, wtorek 23 kwietnia 2024
Śląski System Informacji Turystycznej ułatwieniem dla turystów
Podczas spotkania w Goleszowie omawiano kolejny cel, jakim jest rozbudowa systemu informatycznego i wdrożenie nowych technologii internetowych. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Śląski System Informacji Turystycznej ułatwieniem dla turystów

Śląski System Informacji Turystycznej ułatwieniem dla turystów

Charakterystyczne, brązowe znaki poprowadzą turystów do 197 atrakcji turystycznych naszego regionu, a wszystkie obiekty zostaną opisane w przewodnikach, które wiosną przyszłego roku będą dostępne w sieci informacji turystycznej. Fot: mat. pras.

Zakończył się kolejny etap projektu Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej (ŚSIT). 19 grudnia br. w Urzędzie Gminy Goleszów omawiano kolejny cel, jakim jest rozbudowa systemu informatycznego i wdrożenie nowych technologii internetowych. Już niedługo, dzięki elektronicznemu przewodnikowi z przygotowanymi trasami i wycieczkami, zwiedzisz ciekawe miejsca na Śląsku.

Śląski System Informacji Turystycznej obejmuje zasięgiem województwo śląskie od terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, aż po Beskidy, Śląsk Cieszyński i Subregion Zachodni Województwa. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. 67 punktów informacji turystycznej w regionie doposażono w meble, sprzęt komputerowy i specjalne oznakowania. Do końca grudnia na drogach pojawi się aż 810 nowych, turystycznych znaków drogowych.

Sieć punktów informacji turystycznej (Punktów IT), oraz ponad 100 infokiosków (interaktywnych punktów informacyjnych), to nie wszystkie założenia ŚSIT. Na ukończeniu są prace merytoryczne nad nowymi przewodnikami po wszystkich subregionach województwa. Charakterystyczne, brązowe znaki poprowadzą turystów do 197 atrakcji turystycznych naszego regionu, a wszystkie obiekty zostaną opisane w przewodnikach, dostępnych w punktach informacji turystycznych.

Realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu 2011 roku. W najbliższym otoczeniu powstało 17 Punktów IT, które przystąpiły do projektu. Przedstawiciele tych punktów (m.in. z Cieszyna, Istebnej, Dębowca, Hażlacha, Zebrzydowic, Wisły, Ustronia, Brennej, Goleszowa), spotkali się z członkami Śląskiej Organizacji Turystycznej w celu omówienia kolejnego działania, jakim jest dopracowanie strony internetowej i wdrożenie nowych technologii internetowych (stworzenie platformy społecznościowej, systemu komunikacji SMS, forum, galerii, lokalizacji obiektów i tras wraz z dodatkowymi formami prezentacji, wizualizacji.)

- Nie ma promocji turystycznej bez informacji turystycznej. Obecnie czeka nas rozbudowa całego portalu i liczymy na współpracę z Punktami IT - mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej i dodaje, że oprócz przebudowy całego portalu, w planach jest stworzenie jednej bazy danych wszystkich Punktów IT. Dzięki temu turysta będzie miał dostęp do informacji o atrakcjach, miejscach wypoczynkowych, hotelach, restauracjach, trasach turystycznych, niezależnie od tego, w której części województwa będzie się znajdował. Raz zaktualizowana informacja w jednym punkcie wyświetlać ma się w całej bazie danych.

- Przystępujemy do kolejnej fazy realizacji projektu. Potrzeba na nią czasu - mówi Bogdan Kasperek, dyrektor Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" i dodaje, będzie to możliwe dzięki stworzeniu systemu wymiany informacji i współpracy między punktami. W jej wyniku w ciągu dwóch lat powstanie sprawna sieć informacji turystycznej w skali regionu i podniesienie się jakość obsługi turysty. Koszty całkowite projektu wynoszą 14,5 mln. złotych, a realizacja potrwa do końca 2013 roku.

Listę punktów IT na naszym terenie znajdziemy na stronie: www.slaskie.travel/pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama