, wtorek 25 czerwca 2024
Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich
Na wystawie zrekonstruowano XVI-wieczny stół bożonarodzeniowy, jaki przygotowywano w tym czasie na dworze książąt cieszyńskich. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich

red./mat.pras.
Jak wyglądał XVI – wieczny stół bożonarodzeniowy Piastów cieszyńskich? Jak wtedy serwowano potrawy? Na te i inne pytania odpowie wystawa „Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich”, otwarta dla wszystkich od 6 grudnia na Zamku Cieszyn.

W XVI wieku rytm życia mieszkańców cieszyńskiego zamku i ich poddanych wyznaczały pory roku oraz rozmaite święta, nie do końca pokrywające się z dzisiejszym kalendarzem. Wyznaczały je bowiem stare, pogańskie obrządki, które już w średniowieczu nabrały chrześcijańskiego charakteru. Jednym z najważniejszych było Boże Narodzenie.
Świąteczny okres rozpoczynał się w Dniu Świętego Marcina (11 listopada), a kończył w Trzech Króli (6 stycznia). Ukoronowaniem była bożonarodzeniowa uczta, która na dworze książęcym trwała nawet kilka godzin. Czas biesiadnikom umilały występy muzykantów, kolędników, kuglarzy, błaznów, pokazy szermierki, ale i przedstawienia teatralne o tematyce religijnej nawiązujące do biblijnej opowieści o Narodzeniu Pańskim.
Na wystawie zrekonstruowano XVI-wieczny stół bożonarodzeniowy, jaki przygotowywano w tym czasie na dworze książąt cieszyńskich. Znajdujące się na nim potrawy nie miały szczególnego - symbolicznego znaczenia. Pojawiały się też podczas innych ważnych uroczystości. Każda z nich była bowiem okazją do zamanifestowania okazałości zamku i pozycji jego właściciela. Całości aranżacji dopełniają epokowe dekoracje świąteczne, które dawniej wykonywano z dostępnych o tej porze roku żywych lub suszonych roślin i owoców.

Boże Narodzenie na dworze Piastów cieszyńskich
06.12.2017 – 06.01.2018.

Wystawa czynna codziennie w godz. 10:00 – 17:00, wstęp wolny. Zamek Cieszyn, budynek B Basteja

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama