, wtorek 23 lipca 2024
NFOŚiGW przyznał Gminie Chybie dofinansowanie do budowy przyłączy kanalizacyjnych
Dofinansowanie jest przeznaczone na "Budowę podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacji wybudowanego w ramach projektu ochrona wód zbiornika wody pitnej dla aglomeracji Górnego Śląska  fot: www.chybie.plDodaj do Facebook

NFOŚiGW przyznał Gminie Chybie dofinansowanie do budowy przyłączy kanalizacyjnych

AK
Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, 15 marca podjął uchwałę dotyczącą udzielenia Gminie Chybie dofinansowania w kwocie ponad 1 mln zł. Oznacza to kolejne prace związane z kanalizacją w gminie.

Przypomnijmy, że całe zadanie dotyczące kanalizacji, gmina rozpoczęła etapami już w 2010 roku. W 2011 została wykonana kanalizacja części sołectwa Mnich. Wykonana została również oczyszczalnia ścieków, której wstępny rozruch odbył się jesienią 2011 roku. Do oczyszczalni trafiać będą ścieki z całej gminy. Jednak najpierw cała miejscowość musi mieć wykonaną instalację kanalizacyjną. - Budowa kanalizacji to zadanie priorytetowe dla gminy na kolejne lata - zaznaczał Mirosław Wardas, przewodniczący Rady Miasta w wieloletniej prognozie gminy Chybie na lata 2012-2029.

Dofinansowanie otrzymane przez NFOŚiGW przeznaczone będzie na budowę kolejnych podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacji. - Następnym krokiem jest podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, a dopiero później będziemy mogli ogłosić przetarg na wybór wykonawcy przyłączy. Inwestycja obejmie ten sam obszar, na którym obecnie jest realizowana budowa kanalizacji sanitarnej - mówi Andrzej Bura w-ce wójt gminy Chybie. Aktualnie realizowany etap obejmuje sołectwo Chybie, fragmenty obszaru sołectw Frelichów i Mnich.

Wychodząc naprzeciw potrzebom właścicieli nieruchomości, do których doprowadzona jest kanalizacja, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej stworzył Program, w którym o środki na budowę podłączeń mogą starać się gminy, a odbiorcami ostatecznymi pomocy są mieszkańcy. Wykonanie podłączeń spoczywa na gminie. Warunkiem wystąpienia o te środki było podpisanie umów z mieszkańcami, chcącymi skorzystać z takiej formy pomocy (Umowy mogą dotyczyć tylko budynków użytkowych). Chcąc pomóc mieszkańcom w szybkiej realizacji przyłączy, gmina Chybie wystąpiła do NFOŚiGW z wnioskami o udzielenie pomocy finansowej w formie dotacji, która może wynieść do 45 proc. wartości przyłącza. - O dofinansowanie będą mogli się starać ci mieszkańcy, którzy podpisali z nami wcześniej umowy warunkowe - zaznacza w-ce wójt.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama