, środa 24 lipca 2024
Co dalej z Domem Matki i Dziecka w Cieszynie?
podjęciu ostatecznej decyzji miała pomóc wizyta przedstawicieli ośrodka na ostatniej sesji Rady Miejskiej. fot: FJDDodaj do Facebook

Co dalej z Domem Matki i Dziecka w Cieszynie?

DR
Co dalej z Domem Matki i Dziecka w Cieszynie?

Z ust radnych podczas ostatniej sesji padały głównie słowa wsparcia dla dalszego prowadzenia domu.

Ważą się losy przyznania przez gminę Cieszyn dotacji dla Domu Matki i Dziecka „Słonecznik” w Cieszynie. W projekcie budżetu miasta na 2018 rok nie przewidziano na razie środków na funkcjonowanie tej placówki. Bez nich utrzymanie domu staje się niemożliwe. W podjęciu ostatecznej decyzji miała pomóc wizyta przedstawicieli ośrodka na ostatniej sesji Rady Miejskiej - 30 listopada.

- Jesteśmy tutaj, żeby zadać pytanie: jak gmina planuje w przyszłym roku pomóc kobietom doświadczającym samotnego macierzyństwa. - mówi Ewa Kocot-Dawid – Chciałabym zaznaczyć i przypomnieć, że to nie była parę lat temu fanaberia stowarzyszenia. To było wspólne dzieło gminy Cieszyn, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest to budynek miasta, który został przekazany w dobrej intencji na prowadzenie właśnie takiej placówki. Ktoś zainwestował w to, my również wkładamy tam środki, doposażamy, finansujemy, utrzymujemy.

Dom Matki i Dziecka „Słonecznik funkcjonuje w Cieszynie od 2006 roku. Od tego czasu Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być razem” prowadzi tą placówkę, na zlecenie Gminy Cieszyn. Datacja od samego początku przyznawana jest corocznie w wysokości około 55 tysięcy złotych. Niestety taka kwota nie pozwala na całoroczne funkcjonowanie. Po przeliczeniu wychodzi 4 500 złotych na miesiąc. Za to można zatrudnić tylko jednego pracownika, a przecież placówka wymaga 24 godzinnego prowadzenia. Mamy często przychodzą po południami, wieczorami, wtedy kiedy pracownika już nie ma. - Dzisiaj jesteśmy zdumieni, że spotykamy się rozmawiając, dlaczego nie jest ta dotacja przyznana. Raczej wydawało by się zasadne spotkać się i rozmawiać jakie środki zwiększyć, jak doposażyć, jak wzmocnić, jak poszerzyć tą współpracę, a nie zastanawiać się dlaczego 55 tysięcy na cały rok funkcjonowania i zabezpieczenia tego miejsca jest nie ogłoszone. - dodaje Ewa Kocot-Dawid.

Od zeszłego roku można zaobserwować spadek liczby kobiet z Cieszyna zainteresowanych i kwalifikujących się do pomocy w Domu Matki i Dziecka. W 2016 roku w placówce przebywały 3 kobiety i 3 dzieci z Cieszyna oraz 9 kobiet i 12 dzieci z innych gmin. Od stycznia do listopada 2017 roku z pomocy domu skorzystały tylko 3 kobiety z Cieszyna i 7 dzieci oraz 6 kobiet i 10 dzieci z powiatu cieszyńskiego. Na podstawie tych danych dokonano analizy, a następnie podjęto decyzję o nie przekazaniu dotacji na ten cel. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zdarzają się sytuacje kryzysowe, kiedy samotne matki będą wymagały pobytu w takiej placówce. MOPS wskazuje inną możliwość, czyli ewentualne kierowanie osób potrzebujących takiego wsparcia do placówek poza gminą Cieszyn – Dom dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi w Ustroniu prowadzonych przez Fundację Dobrego Pasterza oraz Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Problem funkcjonowania Domu Matki i Dziecka „Słonecznik” był sygnalizowany w bieżącym roku wielokrotnie. W lipcu rozważano nawet utworzenie powiatowej placówki, jednak z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych gmin powiat nie podjął się realizacji takiego zadania. W listopadzie 2017 roku gmina Cieszyn skierowała pismo do Starosty Powiatu Cieszyńskiego z prośbą o rozważenie możliwości utworzenia powiatowego ośrodka wsparcia – domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży lub też zaproponowanie innego systemowego rozwiązania. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że Powiat Cieszyński jeszcze raz przeanalizuje sytuację. Według MOPS-u utworzenie powiatowej placówki jest zasadne, ze względu na to, że z domu korzystały kobiety z różnych gmin naszego powiatu.

Chodź na sali obrad cieszyńskiego ratusza znajdują się sceptycy funkcjonowania takiej placówki, z ust radnych podczas ostatniej sesji padały głównie słowa wsparcia dla dalszego prowadzenia domu. Na ostateczną decyzję radnych czekają zarówno pracownicy stowarzyszenia, przebywająca obecnie w Domu Matki i Dziecka kobieta z piątką dzieci, a także kobiety starające się o pobyt w domu, które otrzymują informacje o likwidacji ośrodka i odmowę, że nie będzie możliwości pobytu.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

po decyzji naszych władz tych z cieszyna jak i z powiatu będziemy mogli się przekonać czy mają serce....czy tylko kalkulator

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama