, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Oszczędzanie na szkołach, czyli demokracja po ustrońsku
Od dwóch miesięcy toczy się w Ustroniu dyskusja dotycząca zasadności tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych (ZSP). fot: UMDodaj do Facebook

Oszczędzanie na szkołach, czyli demokracja po ustrońsku

UM
Oszczędzanie na szkołach, czyli demokracja po ustrońsku

15 lutego odbył się protest rodziców na ustrońskim rynku.

Od dwóch miesięcy toczy się w Ustroniu dyskusja dotycząca zasadności tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych (ZSP). Chociaż słowo „dyskusja” jest tu pewnym nadużyciem, skoro tylko jedna strona chce rozmawiać, a druga stwarza mniej lub bardziej udane pozory rozmowy. Mimo obietnic burmistrza rozmowy z rodzicami nagle stały się zbędne, bo projekt na najbliższej sesji ma być poddany głosowaniu przez RM. Ostatnie wydarzenia należy czytać tylko w jeden właściwy sposób: Możemy rozmawiać, ale ja i tak zrealizuję swój plan. Rodzice ustrońskich dzieci opublikowali oświadczenie.

„My, rodzice zaniepokojeni potencjalnymi zmianami w świetnie działających ustrońskich przedszkolach i szkołach, zorganizowaliśmy serię spotkań z radnymi, a także pracownikami Centrum Usług Wspólnych (CUW), w celu pozyskania jakichkolwiek informacji. Niestety odbijaliśmy się jak od ściany. Skąpe dane, czasem sprzeczne ze sobą, pozyskiwaliśmy z mediów.

Wyrazem naszej frustracji był protest na ustrońskim rynku 15 lutego, czego efektem była deklaracja burmistrza o powołaniu grupy (w której znaleźli się m.in. Burmistrz oraz Przewodniczący Rady Miasta), która narastający problem miałaby rozwiązać. Odbyło się jedno spotkanie, na którym zwróciliśmy się o udostępnienie podstawowych informacji, jak choćby dokument pani ekspert z MEN pt. „Tworzenie zespołów szkolno – przedszkolnych w gminie. Zasadność powoływania.” czy potwierdzenia uzyskanych oszczędności w funkcjonującym w Ustroniu ZSP nr 1, co było przedstawiane jako argument za zmianami.

Niestety, nie siląc się nawet na zachowanie pozorów, kilka dni później burmistrz zawnioskował, a Przewodniczący Rady Miasta zatwierdził program najbliższej sesji Rady Miasta, na której odbędzie się głosowanie nad połączeniem w zespoły wszystkich ustrońskich szkół i przedszkoli.

Pozostaje zatem pytanie, czemu służyć miałoby drugie spotkanie grupy, mającej rozmawiać
o zasadności tworzenia ZSP w sytuacji, gdy ZSP zostaną już przegłosowane? Przekaz Ratusza nie mógłby być bardziej wyrazisty: „Drodzy obywatele, powiedzcie nam o swoim problemie. My słuchać tego nie będziemy, bo nic nas to nie obchodzi, ale w protokole mamy odhaczone konsultacje społeczne”.

Nikt nie odmawia prawa do rządzenia miastem Burmistrzowi oraz Radzie Miasta. Jest to ich obowiązkiem i do tego zostali przez nas wybrani. Jeśli jednak tak ma wyglądać dialog społeczny, to nie używajmy w Ustroniu słowa demokracja.”

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama