festiwal Nowa Muzyka, ale już od 2009 roku organizowany jest w Katowicach - i też nad Olzę już nie wróci.

I mamy jeszcze przegląd Kino Na Granicy, w przeciwieństwie do poprzednich od początku zlokalizowany w Cieszynie. W porównaniu ze skromnymi początkami w 1999 roku impreza wspaniale się rozwinęła. Patrząc na kinomanów, przybywających na przełomie kwietnia i maja nad Olzę, widać, że festiwal dobrze spełnia funkcję turystycznego magnesu. Tymczasem samorządowcy wcale tego nie doceniają. Urząd Miejski w Cieszynie daje 25 tys. zł., które tak czy tak w większości sobie odbiera, biorąc pieniądze za wynajem Kina Piast, Zamku Cieszyn i Teatru im. Adama Mickiewicza.

Z drugiej strony miasto potrafi dać więcej na kulturę niż wspomnianą kwotę. W budżecie Cieszyna na 2012 rok mamy 1,1 mln zł. na Dom Narodowy, prawie 695 tys. zł na Zamek Cieszyn i 568 tys. zł na Teatr im. Adama Mickiewicza. Dodatkowo. W 2012 roku odbędzie się kolejna edycja Wakacyjnych Kadrów, która tym razem będzie stanowiła element Festiwalu Kręgi Sztuki - koszt: 180 tys. zł. Jednak Wakacyjne Kadry, póki co, nie są szczególnym magnesem dla osób z zewnątrz - to impreza, dzięki której mieszkańcy Cieszyna mogą za darmo (a tak naprawdę nie za darmo, bo to organizowane jest z ich podatków) pooglądać filmy.

Nie chodzi tutaj o prosty apel do samorządowców: dajcie więcej pieniędzy na Kino na Granicy, bo to fajna impreza. Problem tkwi gdzie indziej. Trzeba sobie zadać pytanie, czym ma być polityka kulturalne miasta: szukaniem magnesu dla przyjezdnych czy tworzeniem wygodnych synekur?

Budżet Cieszyna na bieżący rok przeszedł praktycznie jednogłośnie (17 radnych było za przyjęciem, jeden wstrzymał się od głosu). Za osiem miesięcy, uchwalając budżet na 2013 roku, nasi samorządowcy będą mieli szansę po raz kolejny odpowiedzieć na to pytanie. Zobaczymy, czy ich zdaniem warto będzie przyciągnąć przyjezdnych do Cieszyna 15. edycją Kina na Granicy.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a co daje Kinio na Granicy Cieszynowi?
1. przyjeżdza ten sam krąg ludzi, ktorzy w większości wydaja kasę na piwo po czeskiej stronie - wszak klub festiwalowy nieoficjalny jest w Orlicy!
2. przez te edycje kino nie przyciągnęło Czechów! ile proc jest ich wsród uczestników - 5 proc?
nawet nie.
3. Kino na granicy sciaga fajne kapele, ktore zamiast koncertu dla mieszkańców grają do piwa w klubie czyli ohydnym namiocie
4. seanse filmowe - przeładowane zbyt ich dużo
5. co można powiedziec o promowaniu Cieszyna? wzmianka w kilku portalach, może kilka sekund w Tv Katowice, w czeskiej Tv cisza
zatem dlaczego miasto ma dawac horrendalne kwoty na tę imprezę? jakie ma korzyści?

Skoczów daje na kulturę 450 000 zł. Biblioteka w w tym mieście 420 000 zł. Nasz GOK w Strumieniu ma 570 000 zł

Skoczów na dom kultury dał w tym roku 450 000 zł (BIP). Mają kino (ma być remontowane), Integrator, sale widowiskową na Targowej, klub muzyczny na Osiedlowej, Artadres na Rynku i gazetę Wieści Skoczowskie i 8 imprez plenerowych. Co ciekawe Cieszyn pożycza od nich nagłośnienie. To jest dopiero temat!

=>Mach pisze: "MMT, czyli Oko- proroka..."
dziękuję za podpięcie mnie pod logo MMT, jest on jednym z lepiej piszących w GC autorów i takie porównianie mile łaskocze moje ego... Panie Michale - gratulacje przy okazji.

A ty Machu czytaj dalej "stare pieczki," warto, na naukę nigdy nie jest za późno...

Oczywiscie ,że czytam "stare pieczki" I w tym zakresie zgadzam się z samochwałą -,że umie(sz) o tym pisać. Zgadzam się także ze stwierdzeniem ,ze na naukę nigdy nie jest za póżno .... Zatem mamy sporo do odrobienia.

MMT, czyli Oko- proroka, pisz o tym co rozumiesz(najlepiej wychodzą ci wyczytane stare pieczki -czytam je wszystkie) ,nie pisz o czym wiesz zbyt malo lub nic( bo tu raczej widać ,słychać i czuc ,ze masz z socjalizowany umysł.)

wakacyjne kadry to pomylka totalna... ale raczej chodzi o zapchanie kieszeni kolesiom a nie o kulturę...

fakt wakacyjne kadry ciągle szukają swej formuły, ale z pewnością nie są klapą i umożliwiają obejrzenie dobrych filmów ludziom. a o jakich kolesiach którym się napełnia kiesy mówisz bo nie rozumiem - jak to można zrobić przy festiwalu filmowym.....???
Kinu na Granicy życzę większej życzliwości od władz miasta i sponsorów - taką imprezę o takiej marce powinni sponsorować najwięksi lokalni producenci...Mokate, Żywiec, Ustronianka, Wallmark...

A co w tym mieście działo się innego? niż tylko Kino na granicy, Viva Canto, Era Nowe horyzonty, Święto Trzech Braci i Festiwal bez granic. Właśnie w tym jest problem że to się cyklicznie powtarza i już to nie jest tak ciekawe jak coś innego Bo te programy są dla stałych odbiorców a tutaj ludzie mają różne gusta.

Od organizatorów:

Bardzo prosimy, nie piszcie już o Kinie na Granicy. Jesteśmy tą dyskusją i komentarzami zmęczeni. W podobnej sytuacji jest Festiwal Teatralny bez Granic, Viva Il Canto. Im też brakuje pieniędzy i też nie mogą się rozwijać na miarę swoich marzeń. Co będzie dalej - zobaczymy. Jeśli znajdziemy sponsora, 15. edycja odbędzie się, jeżeli nie znajdziemy - nie odbędzie się. I mają rację ci, którzy piszą, że świat z tego powodu się nie zawali. A my - organizatorzy - nie będziemy tak zmęczeni lub będziemy swoje pasje realizować gdzie indziej. Dziękujemy za dobrą wolę i życzliwe słowa, ale za kilka dni zaczyna się 14. edycja i pozwólcie nam pracować w spokoju i na niej się skupić. Do zobaczenia na kinie!

Ja kiedyś podsłuchałem rozmowę w pociągu z Warszawy kiedy to młodzi ludzie mówili ciesząc się że bardzo dobrze jak "Era Nowe Horyzonty" przenieśli do Wrocławia bo w Cieszynie nie ma nic,Po 22 piwa się nie napije a do stancji w Pogwizdowie czy pole namiotowe pod Wałką nie mają nawet autobusu miejskiego po 21wszej. Tak więc nikt niczym do Cieszyna nie przyjedzie bo pociągu i PKS u nie ma a władza wciąż podniecona swoimi samochodami nie widzi że miasto już nie ma z czego się utrzymywać. Teraz się przekonałem że tu jest ta mentalność władzy taka aby brać pensję a czy jest dobrze czy źle w mieście to nie ich wina. Ja mam 35 lat i też się już wyprowadzam z Cieszyna bo zmarnowałem prawie pół życia w tym mieście z pseudo kulturą kiedy to na Ś.T.B. grają sezonowi wykonawcy, na Juwenaliach jest rap a nie prawdziwy Rock a rowerem nie idzie wyjechać za miasto bo pociągu nie ma a do busa rower się nie zmieści , i tylko w urzędach się słyszy Nie da się , Nie idzie , Nie wolno i na ogół bezinteresownie źle doradzą. Ps. Jak gdzieś jakaś firma kuleje to pracownikom obniża się pensje aby przetrwać kryzys,CZY KTOŚ WIDZIAŁ ŻEBY W STAROSTWIE CZY W UM. KOGOŚ UBYŁO?. Ani złotówki sobie nie zawiesili. TO JEST POMYSŁ NA KULTURĘ -WŁADZE ZREDUKOWAĆ I BĘDĄ PIENIĄDZE NA IMPREZY W MIEŚCIE!!!!!!!.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama