, sobota 18 maja 2024
58 Tydzień Kultury Beskidzkiej już za nami
58. Tydzień Kultury Beskidzkiej przeszedł do historii. W Wiśle wystąpiło kilkadziesiąt polskich zespołów folklorystycznych, które przybliżyły widzom poszczególne regiony i nieraz zachwycały publiczność wspaniałymi wykonaniami. fot: UM WisłaDodaj do Facebook

58 Tydzień Kultury Beskidzkiej już za nami

red.mat.pras.
58 Tydzień Kultury Beskidzkiej już za nami


58 Tydzień Kultury Beskidzkiej już za nami


58 Tydzień Kultury Beskidzkiej już za nami


58 Tydzień Kultury Beskidzkiej już za nami


58 Tydzień Kultury Beskidzkiej już za nami

Przez dziewięć dni w Wiśle królował folklor w najlepszym wydaniu. Były koncerty zarówno na małej jak i dużej scenie, korowód, jarmark, sesja popularnonaukowa, a nawet konkurs na Najszwarniejszego Górola i najlepsze stoisko.

58. Tydzień Kultury Beskidzkiej przeszedł do historii. W Wiśle wystąpiło kilkadziesiąt polskich zespołów folklorystycznych, które przybliżyły widzom poszczególne regiony i nieraz zachwycały publiczność wspaniałymi wykonaniami. Koncerty przez dziewięć dni odbywały się na dwóch scenach, a Tydzień Kultury Beskidzkiej odwiedziło w tym czasie kilka tysięcy widzów.
W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiczne w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej nie było co prawda zespołów zagranicznych, ale polskie zespoły zachwycały publiczność a wspaniała jak zawsze wiślańska publiczność zachwycała zespoły.
Koncerty na małej estradzie prowadzili Zenon Zembol i Rafał Cieślar z pomocą Leny Pustówki i Szymona Szarca. Natomiast konferansjerami dużej estrady byli niezastąpieni Izabela Pustówka i Zbigniew Czyż.

- To co dzieje się na świecie pozwoliło nam wrócić do korzeni i pokazać polski folklor w najlepszym wydaniu. W czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle usłyszeliśmy kilkadziesiąt zespołów z niemal wszystkich regionów Polski – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się kolyba góralska z owieczkami, która stanęła w Parku Kopczyńskiego. Było to miejsce, w którym można było poczuć pasterską atmosferę gór. Jasiu i Barbara Kędzior, którzy prowadzą w Wiśle gospodarstwo przez całe 9 dni TKB prezentowali naszą kulturę i zachwycali domowymi wyrobami, jak również niesamowitą gościnnością i otwartością.
Powrotem do tradycji była w tym roku konferencja popularnonaukowa, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle. W konferencji pt. „Dzieci siedmiu dolin. Rzecz o góralu wiślańskim” usłyszeliśmy dr Katarzynę Marcol, dr hab. Magdalenę Szyndler, Małgorzatę Kiereś i dr Michała Kawuloka. Poruszone zostały tematy gwary, folkloru muzycznego, stroju regionalnego i beskidzkiej architektury.

Nowością tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej był konkurs na Najszwarniejszego Górola. W szranki stanęli: Rafał Cieślar, Marek Czyż, Jan Szarzec, Jan Kędzior i Michał Szarzec. Wśród kandydatów, którzy w niedzielne popołudnie na scenie amfiteatru musieli mierzyć się z rożnymi zadaniami: gawęda o pochodzeniu, wbijanie gwoździ, jedzenie placków na czas, taniec z dziewczyną z Zespołu Regionalnego "Wisła", wiązanie nowłoków i „odwracanie kota ogonem”. Po zliczeniu punktacji za poszczególne konkurencje, jury w składzie Ewa Lazar, członek Stowarzyszenia Grupa Twórców Wiślanie, Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury i Tomasz Bujok, burmistrz Wisły wskazało tego Najszwarniejszego – został nim Jan Szarzec. Szwarnym Górolem został Marek Czyż, a Kapke Szwarnym – Michał Szarzec. Najszwarniejszy Górol otrzymał góralską gunię, Szwarny voucher na uszycie na miarę wiślańskiego bruclika a Kapke Szwarny – voucher na zrobienie kyrpców, kopyc i nowłoków na miarę.

Wiślańskie Centrum Kultury zorganizowało także w tym roku konkurs na najpiękniejsze stoisko jarmarku artystycznego na Placu Hoffa. Na handlujących czekały dwie nagrody – pierwsza przyznana przez „Jury z gronia” i druga – nagroda publiczności. Jury uznało, że najpiękniejsze stoisko należy do Beaty i Marka Piwońskich, którzy wystawili na Placu Hoffa swoje rzeźby, a nagroda publiczności powędrowała do Aleksandry i Henryka Stanieczko, twórców biżuterii z miedzi. Obie nagrody to piękne puchary, ale przede wszystkim darmowe stoiska na Tygodniu Kultury Beskidzkiej w 2022 roku.

- Oczywiście wszystkie stoiska twórców i artystów na rynku robiły duże wrażenie. Cieszymy się, że konkurs cieszył się takim powodzeniem i mnóstwo osób głosowało na najpiękniejsze stoiska – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Tegoroczne TKB to także warsztaty rękodzieła czy plener malarski "TKB malowane". To jednak przede wszystkim dziewięć dni spotkań, rozmów, śpiewu i tańca.

 

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama