, niedziela 27 listopada 2022
Od poniedziałku nowe zasady na granicy z Czechami
Zasady przekraczania granicy i tym samym wjazdu do Czech będą się różniły w zależności od tego jakim kolorem pod względem ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oznaczone będzie dane państwo.  fot: MMDodaj do Facebook

Od poniedziałku nowe zasady na granicy z Czechami

MM
Od poniedziałku nowe zasady na granicy z Czechami

Oznaczenie krajów pod względem ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Osoby wracające z krajów oznaczonych na czerwono powinny przy powrocie do Czech posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, chyba że na zagrożonym terytorium przebywali mniej niż 12 godzin oraz obowiązkowy test dla obcokrajowców przyjeżdżających do Czech. Fot. mzv.cz

Podczas środowej konferencji prasowej, czeski minister spraw zagranicznych przedstawił w zarysie nowe zasady przekraczania granicy zarówno przez obywateli czeskich, jak również obcokrajowców. Zasady przekraczania granicy i tym samym wjazdu do Czech będą się różniły w zależności od tego jakim kolorem pod względem ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oznaczone będzie dane państwo. Pierwsza aktualizacja systemu "semafor", który ma określać stopień zagrożenia przewidziana została na najbliższy piątek.

Mimo iż nowe zasady dotyczące przekraczania granicy zaczną obowiązywać już w poniedziałek, 9 listopada to podczas środowej konferencji prasowej nie było zbyt wielu konkretnych informacji. Czeski minister zapowiedział jedynie, iż podróże do i z krajów, które w ramach systemu "semafor" oznaczone zostaną kolorami zielonym lub pomarańczowym, nie będą wiązały się z dodatkowymi obostrzeniami, niż te które obowiązują już teraz.

Inaczej natomiast będzie w przypadku przekraczania granicy z krajami, które oznaczone zostaną na czerwono. Według informacji ministra obcokrajowcy, którzy będą podróżować do Czech z krajów o wysokim stopniu niebezpieczeństwa będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Co ciekawe, ze słów ministra wynika, iż testy nie będą wymagane od obywateli czeskich, którzy będą wracać z kraju oznaczonego na czerwono, o ile wizyta w tym kraju trwała mniej niż 12 godzin. Przy dłuższych wizytach konieczne będzie posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, a także wypełnienie formularza, który należy przesłać do czeskiego odpowiednika sanepidu.

Mimo iż aktualizacja "semaforu" ma nastąpić w piątek, już dziś można podejrzewać, że Polska znajdzie się w gronie państw o wysokim stopniu zagrożenia. Wśród zapowiedzi ministra spraw zagranicznych pojawiła się także informacja o wyjątkach w zakresie konieczności wykonywania testów m.in. przez pracowników transgranicznych, uczniów i studentów oraz pracowników transportu międzynarodowego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama