, wtorek 23 lipca 2024
Gmina Chybie, w krainie utopca: Nowy przewodnik Pracowni na Pastwiskach
Na naszej półce w kolekcji książkowej miejscowego wydawnictwa znalazło się już 5 przewodników o tematyce związanej z naszym regionem. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Gmina Chybie, w krainie utopca: Nowy przewodnik Pracowni na Pastwiskach

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Gmina Chybie, w krainie utopca: Nowy przewodnik Pracowni na Pastwiskach

Marcin Żerański jak w poprzednich, tak i w tej publikacji zamieszcza wiele ciekawych informacji krajoznawczych, wątków historycznych, geograficznych i etnograficznych fot. mat. pras.


Gmina Chybie, w krainie utopca: Nowy przewodnik Pracowni na Pastwiskach

Przewodnik ma 72 strony. Składa się z 4 części: O Śląsku Cieszyńskim, Gmina Chybie, Okolice Chybia i Informacje praktyczne fot. mat. pras.


Gmina Chybie, w krainie utopca: Nowy przewodnik Pracowni na Pastwiskach

Do odwiedzin zachęca również Elżbieta Dubiańska-Przemyk, wójt gminy Chybie fot. mat. pras.

Podręczny, praktyczny i zwięzły przy wyjątkowym bogactwie ilustracji i mapek - tak w skrócie można opisać nowy przewodnik "Gmina Chybie, w krainie utopca", który wyszedł spod pióra Marcina Żerańskiego, założyciela Pracowni na Pastwiskach w Cieszynie. To kolejny już z serii przewodnik po naszym regionie i po raz kolejny czytelnicy nie będą zawiedzeni. Śmiało można powiedzieć: Czekamy na kolejny.

Na naszej półce w kolekcji książkowej miejscowego wydawnictwa znalazło się już 5 przewodników o tematyce związanej z naszym regionem. Wśród nich jest, wydany w 2012 roku "Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy", "Ewangelicy w Cieszynie", "Ewangelicy w Wiśle" oraz "Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju". Tym razem autor skupił się na krainie utopca, czyli gminie Chybie, która w wielu publikacjach tego typu nie była jeszcze tak obszernie opisywana, często nawet pomijana, jeśli chodzi o walory Śląska Cieszyńskiego.

Marcin Żerański jak w poprzednich, tak i w tej publikacji zamieszcza wiele ciekawych informacji krajoznawczych, wątków historycznych, geograficznych i etnograficznych w artystyczny, wypracowany przez siebie sposób tak, by czytelnika zainteresować, zadziwić i sprawić, by z niecierpliwością oczekiwał na kolejne wydanie.

Przewodnik ma 72 strony. Składa się z 4 części: O Śląsku Cieszyńskim, Gmina Chybie, Okolice Chybia i Informacje praktyczne, m.in. na temat komunikacji, noclegów, służby zdrowia, służb mundurowych, urzędów, placówek, czy wybranych imprez odbywających się w gminie.

We wstępie przewodnika, Marcin Żerański tak opisuje gminę Chybie:

Porośnięte podmokłymi lasami płaskie zakole Wisły - raj utopca - w pierwszych wiekach istnienia piastowskiego księstwa cieszyńskiego zaściełano niezliczonymi stawami hodowlanymi. Potem na ich wałach powstały domostwa, a gdy stawy przestały być dochodowe, osuszone dna zamieniono w grunty uprawne. Dziś biegnące łukiem groble są ulicami, a wnętrza większości zbiorników - osiedlami i polami. Większość chybskich stawów osuszono, żeby pozyskać ziemię, ale najstarszą i największą wieś w gminie z nakazu władzy oddano wodzie. Jezioro Goczałkowickie pochłonęło Zarzecze i rozproszyło jej mieszkańców. Rozsypane po okolicy relikty tej śląskiej Atlantydy uczyniły z gminy Chybie i okolicznych miejscowości "lapidarium” zalanej wsi. Między stawami i koloniami ułożono w czasach industrializacji tory - połączyły one Wiedeń z Krakowem i zagłębie śląsko-dąbrowskie z górami. Droga żelazna ukształtowała charakter gminy, a jej przemysłowe oblicze dopełniła cukrownia - założona przez habsburskich książąt cieszyńskich, zlikwidowana przez niemiecki koncern cukrowniczy.

Do odwiedzin zachęca również Elżbieta Dubiańska-Przemyk, wójt gminy Chybie: - Gmina Chybie nie leży na głównym szlaku turystycznych wędrówek po Śląsku Cieszyńskim, warto jednak się tu zatrzymać, choćby na chwilę. Podróżny znajdzie w gminie ciekawostki przyrodnicze, historyczne i religijne, na czele ze znanym sanktuarium maryjnym (...) Nie omijaj Chybia, naprawdę nie warto! - zaznacza na łamach przewodnika wójt.

Format i waga, pozwala na zabranie go ze sobą w każde miejsce, ale sprawdzi się również idealnie jako prezent. Przystępna jest również jego cena, która wynosi 15 zł. Przewodnik dostępny jest w sprzedaży:: Bielsko-Biała - Klimczok (D.H. Klimczok); Chybie - księgarnia Pegaz (ul. Bielska); Cieszyn - punkt informacji turystycznej (ratusz), księgarnia Piastowska (ul. Głęboka). Księgarnie internetowe: Klimczok, Pegaz.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są 3 egzemplarze nowego przewodnika, do których dodatkowo autor dodał przewodnik turystyczny "Ewangelicy w Wiśle" wydany również przez Pracownię na Pastwiskach.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na adres redakcji prawidłową odpowiedź na pytanie: Kto zachęca do przyjazdu na Śląsk Cieszyński na łamach przewodnika "Od Bielska-Białej do Ostrawy"?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama