, sobota 20 sierpnia 2022
Przewodnik niczym gra strategiczna
Przewodnik ukazał się nakładem Pracowni na Pastwiskach. fot. ARC Dodaj do Facebook

Przewodnik niczym gra strategiczna

MARCIN MOŃKA
Przewodnik niczym gra strategiczna

Tablicę, która zostanie odsłonięta na budynku dawnej zajezdni prezentują: dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Marian Dembiniok, autor projektu Marcin Żerański oraz prezes zarządu Energetyki Cieszyńskiej Andrzej Surzycki. fot. Monika Żerańska


Przewodnik niczym gra strategiczna

Marcin Żerański od 7 lat mieszka w Cieszynie. Odkąd tutaj przyjechał, uległ fascynacji miastem. Efektem tej fascynacji jest nowy przewodnik po Cieszynie, zarówno czeskiej jak i polskiej jego części. fot. Marcin Mońka

Dobry przewodnik turystyczny musi być niczym pasjonująca strategiczna gra miejska. Powinien zaskakiwać, odkrywać nowych bohaterów, ujawniać to, czego jeszcze wczoraj mogliśmy nie zauważać. A przede wszystkim pomóc w dotarciu do wybranego wcześniej celu.
Przewodniki turystyczne, zwłaszcza te poświęcone miejscom przyciągających wędrowców, od dawna są codziennością. Bez nich trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek wycieczkę czy wypad do interesującej nas miejscowości. A ich autorzy często prześcigają się w nowych pomysłach by zainteresować czytelników.

Właśnie w księgarniach pojawił się nowy przewodnik o Cieszynie. I już na pierwszy rzut oka wiemy, że do naszych rąk trafia propozycja wyjątkowa. Wystarczy spojrzeć na okładkę i nazwę: „Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju”. Po pierwsze, jak dotąd nie było tak spójnego i wyrazistego przewodnika łączącego oba miasta, wiedza w nich zawarta najczęściej kończyła się przy moście Przyjaźni. Teraz, by swobodnie przejść z wiedzą w ręku, wystarczy ograniczyć się do jednego wydawnictwa. Autor przewodnika bowiem zatarł istniejącą nadal w wielu przewodnikach „granicę” pomiędzy polską i czeską stroną Cieszyna, i potraktował go jako jeden organizm.


Nowy przewodnik autorstwa Marcina Żerańskiego jest szczególny jeszcze z innego powodu. Autor zdecydował się bowiem zaprosić do podróży śladami tramwaju, który w latach 1911-1921 przemierzał miasto. — Jestem wielbicielem tramwajów, a ten istniejący kiedyś w Cieszynie ma dla mnie szczególną wartość. Istniał zaledwie 10 lat i jego losy obrazują burzliwą historię miasta — przyznaje autor.

Szlak spaceru po mieście rozpoczyna się przy ul. Bielskiej, a kolejne jego przystanki wyznacza historyczny przebieg trasy tramwaju (Górny Rynek, Plac Demla, Stary Targ, Hotel Austria, Mennicza, Zamkowa, most na Olzie, Hoheneggera, Dworcowa, dworzec kolejowy). Przy każdym „przystanku” wirtualnej podróży warto „wysiąść’, by ulec niezwykłej magii miejsca. Tę magię możemy odszukać właściwie wszędzie, a historyczną wiedzę którą odnajdziemy w przewodniku warto skonfrontować z obrazem, który wyłania się przed naszymi oczami. Przewodnik „Cieszyn i Czeski Cieszyn…” nie ogranicza się jedynie do podania suchych faktów historycznych, jego moc tkwi również w umiejętnym połączeniu ich ze współczesnością.

Żerański, zarówno autor przewodnika jak i jego wydawca, stworzył go z pasją. — Mój przewodnik jest zupełnie subiektywnym spojrzeniem. Pracując nad nim czułem ogromną wolność. Choć nie jestem Cieszynianinem od urodzenia, chciałem podzielić się z innymi ludźmi „swoim” Cieszynem — mówi Żerański, dla którego jest to już drugi przewodnik poświęcony miastu. W zeszłym roku wydał „Ewangelików w Cieszynie”.


Nowe wydawnictwo Żerańskiego zawiera wszelkie informacje niezbędne dla turystów. A ci nie powinni martwić się również o miejskie przestrzenie warte zobaczenia, które nie znajdują się przy przebiegu historycznej trasy tramwajowej. O tych miejscach Żerański opowiada w specjalnym rozdziale „Z dala od tramwaju”.

Ponadto w przewodniku znajdziemy krótki słowniczek cieszyński, wypowiedzi mieszkańców o swoich ulubionych miejscach a także mnóstwo ciekawostek. Przewodnik można kupić zarówno w cieszyńskich księgarniach jak i miejskich instytucjach. Kosztuje 25 zł. Jego wydawcą jest Pracownia na Pastwiskach.

***
15 października z okazji 100-lecia Energetyki Cieszyńskiej na dawnej zajezdni tramwajowej odsłonięta zostanie tablica przypominająca o pierwotnym przeznaczeniu budynku.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe. ?? 7 lat to za mało, by poznać dobrze historię Cieszyna.

Trafne przesłanie rozpoczyna ten przewodnik: "Pamiętajcie o tramwajach"... :-) Widać, że autor miał niebanalny pomysł, wyraźną koncepcję - opowiedzieć o mieście wędrując po nim po śladzie tramwaju (dziś już) widma. Myślę, że p. Marcin Żerański stanął na wysokości zdania :-) A już tylko od wyobraźni czytelnika zależy, czy zdoła dotrzymać mu kroku. Ja podejmuję wyzwanie i spróbuję!

strategiczna gra miejska? słyszałem o fabularnych grach w realu... no czego to się człowiek nie dowie w tym Internecie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama