, sobota 18 maja 2024
Nie tylko filmowy! Rusza 23. przegląd Kino na Granicy
Tradycyjnie już w programie przeglądu znalazły się retrospektywy. W tym roku ich bohaterami będą: Miloš Forman, Andrzej Żuławski oraz Janusz Gajos.  fot: www.kinonagranicy.plDodaj do Facebook

Nie tylko filmowy! Rusza 23. przegląd Kino na Granicy

REDAKCJA
Od piątku do środy, w Cieszynie i Czeskim Cieszynie sporo będzie się działo. Wszystko za sprawą 23. edycji Przeglądu Filmowego Kino Na Granicy, które po rocznej przerwie wraca w tradycyjnej, a więc niewirtualnej formie. Oprócz bogatego programu filmowego, nie zabraknie wielu ciekawych spotkań z zaproszonymi gośćmi, koncertów, wystaw oraz wydarzeń literackich.

Retrospektywy

Tradycyjnie już w programie przeglądu znalazły się retrospektywy. W tym roku ich bohaterami będą: Miloš Forman, Andrzej Żuławski oraz Janusz Gajos. Specjalne cykle tematyczne poświęcone będą także jubileuszowi powstania Grupy Wyszehradzkiej, jednej z największych wytwórni filmowych w Europie, a mianowicie wytwórni filmowej Barrandov, nazywanej nie bez powodu czeskim Hollywood. W programie znalazły się także cykle: Polonica 81, filmy dla dzieci oraz tradycyjnie nowe produkcje. W 10 rocznicę śmierci czeskiego artysty i polityka Václava Havla, Przegląd Filmowy Kino na Granicy planuje cykl wydarzeń poświęconych tej postaci.

Goście

Wśród tegorocznych gości Przeglądu Filmowego Kino na Granicy znaleźli się m.in: Marcin Bosak, Pola Błasik, Magdalena Celmer, Olga Chajdas, Andrzej Chyra, Piotr Domalewski, Lech Dyblik, Dobromir Dymecki, Kinga Dębska, Maria Dębska, Janusz Gajos, Piotr Głowacki, Magdalena Koleśnik, Andrzej Konopka, Tomasz Kot, Barbara Kurzaj, Olaf Lubaszenko, Maciej Pieprzyca, Tomasz Schimscheiner, Bartłomiej Topa, Zbigniew Zamachowski oraz Xawery Żuławski. Szczegółowy program spotkań z gośćmi znajduje się tutaj.

Filmy, również w plenerze

Ponad 100 filmów, w tym projekcie plenerowe na rynku w Cieszynie, Czeskim Cieszynie i na terenie Browaru Zamkowego Cieszyn zostały szczegółowo opisane w kalendarzu projekcji, który dostępny jest tutaj. W centrum obu miast będzie można bezpłatnie zobaczyć takie filmy jak Obsługiwałem angielskiego króla (rynek w Cieszynie), Lemoniadowy Joe (rynek w Czeskim Cieszynie), Pali się, moja panno (rynek w Czeskim Cieszynie), Wsi moja sielska, anielska (rynek w Czeskim Cieszynie), Miłość blondynki (rynek w Czeskim Cieszynie), oraz Wszyscy moi bliscy (rynek w Czeskim Cieszynie).

Literatura

W ramach Literackiego Hyde Parku, czyli szybkich rozmów o książkach, które odbywać się będą na Wzgórzu Zamkowym (plac obok informacji turystycznej) zaplanowano rozmowę o wyborze wierszy Jána Ondruša Przełykanie włosa w przekładzie Zbigniewa Macheja, rozmowę o książce Havel od kuchni , rozmowa o książce Ad acta Partika Ouředníka w przekładzie Jana Stachowskiego, rozmowę o książce Joanny Goszczyńskiej Mroczne oblicze czeskiej literatury oraz rozmowę o książce Na ratunek Tałesowicz Karola Sidona w przekładzie Andrzeja S. Jagodzińskiego. W tym samym miejscu, od piątku do wtorku, o godz. 16:00 odbywać się będą dyskusje, w których udział wezmą: Michael Žantovský, Justyna Sobolewska, Silvester Lavrík, Mariusz Szczygieł, Andrej Bán, János Tódor, Paweł Smoleński, Tomáš Forró, Petra Procházková, Péter Muszatics, Wojciech Jagielski, Markéta Pilátová, Marek Vadas, András Földes oraz Wojciech Tochman.

Z kolei w Parku Pokoju w Cieszynie, od piątku do środy, o godz. 12:00 aktorki, będące gośćmi tegorocznej edycji Kina na Granicy czytać będą swoje ulubione książki z dzieciństwa. Ulubione lektury zaprezentują: Jowita Budnik, Grażyna Błęcka-Kolska, Gabriela Muskała, Maria Dębska oraz Barbara Jonak.

Wystawy

Pod względem muzycznym Kino na Granicy proponuje w tym roku 5 koncertów oraz after party z DJ-em po każdym z nich. W sobotę, 31 lipca na rynku w Cieszynie wystąpią Pablopavo i Ludziki oraz Jablkoň (wstęp wolny). W kolejnych dniach wystąpią kolejno: Henry no Hurry (PL), sskjegg – Sabina Broda (PL) oraz Moonshye (CZ).

W tym roku organizatorzy zaplanowali także 6 wystaw. Pierwsza zatytułowana "Adam Sikora – Tottotem" dostępna będzie w Galerii Ceglanej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury COK "Dom Narodowy" COK. Dwie wystawy dostępne będą w Zamku Cieszyn. Chodzi tu o wystawy: "Václav Havel, polityka i sumienie" oraz wystawę okładek „Przekroju”. Po czeskiej stronie, w w Ośrodku Kultury KaSS Strzelnica będzie można natomiast podziwiać wystawę Fotografie do/k filmu Malowany ptak

Bilety na poszczególne seanse i koncerty dostępne są głównie przez stronę internetową oraz wyjątkowo w biurze organizacyjnym w Oranżerii Zamku Cieszyn. Na koncerty możliwy będzie zakup bezpośrednio przed ich rozpoczęciem, pod warunkiem dostępności miejsc.

Szczegółowe informacje na temat 23. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy znajdują się na stronie www.kinonagranicy.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama