, piątek 19 kwietnia 2024
Transport i turystyka, czyli o współpracy polsko-słowackiej na Zamku
Trójstyk jest jednym z efektów współpracy polsko-słowackiej-czeskiej. fot: Wojciech Trzcionka



Dodaj do Facebook

Transport i turystyka, czyli o współpracy polsko-słowackiej na Zamku

BARBARA ŚLIŻ
Wszyscy uczestnicy, zorganizowanej na Zamku Cieszyn konferencji, zgodnie twierdzili, że współpraca polsko-słowacka stoi na dobrym poziomie, a jej efekty cieszą każdego mieszkańca pogranicza. - Udało nam się przełamać barierę między obydwoma narodami - mówi Branislav Zacharides, dyrektor Agencji Rozwoju samorządowego Kraju Żylińskiego.

Konferencja "Turystyka i transport. Polsko-słowacka współpraca transgraniczna" odbyła się na Zamku Cieszyn. Uczestnicy dyskutowali na temat realizowanych, w rejonie pogranicza polsko-słowackiego, przedsięwzięć, które możliwe są do wykonania dzięki współpracy Województwa Śląskiego i Samorządowego Kraju Żylińskiego.

Rozwój turystyki i transportu jest jednym z celów wpisanych w strategię rozwoju regionu. Główną słabością terenów przygranicznych jest brak dobrej jakości infrastruktury transportowej i komunikacyjnej, co wpływa na współpracę transgraniczną i budowanie sieci kontaktów. Problemów tych nie niweluje różnorodność przyrodnicza i bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe, które stanowi atrakcyjną ofertę turystyczną regionu.

Dzięki polsko-słowackiej współpracy widać znaczącą poprawę dostępności przestrzennej i rozwoju infrastruktury. Zmiany te są szczególnie dostrzegane w okolicach Trójstyku. - Fundusze unijne pomagają nam realizować inwestycje, z naszymi sąsiadami, Słowakami. Bezpośrednio współpracujemy z gminą Čierne - mówi Wiesław Legierski z Urzędu Gminy Istebna. - Sąsiad z sąsiadem musi dobrze żyć, współpracujemy ze sobą dla wspólnego dobra - dodaje.

Unijne środki umożliwiają realizację inwestycji ważnych nie tylko dla jednostek samorządu terytorialnego, ale przede wszystkim mieszkańców. Budowa układu komunikacyjnego "Trójstyk", w ramach programu Interreg 3a, pomogła utworzyć nowy produkt turystyczny łączący trzy kraje: Słowację, Czechy i Polskę. - W najbliższym czasie chcielibyśmy zakończyć budowę połączenia komunikacyjnego Polska-Słowacja, bezpośrednio z Istebnej do Čiernego w formie drogi o charakterze lokalnym - informuje Legierski.

Najważniejszym zadaniem współpracy polsko-słowackiej jest trafienie do każdego mieszkańca strefy przygranicznej. - Odświeżenie oferty turystycznej regionu, wzrost znaczenia produktu markowego, wspieranie rozwoju turystyki przygranicznej, czy unowocześnienie połączeń komunikacyjnych to priorytety, które chcemy, wspólnie ze Słowakami, realizować - wylicza Andrzej Baksik, dyrektor Wydziału Planowania Strategicznego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama