, poniedziałek 15 lipca 2024
Cieszyn na mapie światłowodowych inwestycji
Pierwsze mieszkania i biura w mieście będą podłączone do superszybkiego internetu w pierwszej połowie przyszłego roku. fot: FJDDodaj do Facebook

Cieszyn na mapie światłowodowych inwestycji

DR
Cieszyn na mapie światłowodowych inwestycji

Współpraca ma na celu zapewnienie sprawnej realizacji inwestycji w mieście. fot. FJD

1 grudnia br. podpisana została umowa pomiędzy miastem Cieszyn a Orange Polska. Firma zbuduje w Cieszynie sieć szybkiego światłowodowego internetu. W jej zasięgu znajdzie się prawie 5 600 cieszyńskich gospodarstw domowych i firm. Inwestycja ma kosztować operatora blisko 4,5 mln zł.

Pierwsze mieszkania i biura w mieście będą podłączone do superszybkiego internetu w pierwszej połowie przyszłego roku. Pierwszeństwo będą mieli mieszkańcy Błogocic, Bobrka, Liburni, Małej Łąki, Pastwisk, Podgórza i Śródmieścia. Dodatkowo światłowód zostanie doprowadzony do wszystkich cieszyńskich szkół, pojawi się w siedzibach firm i instytucjach.

- Dotychczas większość tych inwestycji była realizowana w dużych miastach, jak Kraków, Gdańsk i Katowice. W drugiej perspektywie rozpoczęliśmy realizację planu rozwoju infrastruktury w mniejszych miastach i generalnie naszym podejściem i sposobem współpracy jest w pierwszym rzędzie współpraca z samorządem. Są to inwestycje, które realizują pewien społeczny aspekt rozwoju obywateli i mieszkańców. - mówi Pełnomocnik ds. Rozwoju Współpracy Regionalnej Orange Polska S.A. Piotr Cebula.

Współpraca ma na celu zapewnienie sprawnej realizacji inwestycji w mieście. Pozwoli ona skrócić czas robót technicznych, a także przeprowadzenia ich w jak najbardziej przyjazny sposób dla mieszkańców, wykorzystując już istniejącą infrastrukturę.

- Bardzo się cieszę, że podjęliście Państwo temat związany z dostępem społeczności, mieszkańców Śląska Cieszyńskiego do internetu szerokopasmowego. To przedsięwzięcie perspektywicznie. Jest to jakby zmiana drogi z tej wąskiej na tą drogę szerszą, wygodniejszą, sprawniejszą, którą można się szybciej poruszać. W tym świecie, który dzisiaj funkcjonuje i w naszym mieście, które ma aspirację bycia miastem inteligentnych technologii, jest to niezwykle ważne. - mówi Burmistrz Ryszard Macura.

Inwestycja będzie finansowana z funduszy własnych Orange Polska. Realizacja zadania potrwa do końca 2018 roku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A Marklowice to już nie Cieszyn?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama