, czwartek 20 czerwca 2024
Powiat: Samorządowcy zabiegają o współpracę z Hutą Trzyniec
Huta Trzyniec być może będzie szukać drogą oficjalnych ogłoszeń polskich pracowników, co pomogłoby skuteczniej nagłośniać każdy fakt pojawienia się wolnego miejsca pracy. fot: Ondřej Žváček/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Powiat: Samorządowcy zabiegają o współpracę z Hutą Trzyniec

MB
Jednostki samorządowe z terenu powiatu cieszyńskiego zabiegają o współpracę z pracodawcą z Trzyńca. Działalność huty jest prezentowana uczniom szkół zawodowych z regionu, z kolei Powiatowy Urząd Pracy z Cieszyna stara się o skuteczniejsze promowanie prowadzonych rekrutacji w tym zakładzie.

Mimo że pojawiają się głosy, iż na terenie powiatu cieszyńskiego, nie ma większych problemów z zatrudnieniem się na stanowisku wykwalifikowanego pracownika fizycznego, to informacji o wolnych stanowiskach pracy nigdy za wiele. Jak dowiedzieliśmy się, Huta Trzyniec być może będzie szukać drogą oficjalnych ogłoszeń polskich pracowników, co pomogłoby skuteczniej nagłośniać każdy fakt pojawienia się wolnego miejsca pracy. Oczywiście poszukiwania pracowników z Polski przez trzyniecką hutę to nic nowego. - Taką współpracę w zakresie pozyskiwania nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych z terenu powiatu cieszyńskiego w Hucie Trzyniec prowadzi Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie - wskazuje starosta, Janusz Król.

Tyle tylko dotąd informacje w sprawie wolnych miejsc pracy w hucie były przekazywane tzw. pocztą pantoflową. Takie informacje są zamieszczane także w ogłoszeniach drobnych. To być może zmieni się, dzięki czemu urząd pracy po polskiej stronie będzie mógł efektywniej zaangażować się w promowanie wolnych miejsc pracy, jakie oferuje Huta Trzyniec.

- Na początku lipca br. odbyło się spotkanie dyrekcji Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie z przedstawicielami Huty Trzyniec poświęcone temu tematowi - wyjaśnia starosta. - Przedstawiciele pracodawcy zostali poinformowani o możliwości złożenia ofert zatrudnienia za pośrednictwem sieci EURES. Złożenia oferty pracy dokonuje się za pośrednictwem lokalnego urzędu pracy na terenie Republiki Czeskiej, który przekazuje ofertę drogą elektroniczną do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Oferta pracy ukazuje się wtedy w ogólnopolskiej bazie ofert pracy oznaczona niebieską flagą. Pracownicy powiatowych urzędów pracy po wydrukowaniu z portalu EURES ofert pracy umieszczają je na tablicy informacyjnej znajdującej się w siedzibie urzędu oraz przekazują informację pośrednikom pracy, doradcom klienta - dodaje. Tylko takie oficjalne procedury umożliwiają urzędowi pracy na powyższe spektrum działań.

Póki co brak efektów powyższych rozmów, choć Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie na tyle na ile może, zabiega o promowanie prowadzonych rekrutacji. - Jak do tej pory w tym okresie żadna taka oferta do Cieszyńskiego Urzędu oficjalnie z Huty Trzyniec nie wpłynęła, ale pracownicy mimo to informują ustnie o możliwości takiego zatrudnienia u czeskiego partnera - przyznaje Janusz Król. - W wyniku przeprowadzonych rozmów z przedstawicielami pracodawcy Huty Trzyniec, Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie zobowiązał się również do dystrybucji materiałów na temat rekrutacji prowadzonej przez pracodawcę - dodaje.

Nie tylko urząd pracy współpracuje z Hutą Trzyniec. Partnerem od blisko 10 lat jest także Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie (dawniej Zespół Szkół Zawodowych). Dotychczasowe kontakty ZSTiO w Skoczowie z Hutą Trzyniec opierały się na organizowaniu praktyk zawodowych dla uczniów, uczących się w zawodzie technik mechanik oraz na wyjazdach i wycieczkach naukowych. Odbywały się również spotkania partnerskie na szczeblu dyrekcji szkoły i przedstawiciela Huty Trzyniec. Ostatnie spotkanie tego typu miało miejsce w czerwcu br. w Skoczowie, podczas którego przedstawiono młodzieży aktualną ofertę pracy w zakładzie. - Takie działania chcemy kontynuować i głównie przez Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie trafiać do bezrobotnych z aktualnymi ofertami pracy za Olzą. Za pośrednictwem PUP te oferty będą też trafiać do naszych szkół zawodowych. Jest to ważne ponieważ Huta Trzyniec jest zakładem rozwojowym, który ciągle poszukuje nowych kontaktów i nowych wykwalifikowanych kadr pracowniczych, głównie chodzi tutaj o wykwalifikowanych pracowników fizycznych - stwierdza starosta.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama