, wtorek 27 luty 2024
Radni Skoczowa jednogłośnie za remontem mostu na Wiśle
Dzięki pozytywnej decyzji radnych Skoczowa oraz radnych powiatowych, którzy w tej sprawie opowiedzieli się podczas ostatniej sesji rady powiatu, umożliwia złożenie wniosku. fot: Szymon KrupkaDodaj do Facebook

Radni Skoczowa jednogłośnie za remontem mostu na Wiśle

SM
Radni Skoczowa jednogłośnie za remontem mostu na Wiśle

Na pytania w sprawie remontu mostu na Wiśle odpowiadała Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Cieszynie. fot. Szymon Krupka

Radni Skoczowa opowiedzieli się za remontem mostu na Wiśle, przeznaczając z budżetu gminy kwotę 1 mln 800 tys. zł. jako wkład własny gminy do inwestycji, o konieczności której pod Kaplicówką mówiono od dawna.

Szacunkowa wartość remontu skoczowskiego mostu to 7 mln 250 tys. zł. W 25% inwestycja ta będzie finansowana z budżetu Skoczowa oraz powiatu cieszyńskiego (również 25%). 50% pochodzić będzie z Rezerwy Subwencji Ogólnej z budżetu państwa. Jak wyliczył skarbnik Skoczowa, na wkład własny gminy składać się będą cztery źródła. Pierwsze to zaplanowane na 2015 rok wydatki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ponad 409 tys. zł), które zostały przesunięte do realizacji na kolejne lata. Kolejne źródło to wpływy do kasy miasta związane z karą w wysokości 545 tys. zł, nałożoną przez starostwo powiatowe w Cieszynie na jednego z przedsiębiorców, który dopuścił się nielegalnej wycinki drzew. Trzecim elementem są całkowite wydatki związane z bieżącym utrzymaniem dróg na terenie gminy Skoczów w roku 2015 (400 tys. zł). Ostatni składnik to kwota znajdująca się w rezerwie budżetowej gminy powstałej w wyniku rezygnacji gminy z udziału w realizacji projektu szerokopasmowego dostępu do Internetu. Obecna na spotkaniu dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Cieszynie - Magdalena Suchanek-Kowalska zaznaczała jednak, iż całkowity koszt remonty skoczowskiego mostu to kwota szacunkowa i po ogłoszeniu przetargu powinna ulec zmniejszeniu. Liczą na to również skoczowscy radni, którzy zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wrócą z powrotem do Miejskiego Zarządu Dróg z przeznaczeniem na bieżące remonty.

Dzięki pozytywnej decyzji radnych Skoczowa oraz radnych powiatowych, którzy w tej sprawie opowiedzieli się podczas ostatniej sesji rady powiatu, umożliwia złożenie wniosku. Zostanie on przesłany do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do 13 lutego. W kwietniu br. powinna być znana decyzja w tej sprawie. Dotychczas udało się już uzyskać stosowne pozwolenia na budowę oraz zaplanować alternatywną formę przeprawy przez Wisłę. - Przedmiotowy zakres robót będzie dotyczył dość szerokiego zakresu prac, aczkolwiek w pełni nie uzyskamy oczekiwanej nośności, nie zmienią się także parametry użytkowe co do szerokości obiektu. Zostanie natomiast podniesiona nośność mostu z obecnych 15 ton do 30 ton - wyjaśniała radnym dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Cieszynie. W zakresie prac przewidzianych w projekcie modernizacji mostu przewiduje się m.in. rozbiórkę obecnej nawierzchni i płyty pomostowej ze wspornikami, wzmocnienie fundamentów oraz podpory mostu, wykonanie nowej płyty żelbetowej, urządzeń dylatacyjnych oraz nowej nawierzchni na jezdni, chodnikach i dojazdach. W przypadku tymczasowego mostu na Wiśle, to będzie obiekt dwukierunkowy z przejściem dla pieszych. Obiekt ten ma powstać jeszcze przed zamknięciem dotychczasowego mostu. Tymczasowa przeprawa będzie wyznaczała objazd, który przebiegać będzie przez fragment skoczowskiego targowiska, wzdłuż ul. Bielskiej.

Planowany termin rozpoczęcia i zakończenia zadania uzależniony będzie od potwierdzenia dofinansowania, jednak według założeń Powiatowego Zarządu Dróg w Cieszynie, ma ono zostać przeprowadzone w ciągu jednego roku.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Lepiej stracone 4 lata niż miliony które będą utopione w reanimację trupa.
Tu trzeba nowy most a nie remonty i podnoszenie nośności na ledwo stojącym moście.

"Lepszy cyc niż nic"

Gdyby wcześniej zmieniono poprzedników byłoby już po temacie. A tak straciliśmy 4 lata.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama