, piątek 21 czerwca 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Ochrona seniorów, a co z niepełnosprawnymi klientami?
Jedną ze zmian mających na celu ochronę przed zarażeniem korona wirusem osób po ukończonym 60 roku życia jest wprowadzenie tzw. „godzin dla seniora”, w trakcie których mogą oni w spokoju zrobić zakupy i ograniczyć do minimum kontakt z młodymi ludźmi. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Ochrona seniorów, a co z niepełnosprawnymi klientami?

Iwona Włodarczyk
Pandemia nie odpuszcza, wprowadzane są coraz to nowsze ograniczenia oraz zmiany, które znacznie utrudniają wszystkim codzienne życie. Jedną ze zmian mających na celu ochronę przed zarażeniem korona wirusem osób po ukończonym 60 roku życia jest wprowadzenie tzw. „godzin dla seniora”, w trakcie których mogą oni w spokoju zrobić zakupy i ograniczyć do minimum kontakt z młodymi ludźmi.

Wszystko było by dobrze, gdyby seniorzy korzystali z tego przywileju, niestety w godzinach od dziesiątej do dwunastej sklepy świecą pustkami, natomiast starsze osoby na zakupy wybierają czas, kiedy młodsi od nich klienci zaopatrują swoje domostwa w niezbędne produkty. Na zadawane pytanie o to, dlaczego nie korzystają z godzin dla seniora tylko idą do sklepu w popołudniowych godzinach starsi ludzie odpowiadają „idę na zakupy, kiedy mi pasuje”, „nikt mi nie będzie mówił o której mam iść do sklepu”, „my możemy robić zakupy o każdej porze dnia”. Jak widać to część samych zainteresowanych ma za nic dbałość o własne zdrowie.

W tym miejscu warto zadać pytanie, dlaczego nikt nie pomyślał o tych którzy mają również osłabioną odporność, a mowa tu o osobach z niepełnosprawnościami. Nie wiadomo, dlaczego niepełnosprawni zostali wykluczeni z dodatkowej ochrony. Oni również jak seniorzy powinni niezależnie od wieku mieć możliwość dokonania bezpiecznych zakupów,, lecz po raz kolejny ich potrzeby zostały pominięte i zakupy mogą robić tak jak wszyscy pozostali klienci.

Tak jak część osób starszych mieszka samotnie i własnymi siłami załatwia własne sprawy, tak i liczna grupa niepełnosprawnych, samodzielnie robi zakupy, a pomimo iż nieraz odpowiadało by im zrobienie zakupów przed południem zmuszona jest dostosować swój czas do obowiązującego rozporządzenia.

Zakazy oraz nakazy sprawiają, że coraz bardziej widoczne stają się podziały wśród naszego społeczeństwa, a wszystko to powoduje zanik tak bardzo wszystkim potrzebnej empatii.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama