, poniedziałek 2 października 2023
Skoczów i Goleszów wspólnie kupiły energię. Miało być taniej, jest drożej
. - W wyniku przetargu gmina uzyskała niższą cenę od dotychczasowej, jednakże mieliśmy nadzieję na to, iż uzyskamy bardziej korzystną cenę - przyznaje Krzysztof Glajcar, wójt gminy Goleszów. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Skoczów i Goleszów wspólnie kupiły energię. Miało być taniej, jest drożej

JAKUB MARCJASZ
Gminy Goleszów oraz Skoczów znalazły się w grupie piętnastu samorządów z całego kraju, które wspólnie kupiły energię elektryczną od wyłonionego w drodze przetargu dostawcy. Dzięki temu miały zaoszczędzić na wydatkach na prąd. Nie do końca się to udało.

Przystąpienie do wspólnej grupy zakupowej było jednym z zaleceń firmy, która w obu gminach przeprowadzała audyt energetyczny. W efekcie miało to przynieść obniżenie kosztów zakupu energii. Do tej pory Skoczów jak i Goleszów mogły liczyć na około 10-15 proc. rabatu. Teraz miał on być jeszcze większy. - W wyniku przetargu gmina uzyskała niższą cenę od dotychczasowej, jednakże mieliśmy nadzieję na to, iż uzyskamy bardziej korzystną cenę - przyznaje Krzysztof Glajcar, wójt gminy Goleszów, który zauważa, że ogólne koszty energii stale rosną, ale dzięki przystąpieniu do grupy zakupowej gminie udało osiągnąć się niższą cenę energii w stosunku do cen detalicznych obowiązujących obecnie.

Jak bardzo ceny energii rosną pokazuje przykład gminy Skoczów. W 2010 roku na ten cel z miejskiej kasy przeznaczonych zostało blisko 800 tys. zł. Rok później, dzięki kilkunastoprocentowej bonifikacie, było to o 30 tys. zł mniej. W tym roku jednak przewidywany koszt tych wydatków to już 850 tys zł. Pod Kapicówką, podobnie jak w Goleszowie, udało się wynegocjować niższe ceny niż te detaliczne, ale są one wyższe niż rok wcześniej.

We wspólnym zakupie energii uczestniczyły gminy z różnych części Polski i to, jak przyznaje Piotr Rucki, zastępca burmistrza Skoczowa, nie było do końca najlepszym rozwiązaniem. - W porównaniu do pozostałych uczestników przetargu nasze dotychczas wynegocjowane ceny były stosunkowo niskie. Wiele podmiotów w tym przetargu zaoszczędziło około 15-20 proc. a u nas te stawki pozostały na tym samym poziomie - mówi zastępca burmistrza Skoczowa, który podkreśla jednak, że wynik przetargu na pewno nie neguje sensu wspólnego zakupu energii, ale lepiej zrobić to w ramach gmin powiatu cieszyńskiego. Rozmowy na ten temat już się toczą.

Oprócz Goleszowa i Skoczowa we wspólnej grupie zakupowej znalazło się również trzynaście innych samorządów z północnej, centralnej i południowej Polski: Ciechanów, Bochnia, Podegrodzie, Mrągowo, Wołomin, Sanok, Poręba, Kozienice, Giżycko, Łukowice, Otwock, Karczew, Józefów.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kto pisał yen artykuł ? To albo ten wójt nie umie się określić lub autor tego artykułu nie umie się określicz czy jest taniej czy też drożej
Jeśli ktoś podejmuje się tematu powinien dążyć do poznania obiektywnej prawdy tak by czytający mógł zrozumieć o co chodzi
myślę że artykuł zasługuje na dokończenie i podanie jakiś sensownych wyliczeń czy tez konkretnych danych

Np. ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz publicznie zapewniała: "leki będą tańsze" i co? Jest taniej w aptece?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama