, czwartek 25 kwietnia 2024
Sprawdzamy jak funkcjonują Punkty Informacji Turystycznej w naszym regionie (cz.1)
- Pracownicy znają język rosyjski, czeski i angielski - zapewniała nas Maria Biłko-Holisz z Cieszyńskiego Centrum Informacji. Niestety podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej, w tym ostatnim, nie udało się nam porozumieć. fot. W. Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Sprawdzamy jak funkcjonują Punkty Informacji Turystycznej w naszym regionie (cz.1)

JAKUB MARCJASZ
Plusy: darmowe materiały, broszury i ulotki prezentujące lokalne atrakcje, punkty informacji turystycznej działające w dni świąteczne oraz bogata sieć infokiosków. Minusy: brak wyczerpujących informacji na stronach internetowych dla turystów zagranicznych i słaba znajomość języków obcych pracowników informacji turystycznej. Cieszyn, Skoczów, Strumień - to pierwsze z miejscowości, w których przyglądamy się jakości obsługi ruchu turystycznego. Każde z miast zaliczyło \"wpadkę\".
Jakie informacje znajdzie na stronach internetowych miejscowości naszego terenu planujący odwiedzić je turysta? Gdzie może zdobyć informację na temat tego co zobaczyć, gdzie zjeść, a gdzie nocować? Czy na podobne informacje jak turysta z Polski może liczyć ten z zagranicy?

Postanowiliśmy uzyskać odpowiedzi na te pytania w punktach informacji turystycznej działających w naszym regionie. Efekty? Cieszyn, Skoczów i Strumień - dziś. Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła, czyli gminy popularnej Beskidzkiej Piątki - już jutro.

Cieszyn od kilku już miesięcy poprze realizację projektu "Co cieszy w Cieszynie?" stara się przyciągnąć nad Olzę jak największą liczbę turystów.

Gdzie turysta odwiedzający miasto znajdzie informacje na jego temat? Przede wszystkim w usytuowanym na rynku Cieszyńskim Centrum Informacji oraz Informacji Turystycznej w Zamku Cieszyn. W sezonie letnim - od czerwca do września - pierwsza z placówek otwarta jest przez cały tydzień (od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00, w soboty od 8.00 do 16.00, a w niedzielę od 10.00 do 16.00). Odwiedzający punkt może liczyć na bezpłatne materiały promocyjne i informacyjne w języku polskim, angielskim, czeskim, niemieckim, rosyjskim oraz francuskim. To nie tylko publikacje mówiące o atrakcjach Cieszyna, ale też całego powiatu cieszyńskiego oraz województwa śląskiego. Pozostawieni sami sobie nie powinni czuć się turyści zagraniczni. - Pracownicy znają język rosyjski, czeski i angielski - zapewniała w odpowiedzi na nasze mailowe zapytanie Maria Biłko-Holisz z Cieszyńskiego Centrum Informacji. Niestety podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej, w tym ostatnim, nie udało się nam porozmawiać.

Na szczęście obcokrajowcom z pomocą przychodzi nowa strona internetowa miasta www.cieszyn.pl. Zawiera ona nie tylko informacje o atrakcjach, noclegach, czy miejscu gdzie można coś zjeść, ale też między innymi te dotyczące: aktywnego wypoczynku czy imprez kulturalnych. Wiadomości te dostępne są również dla turystów mówiących w języku angielskim, niemieckim, francuskim oraz czeskim. Poza tym turyści mogą skorzystać z infokiosków oraz infoboxu, które usytuowane są w głównych punktach miasta (między innymi przy urzędzie miejskim, starostwie powiatowym, dworcu PKS oraz Zamku Cieszyn). W mieście wyznaczone zostały cztery strefy darmowego internetu.

- Jesteśmy małą gminą i dopiero od niedawna odczuwamy zainteresowanie turystów nami, dlatego nastawiamy się na obsługę elektroniczną by nie zwiększać kosztów - odpowiada na pytania dotyczące działalności punktu informacji turystycznej w gminie Strumień Hanna Blokesz-Bacza z miejscowego wydziału promocji.

Na terenie gminy działa sześć infokiosków, które zlokalizowane są we wszystkich sołectwach. Jak zapowiada Blokesz-Bacza w celu lepszego dotarcia do turystów trwają pracę nad odświeżeniem strony internetowej. - Jej zupełnie nowy wizerunek będzie intuicyjnie prowadził przyjeżdżających tu gości po najciekawszych zakątkach gminy - mówi. Co może dziwić, nie będzie jednak ona przygotowana, podobnie jak obecnie, z myślą o turyście zagranicznym. Ten może liczyć na razie jedynie na foldery, ulotki i broszury wydane w języku czeskim i słowackim. Takie same mają zostać utworzone także w języku angielskim oraz... włoskim.

W Strumieniu, podobnie jak w innych gminach, powstanie też Punkt Informacji Turystycznej, który docelowo zlokalizowany ma być w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i otwarty w godzinach jego urzędowania od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.00. - Podczas weekendowych imprez plenerowych wystawiane jest stoisko z informację o gminie - dodaje Blokesz-Bacza.

- To nasza odpowiedź na Beskidzką Piątkę - mówiła Janina Żagan, burmistrz Skoczowa po styczniowej konferencji, na której przedstawiono założenia wspólnego projektu gmin Chybie, Skoczów, Strumień. Projektu, którego głównym celem jest przyciągnięcie turystów, którzy do tej pory chętniej odwiedzali gminy Beskidzkiej Piątki.

Jak więc funkcjonuje punkt informacji turystycznej pod Kaplicówką? Nie wiemy. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi na maila, który w środę przesłaliśmy na adres Biura Promocji i Informacji, a który dostępny jest na stronach urzędu miasta. Na stronie www.skoczow.pl znaleźć można podstawowe informacje, między innymi na temat atrakcji, czy noclegu w gminie pod Kaplicówką. W niektórych miejscach prezentowane dane są jednak nieaktualne (szczególnie w wersjach obcojęzycznych).

Internet pozostaje, mimo wszystko, jedynym miejsce, gdzie informacje na temat gminy Skoczów uzyska turysta z zagranicy. Nasza próba porozmawiania zarówno w języku angielskim jak i w niemieckim z pracownicą miejscowego punktu informacji turystycznej zakończyła się... odłożeniem słuchawki.

Już jutro opiszemy punkty informacji turystycznej działające w gminach Beskidzkiej Piątki.
Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Naprawdę, jaka szkoda, że tak dobrze prosperujący punk informacji, jaki do tej pory był w Skoczowie, z naprawdę rzetelną, miłą, a przede wszystkim fachową obsługą, zamieniono na takie byle co! Najpierw zmienili obsługę, odeszła jedna pani (znająca akurat języki obce), bo nie raz byłam tam z gośćmi z zagranicy i świetnie było pochwalić się swoim iastem, że ktoś światły potrafi w ciekawy i interesujący, a zarazem nie niudny sposób zaprezentować miasto. Potem odeszły kolejne dwie panie i posadzili tam jakąś zadudraną babę, która udawała, że jest zajęta, oby tylko jej o coś nie pytać. W efekcie szkoda było tam w ogóle wchodzić. Tylko po co ratuszowi taka zmiana? Szkoda, jak coś znakomicie prosperowało, zmieniać na takie nic...Zaryzykują nawet stwierdzenie, że wcześniej był to jeden z najlepszych punktów IT w naszym regionie (obsługa,lokal,oferta+galeryjka miejska=rewelacyjny pomysł). No, cóż, szkoda, szkoda, szkoda...

Nie wiem kto wpadł na tak idiotyczny pomysł, żeby dobrze działające biuro promocji i informacji na skoczowskim rynku, z profesjonalną i miłą obsługą zamienić na sklepik z "badziewiem".Ponadto pani obsługująca nie jest w stanie udzielić żadnych informacji na temat naszego miasta, bo nie jest ze Skoczowa.To jakaś paranoja lub po prostu brak profesjonalizmu.

Cieszyn reklamy nie ma tylko antyreklamę, o tym wiedzą wszyscy, a o promocji lepiej nie mówić

Wkurzony nie czytales moich poprzednich postow wlasnie na ten temat, ktory szanowna redakcja skasowala:)) Glos ziemi cieszynskiej napisal ze TS Podbeskidzie zawitalo na Slasku Cieszynskim co jest paranoja oczywiscie i jak napisalem o tym na tym forum to dwa razy mnie skasowano wiec przeprosilem bielszczan ale wg niektorych chyba lepiej sie nie wypowiadac:)))

=>abc 2011-07-17 10:36:08
Wyglądasz mi na "NIE STELA" - bo Bielsko było zawsze na Śląsku Cieszyńskim - nie podważaj historii!!!

Dzięki za info już na Was czekamy :D

Kasujcie sobie komentarze brawo!!! No nic bielszczanie nie jesteście juz na Slasku Cieszynskim sorki:)))

Skoczów ostatnio ma antyreklamę patrz akcja z Dodą:P może czas odrobić lekcje z promocji:P

Prawdziwi Polacy nigdzie nie wyjeżdżają

Jak my jedziemy za granice to musimy znać język obcy bo nikt nie umie tam po POLSKU, ale jak przyjadą do nas to MY MUSIMY ZNAĆ JĘZYK OBCY!!!!!!!!!!!!!!!! Gdzie tu SPRAWIEDLIWOŚĆ???

halo, halo Skoczów, co tam się u was dzieje - uważajcie, na w najbardziej nieoczekiwanym momencie pojawi się kontrol...

bo to niemożliwe, żeby w XXI wieku w środku Europu po angielsku nie mówić i pracować w IT....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama