, sobota 20 sierpnia 2022
Zmiany na granicy polsko-czeskiej? Granice bez kontroli, ale test wymagany
Według MSWiA kontrole prowadzone będą wyrywkowo, a zatem bez konieczności zamykania granicy i wprowadzania kontroli granicznej. fot: MMDodaj do Facebook

Zmiany na granicy polsko-czeskiej? Granice bez kontroli, ale test wymagany

MM
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zabrało głos w temacie zamykania południowej granicy Polski. Według Bartosza Grodeckiego jeszcze w tym tygodniu wejdzie w życie rozporządzenie, zgodnie z którym wjeżdżający do Polski z Czech i Słowacji będą musieli posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonany maksymalnie 48 godzin wcześniej. Nie ma być to jednak jednoznaczne z powrotem kontroli granicznych, które wprowadzone zostały wiosną ubiegłego roku. Jak zatem weryfikowany będzie nowy przepis?

Według Bartosza Grodeckiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji kontrole na granicy z Czechami i Słowacją mają być wyrywkowe prowadzone przez mieszane patrole, których w regionach przygranicznych ma być więcej niż dotychczas. Od obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa zwolnieni mają być także pracownicy transgraniczni oraz osoby wykonujące transport międzynarodowy.

Na ten moment brak jednoznacznej informacji kiedy zmiany w przekraczaniu południowych granic Polski miałyby wejść w życie. W doniesieniach medialnych na ten temat pojawia się jedynie informacja, iż polski rząd pracuje obecnie nad rozporządzeniem, które umożliwi wprowadzenie obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa dla wjeżdżających do Polski z Czech i ze Słowacji.

Wypowiedź Bartosza Grodkiego jest odpowiedzią na słowa ministra zdrowia, który w ostatnich dniach zapowiadał uszczelnianie granic z Czechami i Słowacją. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W praktyce może się okazać, iż stosowanie zapisów, o których mówi podsekretarz stanu w MSWiA może mieć podobną formę jak zmiany wprowadzone przez czeski rząd. Od 5 lutego Polska oznaczona była przez Czechy kolorem czerwonym w czterostopniowym zestawieniu państw pod względem możliwości zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Oznaczało to, iż przekraczając polsko-czeską granicę obowiązywało nas m.in. posiadanie negatywnego wyniku tekstu PCR lub testu antygenowego nie starszego niż 48 godzin.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama