, niedziela 19 maja 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Dostępność po cieszyńsku
Ulicą pozbawioną przejścia dla pieszych jest ul. Regera prowadząca od ul. Limanowskiego do ul. Srebrnej.  fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Dostępność po cieszyńsku

IWONA WŁODARCZYK
Niepełnosprawność na co dzień: Dostępność po cieszyńsku

Ulicą pozbawioną przejścia dla pieszych jest ul. Regera prowadząca od ul. Limanowskiego do ul. Srebrnej.

Mija rok za rokiem, zmieniają się burmistrzowie, urzędnicy oraz radni, lecz pewne rzeczy nie ulegają zmianie. Jedną z nich jest opieszałość w działaniu, która ściśle wiąże się z potrzebami osób niepełnosprawnych. Dostępność przestrzeni publicznej w naszym mieście dla osób z niepełnosprawnościami pozostawia wiele do życzenia. Pozwolę sobie przedstawić ten problem na przykładzie osób z dysfunkcją wzroku.

W naszym mieście swoją siedzibę ma Koło Polskiego Związku Niewidomych, które zrzesza członków z całego powiatu. Do siedziby PZN która mieści się przy ul. Srebrnej 6 w Cieszynie niewidomi przyjeżdżają między innymi w celu uzyskania wsparcia, na szkolenia oraz po to, aby wypożyczyć ze znajdującej się tam biblioteki audiobooki.

Większość z nich drogę od domu do siedziby Koła przemierza samodzielnie, a jedyną ich pomocą jest biała laska. Jest to możliwe dzięki szkoleniom z orientacji przestrzennej, podczas których uczą się jak bezpiecznie pokonać daną trasę. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, tak więc pod okiem instruktorów spędzają długie godziny na nauce nowych tras oraz na doszkalaniu polegającemu na zapoznaniu się z wprowadzonymi zmianami.

Nie tylko szkolenia są gwarancją bezpieczeństwa, zapewnić powinny je również odpowiednio przystosowane przejścia dla pieszych, co w wielu miastach Polski jest już standardem. Niestety Cieszyn w tym temacie nadal jest daleko w tyle. Na pojawienie się tzw. „jeżyków” w centrum miasta trzeba było czekać nie miesiące, lecz lata. Wciąż nie brakuje przejść które nie są zabezpieczone kostką integracyjną lub wręcz ich nie ma.

Ulicą pozbawioną przejścia dla pieszych jest ul. Regera prowadząca od ul. Limanowskiego do ul. Srebrnej. To właśnie tą ulicę niewidomi przekraczają w drodze do siedziby Związku. W miejscu, gdzie przed laty było przejście jest miejsce parkingowe, które jak widać dla miasta jest bardziej cenne od bezpieczeństwa niewidomych. Chcąc przejść przez jezdnię należy pokonać wysokie krawężniki, czasami omijać auto dostarczające towar do pobliskiego sklepu, no i oczywiście należy znaleźć przestrzeń między zaparkowanymi samochodami jednocześnie pilnując tego, żeby nie wyjść pod nadjeżdżający pojazd.

Pomimo iż wyżej wymienioną ulicę od ratusza dzielą metry, a urzędujący w nim wędrują nią codziennie to nie dostrzegają trudności na jakie w tym miejscu narażone są osoby z niepełnosprawnością wzroku.

Tak jak w przysłowiu syty nie zrozumie głodnego, tak widzący nie dostrzeże problemów niewidomych. Z tego też powodu warto by było począwszy od pani Burmistrz poprzez urzędników, aż po radnych przeprowadzić szkolenie z instruktorem orientacji przestrzennej, w trakcie, którego uczestnicy z goglami na oczach i laską w dłoni mieli by do pokonania wyznaczoną trasę. Taki trening z pewnością pomógł by zrozumieć nie jedną kwestię związaną z dostępnością.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama