, sobota 21 maja 2022
Sporny milion - Rada Powiatu uchwala budżet
Starosta Janusz Król argumentował, że podjęcie decyzji o sfinansowaniu remontu mostu w Strumieniu to prosta konsekwencja wcześniejszych działań powiatu zmierzających do realizacji tej inwestycji. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Sporny milion - Rada Powiatu uchwala budżet

Podczas sesji 27 stycznia radni powiatowi uchwalili budżet Powiatu Cieszyńskiego. Nie obyło się bez kontrowersji i sporów pomiędzy radnymi. Jednak po blisko dwugodzinnej debacie budżet został ostatecznie uchwalony.

Uchwalony po raz siedemnasty budżet Powiatu Cieszyńskiego wynosi po stronie prognozowanych dochodów ok. 155,6 mln zł, a po stronie planowanych wydatków ok. 152,4 mln zł. W uchwalonym budżecie nie ma deficytu, jest nadwyżka w kwocie ok. 3,6 mln zł.

Najwięcej kontrowersji wśród radnych wzbudził nie tyle sporządzony już w ubiegłym roku projekt budżetu na rok 2015, ale autopoprawka wniesiona do projektu uchwały budżetowej w przededniu sesji. Okazało się bowiem, że od dawna bezskutecznie wystawiane na sprzedaż Szkolne Schronisko Młodzieżowe Zaolzianka w Istebnej wreszcie znalazło nabywcę w drodze ósmego przetargu. Powiat sprzedał tą nieruchomość firmie Usługi Ogólnobudowlane Artur Legierski z Koniakowa za cenę 1 mln 55 tys. zł. W ten sposób zdobytą kwotę po stronie dochodów zarząd powiatu postanowił przeznaczyć na inwestycję związaną z modernizacją mostu na Wiśle w Strumieniu. Inwestycja ma być przeprowadzona we współpracy z miastem Strumień i gminą Chybie za łącznie 1 mln 500 tys. zł. Autopoprawka w projekcie uchwały budżetowej dotyczyła właśnie dopisania dodatkowego dochodu (sprzedaż nieruchomości) i wydatku (remont mostu).

Jednak część radnych dochodziła, dlaczego spośród różnych priorytetowych inwestycji na terenie powiatu starosta wybrał akurat modernizację tego mostu. Na to wskazała między innymi radna Czesława Haczek, dowodząc, że wpływ ze sprzedaży schroniska w Istebnej mógł być przeznaczony na cele i potrzeby powiatowej oświaty. Starosta Janusz Król argumentował, że podjęcie decyzji o sfinansowaniu remontu mostu w Strumieniu to prosta konsekwencja wcześniejszych działań powiatu zmierzających do realizacji tej inwestycji. - Mamy już projekt, pozwolenie na budowę, teraz pojawiła się wreszcie okazja, by to zrealizować - powiedział starosta.

Jak się jednak okazało także sama sprzedaż schroniska w Istebnej budziła kontrowersje wśród radnych. - Schronisko zostało sprzedane w drodze przetargu nieograniczonego, co oznacza, że nie wiadomo, co tam powstanie i czy dawne funkcje tego obiektu zostaną utrzymane. Nie jest też jasne, jak szybko rozpocznie się remont - mówił radny Janusz Juroszek, podkreślając, że schronisko zostało sprzedane dopiero w ósmym przetargu za kwotę 1 mln 55 tys., podczas gdy kwota przy pierwszym przetargu wynosiła 2 mln 100 tys. zł. - Apeluję do inwestora, aby zapewnił społeczności lokalnej pracę, zachował dawny charakter schroniska oraz rozpoczął jak najszybszy remont - dodał radny.

Dużo zamieszania wywołało także nieuwzględnienie treści autopoprawki w tekście ciągłym projektu uchwały budżetowej. Pytania o to, czy jest to zgodne z prawem i wcześniejszymi zwyczajami panującymi w Radzie Powiatu zadawali staroście radni z koalicji opozycyjnej. Tłumaczenia radcy prawnego i skarbnika oraz zarządzona przerwa, podczas której ponownie drukowano aktualny projekt uchwały dodatkowo wydłużyły obrady. Ostatecznie w głosowaniu wzięli udział wszyscy radni: 16 radnych było za uchwaleniem projektu uchwały budżetowej, 1 radny - przeciw, 11 radnych wstrzymało się od głosu. Tym samym uchwała budżetowa na rok 2015 została uchwalona.

Wśród najważniejszych aspektów budżetu powiatu na rok 2015 znajdują się m.in.: kontynuacja kompleksowej termomodernizacji wraz z przebudową budynku ZPSWR w Cieszynie (plan: 1,9 mln zł, preferencyjna pożyczka z WFOŚiGW 1,3 mln zł), modernizacja mostu na Wiśle w Skoczowie we współpracy z miastem Skoczów pod warunkiem pozyskania dotacji w ramach rezerwy subwencji ogólnej (łącznie 7,2 mln zł, w tym udział powiatu 1,8 mln zł), modernizacja mostu na Wiśle w Strumieniu, we współpracy z miastem Strumień i gminą Chybie (łącznie 1,5 mln zł), termomodernizacja budynku PDPS Pogórze filia Bursztyn w Kończycach Małych, adaptacja strychu (plan 458 tys. zł). Z kolei na nakładki na drogach powiatowych zaplanowano 1,5 mln zł i jest to kwota znacznie mniejsza niż w latach ubiegłych, jak wskazał podczas sesji Jerzy Nogowczyk, w minionych latach powiat przeznaczał na ten cel od 1,5 mln zł do 3 mln zł.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czytam i jestem zdumiony kalkulacją. Otóż z treści artykułu wynika ,że powiat sprzedał obiekt Zaolzianka za kwotę 1,55 mln złotych i postanowił w całości kwotę przeznaczyć na remont mostu w Strumieniu ,którego remont ma wynosić 1,5 mln zł. Ponieważ jak stwierdzono w treści artykułu remont ma się odbywać przy współudziale gminy Strumień ,to ile wynosi wkład tejże gminy w remont ,skoro starostwo powiatowe przekazało na ten cel kwotę o 50 000 zł wyższą niż planowany koszt remontu? Czyżby matematyka szła za fantazjami naszych rajców powiatowych a nie przed. Ludwiku ,co z tym liczeniem u Ciebie? Może dziennikarzom coś się "pomyrdało"?Wszak to budżet.

Sorry -mój błąd! Wynika z tego ,że wkład gminy Strumien to kwota 445 000zł.

Brawo Panie Starosto!!! Gratuluję uchwalenie budżetu rocznego z rozsądnie wydanymi pieniądzami.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama