, wtorek 23 lipca 2024
Bogusław Słupczyński i Mariusz Andrukiewicz o "Kongresie Kultury i Komunikacji"
Mariusz Andrukiewicz, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem" w Cieszynie. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Bogusław Słupczyński i Mariusz Andrukiewicz o "Kongresie Kultury i Komunikacji"

JM

Bogusław Słupczyński, reżyser teatralny, aktor, założyciel Teatru CST w Cieszynie i Stowarzyszenia na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur "Sałasz", oraz Mariusz Andrukiewicz, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem" w Cieszynie to ostatni z naszych rozmówców przed rozpoczynającym się w piątek "Kongresem Kultury i Komunikacji". O czym będą rozmawiać w swoich grupach, kogo zaprosili do udziału w jej pracach i kogo chcieliby widzieć w swoich szeregach?

"Prawo do współuczestnictwa - kultura społeczna w Cieszynie"

Tak jak w całej Polsce tak i w Cieszynie społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane więc obok osób świetnie radzących sobie z życiem są i tacy, którzy z trudem się w nie włączają. Kultura spełnia w tych procesach kluczową rolę. Grupa, której prowadzącym został Mariusz Andrukiewicz, będzie dyskutować na temat zasad partycypacji społecznej, wykluczenia i włączenia w życie wspólnoty lokalnej różnych grup mieszkańców, a także na temat norm społecznych, zasad, ustaw jako narzędzi do konstruowania świadomej i pełnej odpowiedzialności za wspólnotę lokalną. Ważny będzie również temat partnerstwa jako narzędzia promocji miasta.

Dlaczego właśnie tym tematem postanowił pan się zająć?
Kultura to bardzo szerokie pojęcie, które dotyczy wielu aspektów życia społecznego. Niekoniecznie powinno kojarzyć się tylko z działalnością stricte artystyczną, prowadzeniem galerii, czy organizacją imprez kulturalnych, ale również z takim pojęciem jak kultura społeczna, z którą wiążą się przede wszystkim normy, zasady, umowy społeczne, które kształtują nasze życie publiczne. Dlatego pomyślałem, że taka dyskusja, na temat tego, w jaki sposób mieszkańcy współuczestniczą w dialogu społecznym, dotyczącym różnych spraw w mieście, mogłaby mieć tutaj szczególne znaczenie.

Będziemy rozmawiali o konsultacjach społecznych i o tym w jaki sposób poszczególne osoby, grupy uczestniczą w życiu publicznym, a w związku z tym, czym zajmuję się na co dzień, skoncentrujemy się też na tych osobach, które najczęściej wykluczane są z życia społecznego. Osobach, które znalazły się w jakimś kryzysie życiowym, niepełnosprawnych, bezrobotnych, bezdomnych lub z jakiś innych względów nie uczestniczących w wielu ważnych dla miasta wydarzeniach. Myślę, że to jest znacząca grupa, o której nie wolno zapominać. Będziemy mówili też o tym w jaki sposób to, że poszczególne osoby, grupy, środowiska nie uczestniczą w życiu kulturalnym, wpływa na jakość życia publicznego w mieście. Czy czasem czegoś nie tracimy, bo może to być spory kapitał i potencjał do zagospodarowania. Będziemy również mówili o tym, w jaki sposób organizacje pozarządowe mogą wpływać na życie publiczne, w jaki sposób partnerstwa międzysektorowe, czyli organizacji pozarządowych, biznesu, samorządu, może wpływać na wizerunek miasta, jak je promować.

Jakie według pana są główne wyzwania, jakie stoją przed uczestnikami tej grupy?
Nie chodzi o dokonywanie jakiejś rewolucji, ale będę chciał porozmawiać o tym co jest, jak postrzegają współuczestnictwo obywateli w życiu publicznym uczestnicy dyskusji, dalej skoncentrujemy się nad tym jak mogłoby by być i co musimy zrobić, aby było tak, jak sobie wymarzyliśmy. W związku z tym mam nadzieję, że pojawi się szereg tez, postulatów, pomysłów, które ostatecznie zaproponujemy przedstawicielom samorządu. Myślę, że istota tego spotkania nie tylko polega na tym, aby wypracować jakieś postulaty, ale będzie to również okazja do rozmowy o sprawach ważnych dla miasta. Środowiska, które się zaangażowały w pracę podczas Kongresu, są na tyle szerokie, że mam nadzieję, że ich głos będzie słyszalny. Zdaję sobie jednak sprawę, że to czy coś przełoży się na konkretne działania, w bardzo dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób uczestnicy tych grup, ich prowadzący, ale też organizatorzy wykorzystają efekty tej pracy, bo z samego spotkania i tego, że będziemy rozmawiać, jeszcze nic nie wynika. Myślę, że ta dyskusja ponad podziałami otwiera przestrzeń do dialogu wokół ważnych dla miast spraw. Przyszłość pokaże co z tego wyniknie.

Kto może zostać uczestnikiem grupy, jakie osoby już zadeklarowały chęć pracy w jej ramach?
Udział w grupie zadeklarowała posłanka Aleksandra Trybuś, wicestarosta cieszyński Jerzy Pilch, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że uda się zaprosić również przedstawicieli świata biznesu.

"Kultura motorem rozwoju - nowe zjawiska, inicjatywy, twórcy, animatorzy po 1989 r."

"Często w rozmowach o kulturze w Cieszynie pojawia się temat braku wsparcia dobrych inicjatyw ze strony samorządu co rzekomo powiększa listę znikających z miasta kolejnych imprez kulturalnych. Przyjrzyjmy się zatem temu, co wydarzyło się w cieszyńskiej kulturze po 1989 roku? Czy więcej mamy osiągnięć, czy niewykorzystanych szans minionego okresu? Czy możliwy jest związek kultury z gospodarką?" - opisują grupę prowadzoną przez Bogusława Słupczyńskiego organizatorzy "Kongresu Komunikacji i Rozwoju".

Dlaczego właśnie tym tematem postanowił pan się zająć?
W Cieszynie ciągle są aktywni ludzie, którzy po 1990 roku tworzyli życie kulturalne. Chyba też nigdy nie miała miejsca jakakolwiek forma refleksji nad minionymi ponad 20 latami. Chcielibyśmy przywołać ten czas i znaleźć wszystko to, co było sukcesem tego okresu oraz wszystko to, co jest do wykorzystania w przyszłości. Wynika to z przekonania, że fachowców od tworzenia zjawisk kulturalnych mamy wśród siebie, należałoby ich tylko zapytać o zdanie. Kongres to dobra okazja do tego, aby ci ludzie spotkali się ze sobą. Z ich wiedzy i doświadczenia po prostu trzeba skorzystać. Ważnym wątkiem spotkania będzie związek, jaki zachodzi pomiędzy kulturą, a gospodarką. Nie ma co do tego wątpliwości, że jedno bez drugiego istnieć nie może.

Jakie według pana są główne wyzwania, jakie stoją przed uczestnikami tej grupy?
Chciałbym abyśmy uniknęli pojawiającego się często narzekania. W spotkaniu, które będę prowadził, nie będzie chodzić o "wypracowywanie" czegoś, realizowanie "zadań". Oczywiście, każda rozmowa powinna prowadzić do jakiś wniosków. Dobrze jest się spotkać w dobrym towarzystwie, napić się dobrej kawy i spokojnie, swobodnie porozmawiać.

Kto może zostać uczestnikiem grupy, jakie osoby już zadeklarowały chęć pracy w jej ramach?
Nie będę wymieniał nazwisk, powiem tylko, że będzie obecnych wiele osób, które miały znaczący wpływ na to, co działo się w Cieszynie w latach 90-tych i na początku XXI wieku. Mam nadzieję, że na to spotkanie przyjedzie też wiele osób, które jako odbiorcy i kibice towarzyszą cieszyńskim twórcom i animatorom. Serdecznie ich zapraszam.

"Kongres Kultury i Komunikacji", który w dniach 30 listopada - 1 grudnia odbędzie się w Cieszynie, jest próbą zdiagnozowania kondycji kultury w naszym regionie oraz wyzwań przed jakimi ona stoi. Dyskusja na ten temat będzie toczyć się w sześciu grupach tematycznych. Dziś zaprezentowaliśmy ostatnie dwie. Uczestnictwo udziału w Kongresie można zgłaszać do środy 28 listopada. Więcej o "Kongresie Kultury i Komunikacji" przeczytasz tutaj.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gdzież się Ci Skoku temat pojawił - we śnie? Bo w tekście go nie widać. Dobre, wyważone wypowiedzi zarówno Bogdana Słupczyńskiego jak i Mariusza Andrukiewicza.

Jeżeli chodzi tylko aby przy dobrej kawie spotkać się i pogadać to OK. Ale czy pomysły jakie powstaną w tym czasie będą bezkosztowe dla miasta - szczerze wątpię.

"pojawia się temat braku wsparcia dobrych inicjatyw ze strony samorządu" - pewnie nie chodzi o wsparcie duchowe, czy moralne?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama