, niedziela 23 czerwca 2024
Absolutorium dla burmistrzyni Miasta Cieszyna i wyjątkowo burzliwa sesja Rady Miejskiej
W czwartek, 24 czerwca Sesja Rady Miejskiej Cieszyna, po raz pierwszy od września odbyła się w sali sesyjnej w trybie stacjonarnym. fot: FJDDodaj do Facebook

Absolutorium dla burmistrzyni Miasta Cieszyna i wyjątkowo burzliwa sesja Rady Miejskiej

UM
Absolutorium dla burmistrzyni Miasta Cieszyna i wyjątkowo burzliwa sesja Rady Miejskiej


Absolutorium dla burmistrzyni Miasta Cieszyna i wyjątkowo burzliwa sesja Rady Miejskiej


Absolutorium dla burmistrzyni Miasta Cieszyna i wyjątkowo burzliwa sesja Rady Miejskiej


Absolutorium dla burmistrzyni Miasta Cieszyna i wyjątkowo burzliwa sesja Rady Miejskiej


Absolutorium dla burmistrzyni Miasta Cieszyna i wyjątkowo burzliwa sesja Rady Miejskiej

W czwartek, 24 czerwca Sesja Rady Miejskiej Cieszyna, po raz pierwszy od września odbyła się w sali sesyjnej w trybie stacjonarnym. W porządku obrad znalazły się bardzo ważne punkty, czyli przyjęcie Raportu o Stanie Gminy Cieszyn oraz udzielenie burmistrzyni Gabrieli Staszkiewicz wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2020 rok. To posiedzenie z pewnością przejdzie do historii, było burzowo zarówno za oknem jak i na sali sesyjnej.

Spotkanie rozpoczęło się całkiem miło od wręczenia medali za zasługi na rzecz Ligi Obrony Kraju. Z okazji 75-lecia LOK srebrnym orderem uhonorowano burmistrzynię Gabrielę Staszkiewicz i złotym wiceburmistrza Krzysztofa Kaszturę.

Raport o stanie Gminy Cieszyn

Od trzech lat przyglądamy się obradom wokół Raportu o Stanie Gminy Cieszyn. To jeden z najważniejszych dokumentów, który ma służyć nie tylko urzędnikom i RM, ale przede wszystkim mieszkańcom. To również ten moment gdy mieszkańcy mogą odnieść się do niego i zabrać głos na Sesji. Niestety by móc stanąć przed Radą Miasta należy zebrać najpierw 50 podpisów, z poparciem mieszkańców. Obostrzenia i sytuacja w jakiej się znaleźliśmy nie pozwoliła mieszkańcom uzyskać odpowiedniej ilości podpisów, a przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Jankowski, pomimo że mógł, nie pozwolił na odstępstwa. Głos mieszkańców jednak wybrzmiał dzięki radnej Klubu "Siła", Joannie Wowrzeczce. Odczytała bowiem uwagi mieszkańców do raportu, ale przede wszystkim do polityki miejskiej i decyzji podejmowanych w różnym zakresie funkcjonowania Cieszyna: od środowiska, polityki socjalnej i senioralnej, politykę rowerową, po edukację.

Jedynym mieszkańcem, któremu udało się zebrać podpisy i wystąpić podczas czwartkowej sesji był pan Tomasz Dyszkiewicz. Poruszył temat rozporządzeń związanych z pandemią.

Mieszkańcy, którzy chcieli zabrać głos przygotowani byli bardzo rzetelnie odnosząc się do konkretnych zapisów i punktów.W sprawie Raportu uwagi wnieśli również radni : Joanna Wowrzeczka, Irena Fluder- Kudzia, Szymon Słupczyński, Monika Szlauer i Władysław Macura.

Ważną uwagą Joanny Wowrzeczki było podkreślenie, że w tym rocznym sprawozdaniu zabrakło spojrzenia na miasto przez pryzmat problemów pandemicznych, konsekwencji jakie za sobą to przyniosło i zmian, choćby w budżecie i podjętych działaniach. W raporcie oprócz dużo większej ilości zgonów czy krótkich wzmianek, trudno bowiem doszukać się tak ważnych, przecież dla nas, informacji. Można z tego dokumentu niestety wnioskować, że pandemii w Cieszynie jakby nie było.

Z pewnością te uwagi przespał sam przewodniczący RM, kwitując, że dziękuje za przygotowanie raportu opartego właśnie o pandemię.
Nie po raz pierwszy obrady wokół Raportu o Stanie Gminy Cieszyn przypominają kiepską komedię. W tym roku jednak w końcu mamy poczucie, że w większości radni z raportem się zapoznali bo przez poprzednie lata dokument był raczej przemilczany.

Ta dyskusja i odpowiedzi do uwag i wątpliwości zarówno mieszkańców jak i radnych zakończyła się wnioskiem, że jeśli szukamy informacji to powinniśmy udać się na stronę BIP, bo przecież tam jest wszystko, lub zadawać pytania bezpośrednio do UM.

Wotum zaufania dla burmistrzyni Cieszyna

Wotum zaufania i udzielenie absolutorium burmistrzyni Gabrieli Staszkiewicz również był powodem do dyskusji. Przeciw udzieleniu poparcia głosowało 6 radnych, 13 było za. Klub Radnych "Siła", czyli 3 radnych, którzy tego poparcia nie udzielili, uzasadnili swoją swoją decyzję.

Ważnym był tu głos radnego Szymona Słupczyńskiego, który powołał się na rażące uchybienia w odpowiedziach na interpelacje czy zapytania. Notorycznie przekraczany jest ustawowy termin odpowiedzi. Już samo to jest podstawą do nieudzielenia wotum zaufania. Swoje słowa radny poprał dokumentem opracowanym przez prof. Bogdana Dolińskiego.
"Zgodnie z art 24.ustęp 6, ustawy o samorządzie gminnym, wójt powinien odpowiedzieć na piśmie w terminie do 14 dni, od dnia otrzymania zapytania w interpelacji. Jeżeli natomiast nie dotrzyma terminu, to takie działanie może być negatywnie oceniane w procedurze udzielania mu wotum zaufania…"

- Na nasze zapytania wielokrotnie odpowiedzi udzielano nam po ustawowym terminie. Ponad 25 interpelacji nie doczekało się odpowiedzi w terminie, a najdłuższy okres oczekiwania to 52 dni. Państwo wskazujecie nam, ze powinniśmy pytać bezpośrednio, osobiście o dane rzeczy w celu otrzymania informacji, aby nie utrudniać pracy urzędu.
Uważam, że nie ma mowy o utrudnianiu pracy urzędu przez interpelacje radnego, bo to są ustawowe jego kompetencje. Pan burmistrz Przemysław Major zobowiązał się w rozmowie do udzielenia nam informacji na temat gospodarki odpadami komunalnymi. Minęło jednak parę miesięcy, a informacji nadal nie otrzymaliśmy. Jest to dowód na to, że tylko interpelacja jest powodem do udzielenia nam odpowiedzi
- podkreślił Szymon Słupczyński.

Program Rozwoju Sportu

- Ta sprawa również dotyczy stanu i funkcjonowania naszej gminy. Jak to się stało, że kilkumiesięczna praca burmistrza i zespołu pomocniczego, zaopatrzonego w narzędzia i wiedzę do sporządzenia aktu prawnego jakim jest program rozwoju sportu, dała taki skutek, że Wojewoda unieważnił niniejszą uchwałę? Powstaje więc pytanie ile zostało unieważnionych innych uchwał w 2020 r.? - pytał radny Słupczyński.

- Czytając stanowisko Wojewody trochę się zdziwiłem - odpowiedział wice burmistrz Krzysztof Kasztura. I ciągnął dalej wypowiedź: - Nie wiem dlaczego Wojewoda tak postępuje, skoro na tych samych podstawach prawnych przepuścił programy w innych miastach w województwie śląskim. My mamy przygotowany, czy przygotowujemy wniosek do WSA i zobaczymy. Ten program obroniliśmy przed RIO. Ja liczę na to, że zaskarżenie będzie dobrze napisane, WSA się tym zajmie i zobaczymy czy Pan Wojewoda ma rację. Jeżeli według czarnego scenariusza WSA podtrzyma tą decyzję, to zostawimy to jako zbór dobrych praktyk, czy umowę dżentelmeńską ze środowiskiem sportowym i będziemy jej przestrzegać.

W pozostałej części XXX Sesji RM Cieszyna, kolejna burzliwa dyskusja dotyczyła wystąpień gości. Głos zabrały działaczki Lewicy Razem Okręg Podbeskidzie w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia w Cieszynie związane z dyskryminującym traktowaniem kobiet. Była to również odpowiedź list, którego autorem był radny Wiesław Kluz.

Tej dyskusji poświęcony będzie oddzielny artykuł na naszym portalu. Cała sesja RM już wkrótce dostępna będzie stronie: Rada Miejska Cieszyna na platformie eSesja.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama