, środa 19 czerwca 2024
Cieszyn: Przedsiębiorcy będą doradzać burmistrzowi
Cieszyńska Rada Biznesu, mająca działać przy burmistrzu, jest pomysłem z którym do wyborów samorządowych startował Adam Swakoń. fot: Edyta Subocz/cieszyn.plDodaj do Facebook

Cieszyn: Przedsiębiorcy będą doradzać burmistrzowi

STEFAN MAŃKA
Burmistrzowi Cieszyna, mają doradzać przedsiębiorcy. W tym celu, najpóźniej do końca roku, ma powstać, działająca społecznie Cieszyńska Rada Biznesu. Jakich pomysłów spodziewa się burmistrz?

- Formuła Cieszyńskiej Rady Biznesu (CRB) polega na zbudowaniu lokalnej platformy, forum wymiany myśli, uwag oraz oczekiwań. Forum działające oczywiście społecznie będzie spotykać się na zaproszenie burmistrza. Podczas spotkań będą prowadzone dyskusje nad problemami trapiącymi przedsiębiorców oraz nad tymi, z którymi boryka się miasto - mówi Adam Swakoń, zastępca burmistrza, pomysłodawca utworzenia rady. I dodaje: - Chcielibyśmy usłyszeć co możemy zmienić jako miasto, aby im pomóc, dać możliwości rozwoju.

Zgodnie z pomysłem uchwały powołującej CRB, rada ma skupiać przedstawicieli dużych firm z Cieszyna i całego śląska, mających największy wpływ na poziom zatrudnienia w mieście. - Chcemy wysłuchać opinii, rozmawiać z przedstawicielami średnich, dużych i największych firm, poznając problemy z jakimi się spotykają na co dzień - mówi Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna. - Zawsze powtarzałem, że Cieszyn nie ma terenów inwestycyjnych na których mogłaby powstać fabryka zatrudniająca 1000 osób, ale 20 razy 50 to też jest 1000. Jeżeli stworzymy 50 przedsiębiorstw zatrudniających 20 osób albo jeden zakład zatrudniający 1000 osób, to mamy dokładnie tą samą skale zatrudnienia oraz podatków. Trzeba zatem pomóc dużym oraz mniejszym przedsiębiorcom, którzy też tworzą miejsca pracy - dodaje Szczurek.

W przeciwieństwie do działającego w cieszyńskim Zamku - Klubu Przedsiębiorców, rada spotykająca się w ratuszu miałaby skupiać tych największych, którzy będą podpowiadać burmistrzowi, w jakim kierunku powinna rozwijać się gospodarka w Cieszynie. - To leży w interesie miasta, by wysłuchać opinii, sugestii, podpowiedzi osób, które osiągnęły sukces w swoim życiu. Sukces zawodowy. Sztuką jest ściągnąć zewnętrznych przedsiębiorców do miasta, jednak my mamy pewne ograniczone możliwości np. ze względu na areał jakim dysponujemy. Istotne jest to, żeby przedsiębiorcy nie odpływali z miasta i mieli realny wpływ na to co się dzieje w mieście - mówi Swakoń.

Jak zaznaczają burmistrzowie, rada nie będzie miejscem, w którym załatwiane będą interesy poszczególnych członków. Jakie zatem korzyści będą dla nich wynikały? - Dla przedsiębiorców będzie to możliwość przedstawienia swoich problemów, z którymi się borykają na co dzień, a które ratusz mógłby i powinien rozwiązać. Po drugie będą mieli wpływ na to co będzie się działo w mieście, poprzez dyskusje nad konkretnymi problemami. Trzecia korzyść to możliwość usłyszenia o rzeczywistych problemach miasta. Nie tylko z mediów, ale z pierwszej ręki. Możliwość dopytania o pewnie kwestie, zrozumienia i przedyskutowania niektórych decyzji. Takimi przykładowymi tematami, może być targowisko - czy utrzymać jego formułę, czy zmieniać, przenosić czy likwidować? Dalej np. kwestie związane z bezrobociem, wzrostem stopy zatrudnienia oraz najważniejsze problemy, z którymi przedsiębiorcy spotykają się w naszym mieście - wyjaśnia Swakoń.

Działająca przy burmistrzu rada biznesu, nie jest pomysłem nowym, podobne ciała doradcze działają w wielu miastach Polski. Nie były one jednak wzorem, przy tworzeniu ostatecznego kształtu cieszyńskiej rady. - To jest pomysł, który pojawił się w trakcie ostatnich wyborów samorządowych, burmistrz decydując się na moja obecność w ratuszu postanowił skorzystać z części pomysłów, które uznał za możliwe do realizacji w danym momencie. Wierzę, że po jakimś czasie, przekonamy się, że była to słuszna decyzja - dodaje Adam Swakoń.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie rozumiem zdania: "nie ma terenów inwestycyjnych na których mogłaby powstać fabryka zatrudniająca 1000 osób", chyba w tym zadanie dla władz aby takie tereny pozyskać dla większej fabryki. A później pozyskać inwestorów inaczej Cieszyn całkowicie się wyludni.

Księgowi potrzebni. Pilnie. Kreatywny księgowy droższy niż złoto.

Podobno jest nowy podział na rejony pogotowia i Cieszyn będzie obslugiwany przez Bielsko. Czy Kawulok chce nas pozbawić karetek?

jeszcze dodam, że trudno się spodziewać społecznego uczstnictwa dużych firm w radzie, bo te raczej pójdą tam załatwić swoje interesy. Rada powinna składać się z ludzi z różnych dziedzin, którzy mają pomysły na rozwój miasta !!! A poza tym od czego mamy wydział strategii i rozwoju miasta? - póki co jest do niczego.

nie rozumiem dlaczego w tej radzie mieliby być tylko najwięksi, skoro wiadomo, że wpływy do budżetu miasta zapewniają ci najmniejsi (więksi, tacy jak duże markety odprowadzają podatki, tylko gdzie indziej). Poza tym kto np. miałby wypowiadać się w kwestii targowiska, skoro tam właśnie działają mali kupcy - oni nie będą mieli szansy się wypowiedzieć w "życiowej" dla nich kwestii. A poza tym jest jeszcze szereg osób w tym mieście, które mają bardzo dobre pomysły, ale ich nikt nie słucha! A co do Zamku, to zgadzam się, że powinien on lobbować na rzecz inwestycji, ale tego nie robi. A Klub przedsiębiorcy, to tylko przykrywka, żeby Pani G. nie zarzucono, że w ogóle odcięła się od lokalnego biznesu. Póki co, robi wystawy firmom z zewnątrz, a dla naszych firm nie ma na Zamku miejsca. I dodajmy, działa w oparciu o środki finansowe pochodzące z naszych podatków, m.in. drobnych firm i przedsiębiorców z Cieszyna. A więc pomysł z radą dobry, tylko skład tej przyszłej rady jakiś nieadekwatny.

P. Jan Matuszek pełnił biznesową funkcję księgowego ś.p. Termiki, z tego co pamiętam...

Ja im nie wierzę. Elita pracodawców w mieście będzie mieć monopol na prace i żałosne stawki płacowe dla pracowników, miasto zamiast słuchać opinii mieszkańców w co i gdzie zainwestować aby była praca, dojazd do niej itp. to będzie słuchać tylko takich ludzi o pokroju serialowego Tracza z Plebani.

Dzięki Panie Burmistrzu, że zdecydował się Pan na rozwiązanie proponowane przez "opozycję miejską" od dawna. Miejmy nadzieję, że tym razem nie skończy się na wazeliniarstwie i szukaniu roboty, jak z osobami z Art.B. bywało. Miejmy też nadzieję, że na popieraniu swojaków się nie zacznie ani nie skończy. Miejmy w końcu wiarę, że działania Burmistrza i przedsiębiorców zmuszą wymienionych przez "wałek do ciasta" do sumiennego i w miarę obiektywnego ocenienia swoich dotychczasowych dokonań. Jest wiele powodów aby myśleć, że osoby pracujące we wskazanych "firmach" nie wychodzą ponad krajowe średniactwo, a to znaczy mniej więcej tyle, że "firmy" nie przyczyniają się w jakiś szczególnie znaczący sposób do budowania tego co wymarzyliśmy sobie zgadzając się na zmiany oraz wstąpienie do Wspólnot Europejskich.

duże firmy w cieszynie ? one już tu były a czas w ratuszu się zatrzymał na biciu piany wzorem naszego zamku cudnej przedsiebiorczosci / polecam miś bareji klub tęcza /łubu dubu niech żyje burmistrz naszego klubu.....

@Wałek do ciasta pięknie pojechałeś...ale prawda jakie kretyn moze miec pomysły? no kretyńskie.. rada biznesu he he he... biznes sie robi a nie o nim opowiada. to tylko przykład na marność obecnego zarządu miasta. wydawać to potrafią, kredyt zaciągnąć też ale już zarobić to słabo... obysmy Cieszyniacy dociągneli z tymi miernotami jakoś do końca ich kadencji a do następnych wyborów się przyłożyli. czas podziekować tym co zalęgli się i od nastu lat maja negatywny wpływ na to co się dzieje czego efektem jest sytuacja dzisiaj.

Burmistrz i jego zastępcy w czasie swojej pracy mogą się radzić kogo tylko zechcą.Tworzenie stałej rady (CRB)-to swoiste votum nieufności do RM ,ktora w sprawach rozwoju gminy w tym i w zakresie gospodarczym powinna mieć program wcześniej już przygotowany i go realizować. Tworzenie społecznej rady CRB ,zbliża nas bardziej do Kraju Rad ze względu na ich mnogość i tym samym pogłębiającej się stagnacji gospodarczej gminy - po radzie oświaty,radzie przeciwdziałania alkoholizmowi,będzie rada cieszyńskiego biznesu -nikt z poważnych osób się w to niezaangażuje -pozostaje wam klub przedsiebiorcy -ten zamkowy . Widać ,że ten pomysł burmistrza też podważa znaczenie koteryjnego zamkowego klubu przedsiębiorcy.

Najwięksi pracodawcy? Szkoły podstawowe, gimnazja i średnie, Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Szpital, Urząd Skarbowy, MOPS, Sąd, Prokuratura, ZGK, Zamek Cieszyn, Urząd Celny, ZUS - to są najwięksi pracodawcy w naszym miasteczku. Głosujcie dalej na PO, Wspólnotę do Cieszyna i Zależnych-Niezależnych-Nieudolnych. Macie, co chcieliście cieszyniacy!

Ciekawe w jakim interesie będzie działała 'rada skupiająca największych pracodawców'? Pewnie doradzi panu burmistrzowi jak skutecznie pozbyć się ich własnej konkurencji.

Swakoń - urzędnik celny. Ten to na pewno zna się na prywatnym biznesie podobnio jak pan Herok z ZUS-u, pan Matuszek, co życie spędził w ratuszu, i cała reszta naszych włodarzy.

dosyć wcześnie się za tą inicjatywę wyborczą bierze nasz burmistrz (!)
Poza tym od czego do cholery jest Zamek cieszyn jak nie od spraw biznesu i przedsiębiorczości - ma swoj klub przedsiębiorcy który można przekształcic w taką radę - po co znowu nowy, sztuczny twór?
Zamek powinien lobbować na rzecz inwestycji !!!! CZy może nie potrafi ???

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama