, poniedziałek 20 maja 2024
Cieszyn: Muzeum Drukarstwa otwarte!
1 grudnia nastąpił długo oczekiwany moment dla sympatyków i wiernych fanów Muzeum Drukarstwa, które po dwuletnim remoncie zakończonym w sierpniu ubiegłego roku, wreszcie doczekało się otwarcia. fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Cieszyn: Muzeum Drukarstwa otwarte!

REDAKCJA
Cieszyn: Muzeum Drukarstwa otwarte!


Cieszyn: Muzeum Drukarstwa otwarte!


Cieszyn: Muzeum Drukarstwa otwarte!


Cieszyn: Muzeum Drukarstwa otwarte!


Cieszyn: Muzeum Drukarstwa otwarte!

Dziś nastąpił ponowny rozruch maszyn w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Miejscu wyjątkowym, zachowującym dobra kulturowe i materialne cieszyńskiego drukarstwa. Po gruntownym remoncie, dzięki zaangażowaniu fascynatów historii drukarstwa powstało bogato wyposażone miejsce upamiętniające tradycje drukarskie na Śląsku Cieszyński, które w pierwszy miesiącu można odwiedzać bezpłatnie.

W pierwszym dniu wznowionej działalności można było zobaczyć jak bardzo zmieniło się muzeum, które przeszło gruntowy remont, a jego zasoby zostały rozszerzone o nowe eksponaty.

Odnowione muzeum prowadzone będzie wspólnie przez Stowarzyszenie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz Zamek Cieszyn. W grudniu zwiedzanie muzeum jest bezpłatne i odbywa się 6 dni w tygodniu (oprócz poniedziałków). We wtorki, środy, czwartki i piątki zwiedzanie muzeum możliwe jest o godz. 15:00, 16:00 i 17:00, zaś w weekendy o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00.

- Cieszymy się, że po dłuższej przerwie spowodowanej gruntownym remontem, możemy wreszcie zaprosić do odnowionego Muzeum Drukarstwa w Cieszynie - zachęca Jarosław Gołaszewski ze Stowarzyszenie Muzeum Drukarstwa, które odpowiada m.in. za merytoryczną część muzeum, jak również za organizację zwiedzania z przewodnikiem i opiekę nad eksponatami.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w roku 1996 w celu zachowania dóbr kulturowych i materialnych cieszyńskiego drukarstwa. Pomyślane zostało też jako ukłon i upamiętnienie bogatych tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim. Muzeum to magiczne miejsce, w którym przechował się klimat dawnych czasów. Udało się tu zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. Są też przykłady innych technik drukarskich. Zasadą muzeum jest utrzymanie istniejących i doprowadzenie nowych nabytków do pełnej sprawności technicznej. Możemy poszczycić się jednym z najlepiej zachowanych i najbogatszych zbiorów w kraju. Gromadzone są wszelkie materiały mówiące o miejscowych drukarniach i dokumentujące działalność zasłużonych drukarzy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama