, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej: to już pewne!
Organizatorzy utworzyli "Punkt Zaczepienia Sztuki" przy ulicy Przykopa.  fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej: to już pewne!

Agnieszka Kaczmarczyk
Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej: to już pewne!

Cała impreza, to świetna okazja do przypomnienia o historii Wenecji cieszyńskiej. Fot: Agnieszka Kaczmarczyk


Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej: to już pewne!

Logo Biennale, wybrane przez internautów. Autor: Artur Blaźniak


Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej: to już pewne!

Plakat promujący wydarzenie. Autor: Michał Ogiński

To już pewne. Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej odbędzie się od 26 do 29 kwietnia. Organizatorzy chcą stworzyć miejsce, w którym lokalni artyści będą mogli zaprezentować swoją twórczość, a miastu dać szanse na wykorzystanie artystycznego potencjału, jaki w nim tkwi.

Taka inicjatywa stworzy artystom możliwość prezentacji i promocji. Organizatorzy chcą również zwrócić uwagę opinii publicznej na zaniedbaną cieszyńską Wenecję, która jest miejscem niepowtarzalnym i unikatowym. Wierzą w to, że to miejsce ma szanse stać się perełką turystyczną miasta.

Nieformalna grupa "Młynówka", w której skład wchodzą studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie postawiła sobie za cel zorganizowanie Biennale sztuki w Wenecji Cieszyńskiej. Biennale (z wł. "dwuletni"), to wydarzenie, najczęściej impreza artystyczna, mająca miejsce co dwa lata lub trwająca dwa lata. Na biennale wystawiane mogą być dzieła z wybranej dyscypliny sztuki lub kilku dyscyplin. Towarzyszą mu często różne wydarzenia artystyczne.

W organizację imprezy zaangażowała się Fundacja Animacji Społeczno Kulturalnej, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Sztuki, a także Koło Animatorów Kultury działające przy UŚ i "Strefie jazzu". Chęć wzięcia udziału w wystawach zaoferowało już ponad 50 artystów. Wśród nich głównie malarze, ale także graficy, fotograficy, rzeźbiarze i twórcy video i performance. Oprócz wystaw, w trakcie biennale odbędą się również koncerty. Jednym z nich będzie koncert Krzysztofa Gawlasa wraz z zespołem Jazz Banding, o którym można dowiedzieć się więcej odwiedzając profil muzyków na facebooku.

Główna wystawa znajdować się będzie w hali starej drukarni przy ulicy Schodowej. Wystawy rozlokowane zostaną na Cieszyńskiej Wenecji, czyli wzdłuż ulicy Przykopa. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wstępny program obejmie również koncerty i wystawy w klubie Dziupla, restauracji u Huberta w Czeskim Cieszynie i w Klubie Studenckim Panopticum.

Organizatorzy utworzyli "Punkt Zaczepienia Sztuki" przy ulicy Przykopa. - Chcieliśmy już wcześniej zwrócić uwagę spacerowiczów, mieszkańców i oswoić ich ze sztuką w tym miejscu. Na budynku baru "Cieszyńska Wenecja" prezentujemy, co dwa tygodnie, inny obraz artysty, który zadeklarował chęć wzięcia udziału w Biennale - mówi Magda Szadkowska, pomysłodawczyni i organizatorka Biennale i dodaje, że jest to jeden z akcentów zapowiadających imprezę. Obecnie wiszą tam "Baterie" Adama Molendy, który pracuje w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Zajmuje się malarstwem, realizuje również prace z wykorzystaniem wideo, publikuje teksty związane z teorią sztuki. Więcej o "Bateriach" przeczytać można tutaj.

Bar "Cieszyńska Wenecja" jest jednym z miejsc biennalowych, w którym będzie miała miejsce jedna z wystaw. - Naszym marzeniem jest, aby pod koniec kwietnia, w trakcie trwania naszego Biennale, na tarasach domów nad Młynówką, znalazły się obrazy oraz rzeżby - mówi Michał Ogiński, artysta, organizator i dodaje, że liczy na "cieszyńskich wenecjan", do których kieruje prośbę o pozwolenie na wystawienie prac na prywatnych posesjach.

- Cała impreza, to świetna okazja do przypomnienia o historii Wenecji cieszyńskiej, dlatego też chcemy zrobić wystawę, na której znajdą się stare fotografie, wycinki z gazet i inne pamiątki dotyczące tej części Cieszyna - mówi Szadkowska. - Tych, którzy posiadają w swoich zbiorach takie pamiątki, zachęcamy do włączenia się w inicjatywę i wypożyczenie ich na czas wystawy - dodaje Ogiński. Inicjatorzy przedsięwzięcia planują także nakręcić film dokumentalny związany z Wenecją cieszyńską.

Trwają przygotowania. Organizatorzy zachęcają do współpracy. Kontakt: biennalecieszyn@interia.pl. O nowościach przeczytacie na facebooku.

Portal gazetacodzienna.pl objął patronatem to wydarzenie.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetne. Fajny pomysł. Sama Wenecja magiczna!!!!! Ostatnio zabrałem tam znajomych nie z tela. Powiedziałem im że uwielbiam tam spacerować czaesem. Nie zrozumieli. nie dostrzegli.

Panie Michale -pomysł przedni, odrobina twórczego fermentu wyjdzie Przykopie tylko na dobre. Uwaga na SM, która będzie tam służbowo i niewykluczone będzie Panu patrzeć na ręce./ a raczej na prace/

To jakaś dywersja dla różowego jelenia?

Świetna inicjatywa! Nie mogę się doczekać kwietnia! Wreszcie ktoś pomyślał o naszej pięknej, choć zapomnianej i niedocenianej Wenecji!
Brawa dla organizatorów za pomysł!!!

I bardzo fajnie!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama