, sobota 20 sierpnia 2022
Warto poznać Cieszyńskie z dzieckiem
Książkę można od 13 grudnia nabyć w księgarni "Piastowskiej" w Cieszynie, punkcie informacji przy cieszyńskim Rynku i przy Rynku w Ustroniu. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Warto poznać Cieszyńskie z dzieckiem

EK
Warto poznać Cieszyńskie z dzieckiem

Od 15 grudnia można jej szukać w pozostałych punktach informacji na Śląsku Cieszyńskim, które prowadzą sprzedaż publikacji, oraz w innych księgarniach w regionie. fot. mat. pras.


Warto poznać Cieszyńskie z dzieckiem

Od stycznia przewodnik znajdzie swoje miejsca również w księgarniach sieci Matras w całej Polsce. Cena detaliczna wynosi 15 złotych. fot. mat. pras.


Warto poznać Cieszyńskie z dzieckiem

Pomysłodawcą projektu jest SRiWR "Olza", które wyszło z inicjatywą do Moniki i Marcina Żerańskich, ponieważ od dawna zgłaszano u nich potrzebę na tego typu publikację. fot. mat. pras.


Warto poznać Cieszyńskie z dzieckiem

Bardzo sympatyczny, straszy pan silnie związany z tradycją i historią zabiera swojego wnuczka w podróż do takich miejscowości jak: Chybie, Dębowiec, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Kończyce Małe i Wielkie, Ochaby, Rudzica, Strumień, Zebrzydowice, Dąbrowa, Karwina, Pietwałd, Cieszyn i Czeski Cieszyn, Dzięgielów, Goleszów, Grodziec, Jaworze, Skoczów, Cierlicko, Kocobędź, Trzyniec, Brenna, Górki Małe i Wielkie, Istebna, Jaworzynka, Koniaków, Ustroń, Wisła, Mosty koło Jabłonkowa oraz Wędrynia.

Stworzenie przewodnika książkowego, który nadawałby się zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest nie lada wyczynem! Tego wyzwania podjęli się Monika i Marcin Żerańscy z Pracowni na Pastwiskach, którzy stworzyli przewodnik "Cieszyńskie z dzieckiem. Przewodnik dla rodzin z dziećmi po Śląsku Cieszyńskim, gminie Godów i Jastrzębiu-Zdroju".

Pomysłodawcą projektu jest SRiWR "Olza", które wyszło z inicjatywą do Moniki i Marcina Żerańskich, ponieważ od dawna zgłaszano u nich potrzebę na tego typu publikację. Żerańscy w swojej Pracowni na Pastwiskach znanej z tytułów takich jak: "Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju" czy "Śląsk Cieszyński od Bielska Białej do Ostrawy", podjęli się tego wyzwania i opracowali koncepcję, szatę graficzną, stworzyli bohaterów, napisali teksty oraz wykonali ilustracje. Proces twórczy został sfinalizowany przy finansowym wsparciu Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz z budżetu Stowarzyszenia "Olza".

Bohaterami tego niewielkiego przewodnika o bogatej w zdjęcia i ilustracje, przyjemnej dla oczu szacie graficznej są ciceroni - Dziadek Emil oraz Mikołajek. Bardzo sympatyczny, starszy pan silnie związany z tradycją i historią zabiera swojego wnuczka w podróż do takich miejscowości jak: Chybie, Dębowiec, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Kończyce Małe i Wielkie, Ochaby, Rudzica, Strumień, Zebrzydowice, Dąbrowa, Karwina, Pietwałd, Cieszyn i Czeski Cieszyn, Dzięgielów, Goleszów, Grodziec, Jaworze, Skoczów, Cierlicko, Kocobędź, Trzyniec, Brenna, Górki Małe i Wielkie, Istebna, Jaworzynka, Koniaków, Ustroń, Wisła, Mosty koło Jabłonkowa oraz Wędrynia.

Dziadek opowiada z taką pasją, że podróż ani przez chwilę nie staje się nużąca. Starszy pan wie gdzie zabrać wnuka by ten się nie nudził. Wydaje się, że dobrze zna potrzeby dziecka i umie go zainteresować krajobrazowymi wycieczkami, podziwianiem architektury oraz zwiedzaniem zabytków. Opowiada o faktach i postaciach historycznych zaskakując przy tym wnuka różnymi ciekawostkami. W ten sposób, oprócz Mikołajka także i my możemy dowiedzieć się, że to w Grodźcu był ochrzczony wynalazca pierwszego pojazdu o napędzie Parowym - Józef Bożek, a nie jak uznaje się powszechnie Stephenson, albo że w Rudzicy znajduje się jedyne w Polsce miejsce kultu Św. Wendelina. Dla Ciceronów ważne są także walory rekreacyjne odwiedzanych przez nich miasteczek i wsi. Pan Emil mimo swojego wieku, bardzo chętnie udaje się z wnuczkiem na siłownię w Godowie, do Centrum Rekreacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju, czy parku rozrywki w Ochabach. Po czasie spędzonym na zwiedzaniu i aktywnej rekreacji, jest także czas na odpoczynek w polecanych w przewodniku miejscach takich jak strumieński park, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie czy Ogród Bajek w Brennej.

Ten niewielki przewodnik jest na tyle uniwersalny, że znajdzie w nim coś dla siebie zarówno młodszy jaki i starszy czytelnik. Kolorowe obrazki, fotografie, opowiadane tu historie z pewnością zaciekawią dzieci, ale także są na tyle treściwe, że pozwalają zachować tej małej książeczce formułę przewodnika-informatora i wskazać dorosłym warte odwiedzenia miejsca, ważne adresy i informacje. Zapoznanie się z tym wydawnictwem to świetna okazja do tego by wsiąść z całą rodziną do samochodu i dołączyć się do przygód bohaterów, odkrywając tym samym na nowo często już dobrze znane nam miejsca, spędzić wspólnie czas i przeżyć niezwykłą przygodę z historią, naturą i licznymi atrakcjami tych czarujących miejsc znajdujących się przecież tak niedaleko od naszych domów.

Książkę można od 13 grudnia nabyć w księgarni "Piastowskiej" w Cieszynie, punkcie informacji przy cieszyńskim Rynku i przy Rynku w Ustroniu. Sprzedaż prowadzi także Polska księgarnia w Czeskim Cieszynie. Od 15 grudnia można jej szukać w pozostałych punktach informacji na Śląsku Cieszyńskim, które prowadzą sprzedaż publikacji, oraz w innych księgarniach w regionie. Od stycznia przewodnik znajdzie swoje miejsca również w księgarniach sieci Matras w całej Polsce. Cena detaliczna wynosi 15 złotych.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest 6 przewodników "Cieszyńskie z dzieckiem. Przewodnik dla rodzin z dziećmi po Śląsku Cieszyńskim, gminie Godów i Jastrzębiu-Zdroju". Cztery egzemplarze ufundowało SRiWR "Olza", 2 kolejne - wydawca "Pracownia na Pastwiskach".

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Jaki tytuł nosi poprzednia publikacja wydana przez Pracownię na Pastwiskach?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl.

Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu. Wygrywają osoby, które jako pierwsze wyślą prawidłową odpowiedź na pytanie. Konkurs trwa do momentu rozdania wszystkich nagród, a zwycięzcy na bieżąco będą informowani o wygranej drogą mailową.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzone w konkursie osoby zostaną poinformowane drogą mailową. Nagrody będą do odebrania w redakcji portalu w Cieszynie (ul. Bielska 184).

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pozytywne informacje cieszą. Kolejna cenna inicjatywa Olzy i Euroregionu, w dobrym wykonaniu :)

Naprawdę super! Już nie mogę się wiosny doczekać :)

No i brawo! Świetna inicjatywa i samo wykonanie!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama