, czwartek 25 lipca 2024
Cieszyn: Ruszył 30. Festiwal Teatralny Bez Granic
Huczne i widowiskowe wystąpienie Teatru Biuro Podróży oraz grupy perkusyjnej "Walimy w kocioł" zapowiadało inagurację tegorocznej edycji festiwalu Bez Granic. fot: Małgorzata Koniorczyk/www.bordefestival.euDodaj do Facebook

Cieszyn: Ruszył 30. Festiwal Teatralny Bez Granic

REDAKCJA
Cieszyn: Ruszył 30. Festiwal Teatralny Bez Granic


Cieszyn: Ruszył 30. Festiwal Teatralny Bez Granic

Spektaklem "Pokora" w wykonaniu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego oraz wernisażem prac Marka Ormandika zainaugurowany został 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez Hranic. Przełożony z zeszłego roku jubileusz był okazją do wielu wspomnień i podziękowań dla osób, które były inicjatorami festiwalu oraz tymi, którzy przez lata rozwijali jego formułę dzięki czemu impreza doczekała się 30. edycji.

30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez Hranic zainaugurował bardzo widowiskowy spektakl "Pokora" w reżyserii Roberta Talarczyka. Spektakl ten to poruszająca opowieść o losie śląskim w czasie I wojny światowej i u progu niepodległości Polski, w adaptacji powieści Szczepana Twardocha wydanej w 2020 roku. Inauguracyjny spektakl poprzedziło huczne wystąpienie Teatru Biuro Podróży oraz grupy perkusyjnej "Walimy w kocioł". Obie grupy przez blisko godzinę przemierzały centrum Cieszyna informując przechodniów o rozpoczynającym się festiwalu.

Program otwarcia obejmował także wernisaż prac Marka Ormandika, który był autorem plakatu 29. edycji festiwalu. Wystawa zatytułowana "Korek do nieba" znalazła swoje miejsce w Galerii 12 Cieszyńskiego Ośrodka Kultury COK Dom Narodowy. W COKu znalazła się także wystawa prac Václava Havla zatytułowana "Antikódy". Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystaw jest jednak więcej. Szczegółowo zostały one opisane tutaj.

Oficjalne otwarcie nastąpiło po wernisażu w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury. Jak podkreślali organizatorzy jest to symboliczny powrót festiwalu do miejsca, gdzie impreza stawiała swoje pierwsze kroki. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z osobami, które były inicjatorami festiwalu oraz tymi, którzy przez lata rozwijali jego formułę dzięki czemu impreza doczekała się 30. edycji. Wielokrotnie pojawiało się odniesienie do Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, która jest inicjatorem i polskim organizatorem festiwalu, a słowa podziękowania kierowane były także do wiernej publiczności, bez której impreza nie mogłaby się rozwijać.

Szczegółowy program 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez Hranic dostępny jest tutaj.

Portal GazetaCodzienna.pl jest patronem medialnym imprezy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama