, poniedziałek 11 grudnia 2023
Rada Powiatu za przejęciem majątku Fundacjii Kossaków w Górkach Wielkich
Przejęty przez Powiat Cieszyński majątek zostanie przekazany do zarządzania przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego lub przez utworzoną w przyszłości nową instytucję kultury. fot: arch.GCDodaj do Facebook

Rada Powiatu za przejęciem majątku Fundacjii Kossaków w Górkach Wielkich

UM
Rada Powiatu za przejęciem majątku Fundacjii Kossaków w Górkach Wielkich

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich wspólnie tworzą unikalne w skali kraju miejsce spotkań z historią, miejsce dialogu pokoleniowego i wymiany doświadczeń.

We wtorek, 27 października 2020 r. podczas XXII Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego radni przyjęli uchwałę w sprawie kierunków działania Zarządu Powiatu Cieszyńskiego w zakresie przyjęcia darowizny stanowiącej majątek Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich, na który składają się Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej (Domek Ogrodnika), spichlerz oraz teren tzw. Nowego Parku.

- Po przejęciu we współpracy z gminą Brenną będziemy myśleć nad rozwojem tego miejsca, ponieważ Brenna zadeklarowała chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Chcemy utworzyć Centrum Kultury Wyższej, ponieważ takich miejsc w Polsce jest bardzo niewiele. Mam nadzieję, że to miejsce pod auspicjami Powiatu Cieszyńskiego właśnie takie zadanie będzie spełniało - mówi Janina Żagan, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego.
Przejęty przez Powiat Cieszyński majątek zostanie przekazany do zarządzania przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego lub przez utworzoną w przyszłości nową instytucję kultury.

Wnuki pisarki nie są w stanie finansować działań fundacji, ani zapewnić jej dalszego rozwoju. Istniała spora obawa, że miejsce to zniknie z mapy historii Polski.
Fundacja zwracała się już o pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale tutaj odesłano ich do władz samorządowych. Zgodnie z zaleceniem ministerstwa zwrócili się do powiatu cieszyńskiego, w sprawie przekazania darowizny celowej w postaci utrzymania funkcji kulturalnej, historycznej i edukacyjnej miejsca związanego z rodziną Kossaków, a w szczególności z Zofią Kossak i jej spuścizną duchową i materialną. Darowizna dotyczyła całego majątku fundacji, w skład którego wchodzą: budynek Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w ruinach dworu przy ulicy Stary Dwór 4 w Górkach Wielkich, budynek Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej przy ulicy Stary Dwór 2 w Górkach Wielkich, budynek spichlerza stojący na działce nr 19/34, działki o numerach 34/58, 19/34, 82/46, 82/48. Jednocześnie wnuczka Zofii Kossak – Anna Fenby Taylor, właścicielka Schroniska Młodzieżowego KOSS prowadzonego w zaadaptowanych budynkach dworskich, złożyła powiatowi propozycję kupna majątku spółki KOSS (ul. Stary Dwór 14, Górki Wielkie). Schronisko KOSS ściśle współpracuje z fundacją przy organizacji wielu wydarzeń kulturalnych (plenery, warsztaty) i jest doskonałym zapleczem dla działań Dworu Kossaków. Ponadto, rodzina Zofii Kossak także postanowiła przekazać darowiznę w postaci działki ok. 0,7 ha poniżej Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.

28 maja 2019 roku podczas sesji rady powiatu cieszyńskiego odrzucono propozycję przyjęcia majątku fundacji i kupna majątku spółki KOSS. Za przyjęciem uchwały było 9 osób, 15 przeciwko, a 5 wstrzymało się od głosu.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich wspólnie tworzą unikalne w skali kraju miejsce spotkań z historią, miejsce dialogu pokoleniowego i wymiany doświadczeń. W związku z tym niezwykle istotne jest, by w Górkach Wielkich powstał ośrodek historyczno-edukacyjny, który będzie wykorzystywał istniejące dziedzictwo kulturalno-intelektualne przedwojennej inteligencji jako czynnik edukacyjny, integrujący społeczeństwo. Właściwy rozwój i funkcjonowanie ośrodka zapewni jedynie jego odpowiednie finansowanie i zarządzanie przez podmiot o odpowiednich zasobach finansowych i ludzkich.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama