, czwartek 20 czerwca 2024
Powiat: Trzy przychodnie, które udzielały za dużo teleporad tracą kontrakt z NFZ
W województwie śląskim kontrakt z Funduszem straci 10 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, w tym 3 na terenie powiatu cieszyńskiego.  fot: Pixabay.comDodaj do Facebook

Powiat: Trzy przychodnie, które udzielały za dużo teleporad tracą kontrakt z NFZ

ŁP
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę poradni, z którymi nie przedłuży umów. Wraz z 1 lipca kontrakty z NFZ wygasną trzem przychodniom w powiecie cieszyńskim. Powód? Nadużywanie teleporad.

- Zmiana formuły pracy podstawowej opieki zdrowotnej podczas kolejnych fal pandemii była uzasadniona i miała na celu ochronę zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Teraz, kiedy mamy zdecydowanie mniej zakażeń, ograniczenie dostępności lekarzy pierwszego kontaktu może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia wielu pacjentów. Rozporządzenie w tym zakresie ukazało się już kilka miesięcy temu, natomiast do Biura RPP wciąż wpływa wiele skarg związanych z funkcjonowaniem podstawowej opieki zdrowotnej - mówił na konferencji prasowej Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Od 1 stycznia do 15 czerwca 2021 r. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło ponad 71 tys. zgłoszeń, z czego ponad 20 tys. dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci zwracali uwagę przede wszystkim na brak możliwości rejestracji czy problemy z umówieniem wizyty. Przychodnie, w których teleporady zdominowały wszystkie inne formy świadczenia usług znalazły się na liście poradni POZ, z którymi NFZ nie przedłuży umów po 1 lipca. W województwie śląskim kontrakt z Funduszem straci 10 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, w tym 3 na terenie powiatu cieszyńskiego.

Lista POZ z powiatu cieszyńskiego bez kontraktu z NFZ po 1 lipca:

 • Joanna Wawrzyczek, Dorota Dziewior - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PROMED s.c., Pruchna ul. Główna 78
 • Joanna Wawrzyczek, Dorota Dziewior - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PROMED s.c.,Drogomyśl ul. Oblaski 2
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej AGAPE - MED Sp. z o.o., Skoczów, ul. Morcinka 16B,

  - Twoja poradnia POZ udzielała powyżej 90% teleporad. Jej umowa z NFZ wygasa 30 czerwca, Fundusz nie zamierza przedłużać współpracy z poradnią, ale Ty nie zostaniesz bez opieki. Koniecznie sprawdź, gdzie otrzymasz niezbędną pomoc medyczną - czytamy w komunikacie NFZ, który na swojej stronie internetowej podaje listę placówek, w których pacjenci otrzymają niezbędną pomoc medyczną. Lista dostępna jest tutaj.

 • AKTUALIZACJA:

  Porozumieniem zakończyło się spotkanie przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Federacji Porozumienie Zielonogórskie dotyczące aneksowania umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Lekarze POZ zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim podpisali aneksy, które będą obowiązywać do końca 2022 roku. Na mocy zawartego porozumienia, decyzją Ministra Zdrowia powołany zostanie zespół do spraw poprawy funkcjonowania i wypracowania założeń reformy podstawowej opieki zdrowotnej pod przewodnictwem konsultanta krajowego ds. medycyny rodzinnej, oraz przedstawicieli obu stron. Ponadto, zgodnie z zapisami porozumienia od września zostanie wprowadzony nowy, wypracowany przez ww. zespół mechanizm dot. kształtowania wysokości stawki kapitacyjnej w odniesieniu do wskaźnika udziału teleporad. Do tego czasu będą obowiązywać aktualnie przyjęte rozwiązania. W przypadku placówek POZ, którym umowy wygasają 30 czerwca, które realizowały powyżej 90 procent teleporad, przez co nie sprawowały należytej opieki nad pacjentami, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ będą weryfikowali przekazywaną przez placówki POZ sprawozdawczość.

  Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  I całe szczęści przez telefon to można witaminę C i paracetamol przepisać na katar...Prawdziwy lekarz nie odważył by się leczyć przez telefon, bez wywiadu i obserwacji...Jak można diagnozować pacjentów bez obejrzenia , wysłuchania i zlecenia badań... Ale prywatnie zapraszamy do gabinetu 250 za 10 min porady...

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama