, niedziela 23 czerwca 2024
Śląsk Cieszyński: Wyjechać czy zostać?
Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura podsumował debatę i podziękował wszystkim uczniom za wypowiedzi, także te krytyczne. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Śląsk Cieszyński: Wyjechać czy zostać?

MB
Śląsk Cieszyński: Wyjechać czy zostać?

Zdjęcia: ARC SPOT


Śląsk Cieszyński: Wyjechać czy zostać?


Śląsk Cieszyński: Wyjechać czy zostać?


Śląsk Cieszyński: Wyjechać czy zostać?


Śląsk Cieszyński: Wyjechać czy zostać?

O tym, czy warto mieszkać na Śląsku Cieszyńskim, jakie ten region ma plusy i minusy debatowali wczoraj uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. Z ust tegorocznych maturzystów padło sporo gorzkich słów i krytyki na temat funkcjonowania miast, a wszystkiemu przysłuchiwali się między innymi starosta i burmistrz Cieszyna.

Debata szkolna „Czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim?”, która odbyła się 11 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, to już trzecia impreza tego typu. Wcześniej w tej szkole odbyła się dyskusja poświęcona uchodźcom, a także tematyce frekwencji wyborczej.

Tym razem uczniowie ZSEG w Cieszynie z inicjatywy Klubu Kobiet Kreatywnych (w ramach programu Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym) zorganizowali w swojej szkole debatę oksfordzką. Pytanie było jedno, czyli: „Czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim?”, ale odpowiedzi padło bez liku. Uczniów podzielił temat edukacji w regionie: jedni wskazywali na wysoki, wręcz konkurencyjny w stosunku do całego województwa poziom edukacji, inni zaś narzekali, że jest za mało interesujących kierunków na uczelniach. Kontrowersyjna okazała się też kwestia wizerunku Cieszyna, stolicy powiatu: dla jednych trudno tu dojechać (problemy z komunikacją), powietrze jest zanieczyszczone, a pasażerów odstrasza brak dworca, jednak pojawiły się też głosy, że atutem zarówno Cieszyna, jak i reszty regionu jest malowniczość i ciekawe imprezy. Niezbyt optymistycznie wybrzmiały jednak obawy tegorocznych maturzystów, co z pracą zawodową w regionie. Tu trzeba podkreślić, że akurat kwestia bezrobocia najmniej dzieliła młodych uczestników debaty. Większość z nich wskazała bowiem na brak perspektyw zawodowych jako powód, dla którego być może będą musieli opuścić Śląsk Cieszyński.

Wychowankowie ZSEG w Cieszynie w ramach debaty szkolnej podzielili się także wynikami sondy ulicznej oraz ankiety na temat, czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim. W sondzie ulicznej głosy były zróżnicowane, choć raczej przechylały się w stronę, że nie warto zostać w regionie. Wyniki ankiety przeprowadzonej w gronie 50 respondentów wskazały: 38% - warto zostać, 36% - nie warto zostawać i 26% - nie ma zdania. Ciekawe, że znacznie wyższy procent kobiet planuje wyjazd, z kolei mężczyźni raczej deklarują pozostanie w regionie. W debacie oksfordzkiej 11 kwietnia wzięło udział ponad sto osób, ostatecznie im także przed i po debacie zadano pytanie, czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim. Na 119 osób głosujących pod koniec debaty: 60 osób zagłosowało, że nie warto, 40 - warto i 19 - nie ma zdania. Badanie odnosiło się tylko do jednej szkoły, aby mieć pełny obraz sytuacji, warto byłoby przeprowadzić analogiczne badania we wszystkich szkołach średnich w powiecie cieszyńskim.

Na koniec poprosiliśmy o komentarz inicjatorkę przedsięwzięcia Romę Rojowską, Klub Kobiet Kreatywnych, a także jednego z samorządowców, który wziął udział w tej debacie - starostę Janusza Króla. Romie Rojowskiej dodatkowo zaproponowaliśmy pomysł organizacji w przyszłości kolejnych debat tego typu łączących uczniów różnych szkół powiatu lub połączonej debaty uczniów szkół średnich i studentów. Być może ciekawe byłoby także zorganizowanie debat zrzeszających uczniów polskich i czeskich szkół, bowiem na wątek braku integracji transgranicznej młodych zwrócili uwagę sami uczniowie podczas wczorajszej debaty. - Myślę, że jest to świetny pomysł i bardzo za to dziękuję. To jest doskonała perspektywa dla nas wszystkich, żeby posłuchać, co uczniowie innych szkół, np. ogólnokształcących czy studenci, myślą na temat perspektyw rozwoju na Śląsku Cieszyńskim - odpowiada Rojowska. - Natomiast dzisiejsza debata była według mnie bardzo wartościowa i wzięli w niej udział odważni, młodzi ludzie. Najważniejsze jest to, że my jako stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych nie podsuwamy argumentów, nie indoktrynujemy, tylko wierzymy w szczerość i świeże spojrzenie młodych - dodaje.

Starosta Janusz Król: „Poziom merytoryczny dzisiejszej debaty szkolnej naprawdę cieszy. Dużo wypowiedzi było takich, że tu nie ma czego studiować. Jednak nie możemy wymagać, by w powiecie o tej wielkości był komplet wszystkich kierunków. Zaś w kwestii bezrobocia w naszym regionie też nie jest tak tragicznie. Niewiele ponad 7% bezrobocia w powiecie cieszyńskim to jest niskie bezrobocie, choć zapewne w Bielsku czy Krakowie oferta pracy jest jeszcze atrakcyjniejsza. Jednak młodzież mieszkając w dużym mieście, przekona się, że to nie są tylko same plusy. To też pewne uciążliwości i być może docenią wtedy urok naszego regionu. Mimo wszystko my też mamy lekcję do odrobienia, przede wszystkim w postaci kampanii społecznej skierowanej do młodych. Jednak najpierw musimy mieć coś im do zaoferowania, choćby takie trzy przykłady: ukończony węzeł przesiadkowy, zmodernizowane połączenia kolejowe z Cieszyna do Bielska-Białej i Zebrzydowic oraz rozwój miejsc pracy. Przykładowo dobrze zapowiada się projekt inkubatora gier komputerowych, dążymy, by w Cieszynie powstało kilkanaście czy kilkadziesiąt małych firm w tej branży. To mógłby być impuls do rozwoju naszego regionu i wdrożenia jego rozpoznawalnej marki. To też ciekawa alternatywa dla obecnego już przemysłu motoryzacyjnego i stale rozrastającej się strefy przemysłowej w Bażanowicach”.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wypadać natychmiast , co Was tu czeka , następny nawiedzony burmistrz ,spadać jak najszybciej.

Moim zdaniem świetnie się składa, że mamy teraz paszporty w kieszeni, tanie linie lotnicze, komórki za grosze, skajpy itede .
Gdybym był młodym gniewnym, co się mu Cieszyn nie podoba, nie marnowałbym czasu na jałowe plucie i narzekanie.
Spakować manatki można w dwie godziny i cały świat stoi przed wami otworem, droga młodzieży.
No chyba że chcecie poczekać, aż wasi wybrańcy - Kaczyński i Kukiz - urządzą wam tu obiecane Cudowne Przedszkole Za Friko - ale chyba powoli zaczynacie kumać, że to może jednak trochę ściema była - no nie, naiwniaczki?...

Uczył Marcin Marcina.

Dużo podróżuje po Polsce i widzę co sie dzieje. Uważam, że Śląsk Cieszyński jest jakieś 5-6 lat "opóźniony" technologicznie, mentalnie i emocjonalnie. Tu się żyje jakoś to będzie, spokojnie, to trzeba po naszymu, itd. Uwierzcie mi, że przez takie myślenie, także naszych samorządów niedługo tu bedzie tzw. Polska B. Czasem gdy jadę przez Cieszyn, Goleszów, Strumień, to nie mam wątpliwości, że to już jest Polska B. Wymierający region, który zawsze miał tylko rządania!

W tej chwili utrzymywanie przez panstwo szkolnictwa jest doplacaniem do eksportu. PL ksztaci sile robocza dla Wielkiej Brytanii i nic nie ma wzamian. Dzisiaj celem edukacji narodowej jest, zeby nauczycieli mieli prace, dlatego sie nie likwiduje szkól ani nie oddaje ich w rece organizacji pozarzadowych.

Nie wyjechać, ale natychmiastwo uciekać!!!

Oojojojoj coś cieszynioki chyba nie dopilnowali wychowania, skoro tak dziatki chcą uciekać aż się za nimi kurzy. Uciekać? A gdzie Wasz lokalny patriotyzm i miłość do Ziemi Cieszyńskiej?

Czy warto zostać ?
http://wynagrodzenia.pl/artykul.php/typ.1/kategoria_glowna.40/wpis.3370
nie, nie warto :/

Pan starosta widać, ze zna sie na rzeczy. 7% Buahahahaaa! Jak dla mnie blisko 50% młodzieży w wieku 18-25 nie moze znaleźć pracy. Jeśli pan starosta serio powiedział, ze potrzebny jest cyt: " rozwój miejsc pracy" to nie dziwie sie, ze obecnie przebywam i pracuje poza granicami.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama