, wtorek 23 lipca 2024
Zbliża się Kongres Kultury i Komunikacji w Cieszynie
- Rozpoczyna się wielka przygoda, ale i wysiłek wspólnego diagnozowania tego, co jest i tego, co chcemy żeby było. My mieszkańcy, pracownicy instytucji publicznych i prywatnych, bezrobotni, emeryci, młodzież, po prostu wszyscy, którym choć trochę zależy żeby kultura była czymś bliskim i ważnym - zapowiada Anna Cieplak. fot: Bartłomiej Sawka/CINEFOTO.PLDodaj do Facebook

Zbliża się Kongres Kultury i Komunikacji w Cieszynie

JM
Pod koniec listopada w Cieszynie odbędzie się "Kongres Kultury i Komunikacji". Będzie to pierwsze na taką skalę spotkanie ludzi w sprawie kultury nad Olzą. Organizatorzy przyjmują już zgłoszenia osób, które chcą wziąć udział w wydarzeniu.

- Rozpoczyna się wielka przygoda, ale i wysiłek wspólnego diagnozowania tego, co jest i tego, co chcemy żeby było. My mieszkańcy, pracownicy instytucji publicznych i prywatnych, bezrobotni, emeryci, młodzież, po prostu wszyscy, którym choć trochę zależy żeby kultura była czymś bliskim i ważnym - zapowiada Anna Cieplak ze Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy", która jest głównym organizatorem kongresu.

Spotykania odbędą się w ramach sześciu grup tematycznych, które poprowadzą osoby znane z codziennej działalności w danych obszarach. Joanna Rzepka-Dziedzic (galeria "Szara", prezeska Fundacji Kultury Audiowizualnej "Strefa Szarej") poprowadzi grupę pn. "Pomoc/partnerstwo/partycypacja", która zajmie się m.in. tym, w jaki sposób miasto może wspierać duże wydarzenia kulturalne? Bogusław Słupczyński (założyciel Teatru CST w Cieszynie i Stowarzyszenia na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur "Sałasz") będzie prowadzącym grupę pn. "Kultura motorem rozwoju - nowe zjawiska, inicjatywy, twórcy, animatorzy po 1989 roku", która przyjrzy temu, co wydarzyło się w cieszyńskiej kulturze po przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku? Czy więcej mamy osiągnięć czy niewykorzystanych szans minionego okresu? Czy możliwy jest związek kultury z gospodarką?

Mariusz Andrukiewicz, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem" w Cieszynie, poprowadzi grupę pn. "Prawo do współuczestnictwa - kultura społeczna w Cieszynie", której uczestnicy dyskutować będą na temat zasad partycypacji społecznej, wykluczenia i włączenia w życie wspólnoty lokalnej różnych grup mieszkańców, a także na temat norm społecznych, zasad, ustaw jako narzędzi do konstruowania świadomej i pełnej odpowiedzialności za wspólnotę lokalną. Poruszony zostanie również temat partnerstwa jako narzędzia promocji miasta.

Jak być niekulturalnie kulturalnym. "Leadership" w kulturze to temat, którym zajmie się grupa prowadzona przez Michała Palucha (pedagoga, współtwórcy Freestyle City Festival i realizatora projektu Transgranicznego Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez). Grupa spróbuje odpowiedzieć m.in. w jaki sposób rozliczyć się z normami kulturowymi Cieszynian? Na jaką kulturę skazujemy kolejne pokolenia? Kolejna grupa, którą poprowadzi dr Grzegorz Studnicki (Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Uniwersytet Śląski), zajmie się tematem pn. "Kultura a region". Członkowie grupy spróbują odpowiedzieć m.in. na pytanie: Jakiej żywej kultury regionu chcemy? W jaki sposób ma być ona uwzględniana w edukacji oraz oficjalnych obiegach kultury? Jak korzystamy z dziedzictwa w obszarze pogranicza, czy zauważamy sąsiadów? Ostatecznie: Czy można decydować jakie przejawy kultury są bardziej lub mniej wartościowe i co z tego wynika dla polityki kulturalnej? Wojciech Szczurek (szef biura Transgranicznego Centrum Wolontariatu, członek zarządu Freestyle City Festival) poprowadzi grupę pn. "Freestyle w legalnym obiegu", czyli miejsce wolnego stylu w Cieszynie, która odpowie m.in. na pytanie czy freestyle musi być kontrkulturą?

Lokalnych liderów będą wspierać niezależni eksperci spoza Cieszyna: Anna Szelest (Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST), Łucja Ginko ( wieloletnia dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego), Wojciech Kłosowski (ekspert samorządowy, specjalista w dziedzinie strategicznego planowania rozwoju lokalnego, autor książek, wykładowca zarządzania kulturą w PAN), Grzegorz Wójkowski (szef Stowarzyszenia "Bona Fides"), Hanna Gil-Piątek (Krytyka Polityczna, Zieloni 2004,Szkoła Liderów).

- Można zapisać się do grupy, której wątek wiodący jest bliski i budzi zainteresowanie. Ważne żeby się zapisać, bo tym razem nasze postulaty nie trafią do śmietnika będą bowiem punktem wyjścia do opracowywania programu rozwoju kultury dla miasta Cieszyna - mówi Cieplak.

Aby zgłosić się na Kongres Kultury i Komunikacji w Cieszynie należy wysłać e-maila na adres: kongres.kk@gmail.com a w tytule e-maila wpisać nazwę grupy roboczej oraz koordynatora lokalnego, podać też swoje imię, nazwisko oraz krótko uzasadnić chęć udziału. Zgłaszać można się też osobiście w biurze kongresu w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" (ul. Zamkowa 1, Most Przyjaźni). Uczestnictwo w Kongresie można zgłaszać do środy 28 listopada.

Kongres organizuje Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy". Współorganizatorami są gmina Cieszyn reprezentowana przez burmistrza Mieczysława Szczurka oraz Transgraniczne Centrum Wolontariatu. Patronat honorowy pełnią Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz oraz starosta powiatu cieszyńskiego Jerzy Nogowczyk. Organizację Kongresu wspiera Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsko-Białej oraz niezależni eksperci.

Szczegółowe informacje na temat grup oraz ich opis można znaleźć tutaj. Kongres Kultury i Komunikacji odbędzie się w Cieszynie w dniach 30 listopada - 1 grudnia.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No to mamy spore środowisko. Może jakaś zmiana w Cieszynie?

Gratuluję doboru prowadzących!!!

fajny pomysł, fajne nazwiska - ciekawe jaki efekt.

Wojciech Szczurek i Mieczysław Szczurek to ciągle rodzina????

dobre socjalistyczne ruszenie

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama