, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Stowarzyszenie chce poprowadzić Szkołę Podstawową w Bażanowicach
Obecnie w Szkole Podstawowej im. Pawła Stalmach w Bażanowicach w sześciu oddziałach uczy się 59 uczniów. fot: Żaneta GlacDodaj do Facebook

Stowarzyszenie chce poprowadzić Szkołę Podstawową w Bażanowicach

JAKUB MARCJASZ
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Goleszów miejscowi radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru przekazania, w drodze umowy, prowadzenia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach Stowarzyszeniu "Dzieci Stalmacha" w Bażanowicach.

Dyskusja wokół kształtu oświaty w gminie Goleszów toczy się od kilku miesięcy. Jeszcze w styczniu radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji szkoły podstawowej w Bażanowicach oraz w Równi. Ostatecznie do głosowania dotyczącego likwidacji szkół nie doszło. Podczas marcowej sesji Krzysztof Glajcar, wójt gminy Goleszów, złożył wniosek o wycofanie uchwały o likwidacji szkoły z porządku obrad.

Ta decyzja nie uspokoiła jednak rodziców z Bażanowic, którzy postanowili założyć stowarzyszenie.Jak zapowiedzieli jednym z jego głównych celów miało być przejęcie i prowadzenie miejscowej szkoły. Teraz te plany powoli zaczynają się realizować. - Uratowanie szkoły w minionym roku szkolnym było tylko pierwszym krokiem, który miał na celu ocalenie szkoły, bo obawiamy się, że w tym roku sytuacja by się powtórzyła. A nam nie zależy na tym, aby szkoła, z powodu atmosfery wokół niej, nie miała zaufania ze strony rodziców. Naszą decyzją chcemy dać jej fundament zaufania, że ta szkoła jest i będzie, jest dobra i warto do niej posłać swoje dzieci - tłumaczy Paweł Długosz, prezes Stowarzyszenia "Dzieci Stalmacha" w Bażanowicach, który podkreśla, że szkoła pozostanie szkołą publiczną (za naukę w placówce nie będzie pobierane czesne). Jedyne co się zmieni to sposób zatrudnienia nauczycieli, którzy nie będą podlegać już zapisom Karty Nauczyciela (mimo tego jeszcze podczas czerwcowej rady pedagogicznej poparli oni zmiany).

Inicjatywa stowarzyszenia spotkała się z przychylnością władz samorządowych gminy Goleszów. - Zamiar przejęcia prowadzenia szkoły w Bażanowicach przez Stowarzyszenie "Dzieci Stalmacha" odbieram jako podjęcie przez nich wielkiego wyzwania - mówi Krzysztof Glajcar, wójt gminy Goleszów, który podkreśla, że to pierwsza tego typu inicjatywa w gminie.

Podjęcie przez radnych uchwały intencyjnej w tej sprawie rozpoczyna całą procedurą, która finalnie ma doprowadzić do przejęcia prowadzenia placówki przez stowarzyszenie. Aby tak się stało potrzebna jest pozytywna opinia kuratora oświaty w tej sprawie. O podjętej uchwale muszą zostać poinformowani również pracownicy szkoły i związki zawodowe działające w szkole. Równocześnie rozpoczynają się również prace nad skonstruowaniem umowy, która zostanie zawarta pomiędzy gminą a stowarzyszeniem i regulować będzie wszystkie kwestie związane z prowadzeniem szkoły przez stowarzyszenie.

Obecnie w Szkole Podstawowej im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach w sześciu oddziałach uczy się 59 uczniów (w klasie I - 12 uczniów, kl. II - 9, kl.III - 11, kl. IV - 8, kl. V - 6, kl. VI -13).

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratuluję odwagi i oczywiście trzymam kciuki! :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama