, piątek 3 luty 2023
Powiat: Coraz więcej z nas zapala się na niebiesko!
- Dzięki naszej akcji dzieci czasem więcej wiedzą o autyzmie niż ich rodzice - mówi Jolanta Dróżdż-Stoszek, psycholog i tyflopedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie, która współorganizuje to wydarzenie.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Powiat: Coraz więcej z nas zapala się na niebiesko!

MAŁGORZATA BRYL
Powiat: Coraz więcej z nas zapala się na niebiesko!

Był też wspólny taniec na rynku z burmistrzem Cieszyna fot. ARC SPOT

W dniach 2-8 kwietnia w całym powiecie cieszyńskim odbyła się akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Jednym z najważniejszych celów tego przedsięwzięcia, które miało miejsce już piąty raz, jest nauczenie społeczeństwa reagowania na zachowanie osób z autyzmem.

Uświadomienie społeczeństwu trudności , z jakimi mierzą się osoby z autyzmem, jest ważne już od najmłodszych lat. Dlatego edukacja przebiega już w grupach przedszkolnych. - Dzięki naszej akcji dzieci czasem więcej wiedzą o autyzmie niż ich rodzice - mówi Jolanta Dróżdż-Stoszek, psycholog i tyflopedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie, która współorganizuje to wydarzenie.

W czasie tygodniowej akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” na terenie powiatu cieszyńskiego odbyło się wiele wydarzeń, zaś 2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Rodzice mogli dokonać bezpłatnych konsultacji psychologiem, pedagogiem czy logopedą. Z kolei dzieci wzięły udział w warsztatach „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” prowadzonych przez pracownice Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie - Jolantę Dródż-Stoszek i Katarzynę Korbut. Takie zajęcia miały miejsce przykładowo w przedszkolu nr 20 w Cieszynie. W warsztatach wzięły udział dzieci w wieku 3-6 lat, którym za pomocą zabawy prowadzące przekazały wiedzę m.in., jak poradzić sobie z innością oraz uzmysłowiły, z czym na co dzień zmagają się osoby z autyzmem. Ciekawostką podczas zajęć był domek sensoryczny autorstwa Danuty Sztwiertni, czyli pomoc edukacyjna, która powstała specjalnie na akcję „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”, ale ma zostać z dziećmi na dłużej. Osoby z autyzmem mają tzw. zaburzenie integracji sensorycznej, czyli problem z odbieraniem bodźców zmysłowych. Niektóre bodźce odczuwają znacznie mocniej. Domek sensoryczny pomógł dzieciom zrozumieć i przez chwilę poczuć się jak osoba z autyzmem, by w przyszłości mogły lepiej zrozumieć zachowanie takich osób.

Dodatkowo w ramach tej akcji na terenie przedszkoli, szkół i innych placówek odbyły się różnorodne działania profilaktyczne i psychoedukacyjne skierowane do uczniów, wychowanków i rodziców. Do akcji przyłączył się szereg instytucji z całego powiatu: biblioteki, domy pomocy społecznej, a przede wszystkim szkoły i przedszkola. - Sygnalizowanie dzieciom już od najmłodszych lat, że jest coś takiego jak autyzm, że między nami żyją osoby z autyzmem, jest najważniejsze. Nie zamęczamy dzieci suchą i niezrozumiałą wiedzą, zawsze chodzi o zabawę, która przy okazji przemyca pewne podstawowe informacje - wyjaśnia w rozmowie z nami Jolanta Dródż-Stoszek. - Chodzi nam też o to, by nie traktować autyzmu śmiertelnie poważnie, bo z tym da się żyć. Zależy nam jednak na tym, by nauczyć dzieci tolerancji na inność i uświadomić im, że nie ma podziału na nas lepszych i tamtych gorszych z autyzmem - dodaje.

W ramach akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” tym roku po raz pierwszy od pięciu lat organizatorzy dopięli swego i zaświeciły na niebiesko urzędy i inne budynki samorządowe: okna Starostwa Powiatowego, wejście i front Zamku Cieszyn, front Domu Narodowego, na niebiesko zaświeciła też Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Cieszynie, Biblioteka Pedagogiczna oraz Zespół Szkół Specjalnych w Cieszynie. Symboliczny i sprawiający dużo frajdy dzieciom był także wspólny taniec na płycie rynku w Cieszynie 8 marca, w którym wzięły udział dzieci z cieszyńskich szkół i przedszkoli. Dzieci rozbawił tandem wodzirejów Ligia i Marcjan Gepfertowie, a wspólnie z najmłodszymi na rynku zatańczyli także wicestarosta Maria Cieślar, burmistrz Ryszard Macura i dyrektor Domu Narodowego Monika Sikora-Monkiewicz.

Jak potwierdzają organizatorzy, akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” z pewnością powróci do powiatu cieszyńskiego w przyszłym roku z jeszcze większą pompą i bogactwem pomysłów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama