, niedziela 14 sierpnia 2022
Modelowa współpraca Goleszowa i Wędryni w zakresie realizacji małych projektów
Bogdan Kasperek, dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy "Olza" w Cieszynie, mówi, że współpraca obu gmin ukazuje modelowy wymiar współpracy, a realizowanie małych projektów ułatwia podejmowanie tych większych. fot: Jakub MarcjaszDodaj do Facebook

Modelowa współpraca Goleszowa i Wędryni w zakresie realizacji małych projektów

JM
Gmina Goleszów i zaolziańska Wędrynia podsumowały kolejny wspólny projekt. Jego efektem są informatory i wspólne mapy turystyczne obu gmin, film promocyjny oraz inne materiały promocyjne. Bogdan Kasperek, dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy ,,Olza" w Cieszynie, mówi, że partnerskie współdziałanie obu gmin jest przykładem modelowej współpracy, a realizowanie małych projektów ułatwia współpracę przy tych większych.

Obie gminy rozpoczęły współpracę w 2003 roku. Pierwszym wspólnie zrealizowanym przedsięwzięciem był projekt dotyczący wykonania szlaków spacerowych i trasy rowerowej na terenie gminy Goleszów (w latach 2010-11 w ramach kolejnego projektu zostały one odnowione). - Współpraca była na tyle udana i owocna w nowe pomysły, że już w następnym roku obie nasze gminy podpisały oficjalną umowę o partnerskiej współpracy - opowiada Tomasz Jaszowski, zastępca wójta gminy Goleszów, który dodaje, że sąsiad z Zaolzia stał się dla gminy najbliższym partnerem, przy współpracy z którym zrealizowana została spora liczba projektów unijnych w ramach transgranicznego współdziałania.

- Nasza współpraca z przyjaciółmi z Wędryni jest bardzo udana i dała wymierne efekty w postaci wspólnie zrealizowanych projektów, nie tylko w zakresie sportu, kultury, turystyki i promocji, ale również - co szczególnie cieszy - w kwestiach inwestycyjnych, czego przykładem jest wykonanie sieci kanalizacyjnej w Puńcowie i Wędryni - podkreśla Jaszowski.

Kilka dni temu obie gminy podsumowały kolejny wspólny projekt, którego efektem są informatory turystyczne i wspólne mapy obu gmin, film promocyjny oraz inne materiały promocyjne. A już teraz władze obu gmin przymierzają się do zrealizowania kolejnych wspólnych projektów, dotyczących systemowej współpracy obu gmin w zakresie kultury, sportu i turystyki. W ramach tego projektu gminy zamierzają stworzyć m.in. wspólną stronę internetową oraz zorganizować Transgraniczny Piknik Sportowy Gmin Partnerskich oraz "Dni Gminy Goleszów".

Oprócz współpracy partnerskiej z Wędrynią, gmina Goleszów prowadzi również kontakty z gminą Reiskirchen w Niemczech, z którą umowę o partnerskiej współpracy podpisała już w 1997 roku, a także z gminą Bystrzyca w Republice Czeskiej, która jest gminą partnerską Goleszowa od 2008 roku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I bardzo dobrze.
A burmistrz cieszyński podpisuje uroczyście kolejne umowy o "miastach partnerskich" z coraz bardziej egzotycznymi lokalizacjami, trudno się oprzeć wrażeniu, że li tylko dla ich walorów turystycznych.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama