, poniedziałek 2 października 2023
Od Bielska-Białej do Ostrawy z nowym przewodnikiem Marcina Żerańskiego
Nowy przewodnik napisany przez Marcina Żerańskiego, który z rodzinnej Ostrołęki wywędrował przez Warmię, Podlasie i stolicę na cieszyńskie Pastwiska, przyciąga uwagę już samym tytułem. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Od Bielska-Białej do Ostrawy z nowym przewodnikiem Marcina Żerańskiego

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Od Bielska-Białej do Ostrawy z nowym przewodnikiem Marcina Żerańskiego

To jeden z niewielu przewodników, w którym nasz region jest traktowany całościowo. fot. mat. pras.


Od Bielska-Białej do Ostrawy z nowym przewodnikiem Marcina Żerańskiego

Ostatnie 30 stron to Miniatlas Śląska Cieszyńskiego, czyli ciekawie opracowane mapki. fot. mat. pras.

W listopadzie na półki księgarń w całej Polsce trafił nowy przewodnik: "Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy". To czwarty, po "Ewangelikach w Cieszynie", "Ewangelikach w Wiśle" oraz "Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju" przewodnik po naszym regionie, którego twórcą jest Marcin Żerański, założyciel Pracowni na Pastwiskach w Cieszynie.

Nowy przewodnik napisany przez Marcina Żerańskiego, który z rodzinnej Ostrołęki wywędrował przez Warmię, Podlasie i stolicę na cieszyńskie Pastwiska, przyciąga uwagę już samym tytułem "Od Bielska-Białej do Ostrawy". To jeden z niewielu przewodników, w którym nasz region jest traktowany całościowo.

Autor oprócz informacji krajoznawczych, ciekawie wplótł w treść wątki historyczne, geograficzne i etnograficzne. Nie zabrakło ciekawostek i cytatów ludzi związanych z regionem, oraz rysunków wykonanych przez samego autora. Artystycznie wydana "książeczka”, napisana jest łatwym językiem. Przewodnik składa się z 5 części opisowych: O Śląsku Cieszyńskim, Cieszyn i Czeski Cieszyn, W kotlinach (z Czechowic-Dziedzic do Ostrawy), Na pogórzu (z Bielska-Białej do Frydka-Mistka), W górach (Ustroń, Wisła, Trzyniec, Jabłonków, Ostrawica).

Ostatnie 30 stron to Miniatlas Śląska Cieszyńskiego, czyli ciekawie opracowane mapki, które oprócz najczęściej znajdujących się w przewodnikach map, przedstawiających zasoby naturalne, układ komunikacyjny, schroniska górskie, czy wybrane parki rozrywki i muzea, zawierają m.in. mapy z zespołami regionalnymi, certyfikowanymi produktami kuchni regionalnej, siedzibami szlacheckimi, czy architekturą drewnianą.

Ciekawie wydany graficznie. Choć ma prawie 300 stron, to jego format i waga, pozwala na zabranie go ze sobą w góry, bez obawy o zbytnie obciążenie. Z powodzeniem można więc go polecić każdemu, kto chce odwiedzić nasz region. Przystępna jest też jego cena kształtująca się w granicach 30 zł. "Maniacy" Śląska Cieszyńskiego powinni biec do księgarń co sił w nogach.

Prawie 300-stu stronicowe wydawnictwo powstało we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie. Patronat honorowy nad książką objęła Anna Olszewska, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.

Do przyjazdu na Śląsk Cieszyński zachęca na łamach przewodnika pochodzący z Śmiłowic prof. Jerzy Buzek. (...)Buzkowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielką siłę można czerpać z tradycji i historii regionu, a pamięć o swoich przodkach przekazują z pokolenia na pokolenie. (...) Serdecznie zachęcam do odkrywania mojego rodzinnego Śląska Cieszyńskiego.

Przewodnik można zakupić w całej Polsce w sieci Księgarni Matras, 11 sklepach Podróżnika, m.in. w Bielsku-Białej. W Cieszynie znajdziemy go na półkach informacji turystycznej w Ratuszu i Zamku Cieszyn, w Księgarni Piastowskiej przy ul. Głębokiej, w Czeskim Cieszynie w polskiej księgarni (ul. Čapka), w Ustroniu w księgarni Szaron (ul. Ogrodowa) i Małgosia (ul. 3 Maja), w Wiśle w księgarni przy ul. 1 Maja.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są 3 egzemplarze nowego przewodnika, do których dodatkowo autor dodał przewodnik turystyczny "Ewangelicy w Wiśle" wydany również przez Pracownię na Pastwiskach.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na adres redakcji prawidłową odpowiedź na pytanie: W którym roku został wydany przewodnik turystyczny "Ewangelicy w Wiśle"?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Konkurs zakończony! Osoby nagrodzone zostały już poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama