, poniedziałek 11 grudnia 2023
Granica z Czechami nie została zamknięta
Punktualnie o północy z niedzieli na poniedziałek sprawdziliśmy jak wygląda czesko-polskie przejście graniczne na moście Przyjźni.  fot: MMDodaj do Facebook

Granica z Czechami nie została zamknięta

MM
Granica z Czechami nie została zamknięta

Zasady przekraczania granicy z Czechami od 9 listopada. Angielska wersja językowa.


Granica z Czechami nie została zamknięta

Zasady przekraczania granicy z Czechami od 9 listopada. Czeska wersja językowa.

O północy z niedzieli na poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe zasady wprowadzone przez czeski rząd dotyczące przekraczania m.in. czesko-polskiej granicy. Mimo wielu obaw spowodowanych obostrzeniami wprowadzonymi przez czeski rząd w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Czechach, granica polsko-czeska nie została zamknięta. Nie sprawdziły się tym samym czarne scenariusze dotyczące całkowitego zamknięcia granicy powielane w doniesieniach medialnych, które od kilku dni budziły niepokój mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Zamknięcie granicy, które miało miejsce wiosną tego roku nie nastąpiło.

Przypomnijmy, iż według nowych zasad wprowadzanych przez czeski rząd, podróże do Czech z krajów o wysokim stopniu niebezpieczeństwa pod względem możliwości zakażenia się koronawirusem będą wiązały się z koniecznością przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Do krajów takich należy m.in. Polska. Od obowiązkowych testów istnieje jednak szereg wyjątków wśród których znajduje się zapis dotyczący m.in. pracowników transgranicznych, uczniów i studentów oraz pracowników transportu międzynarodowego. Swobodnie z i do czerwonej strefy można także przemieszczać się w celu odwiedzin najbliższej rodziny, a także na np. na zakupy o ile osoby korzystające z tego wyjątku nie przekroczą nałożonego przez czeski rząd limitu czasowego, który wynosi 12 godzin.

Nadal nie wiadomo w jaki sposób władze czeskie planują weryfikować określony w rozporządzeniu czas pobytu. Do sprawy z pewnością powrócimy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama