, środa 22 maja 2024
Ministerstwo Obrony Narodowej zaczyna ogólnopolski projekt wojskowy w Cieszynie
Ćwiczenie terenowe w rejonach górskich plutonu Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej w styczniu br. fot: Ośrodek Edukacji Obronnej ,,Garnizon" -CieszynDodaj do Facebook

Ministerstwo Obrony Narodowej zaczyna ogólnopolski projekt wojskowy w Cieszynie

MB
W powiecie cieszyńskim ma ruszyć pierwszy w Polsce program pilotażowy dotyczący Kompanii Obrony Narodowej. Jest to wynik współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z Cieszyńską Kompanią Obrony Narodowej, którą kilkanaście miesięcy temu powołał jeden z powiatowych radnych, Krzysztof Neścior.

W czasie wizyty związanej z obchodami 75. rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych 13 lutego br. kierownictwo MON odbyło spotkanie z Krzysztofem Neściorem w sprawie przyszłościowych planów związanych z obronnością całego kraju. Sprawę relacjonują wydawane przez Urząd Miejski w Cieszynie „Wiadomości Ratuszowe”.

- Rozpoczynamy dzisiaj projekt, który chcielibyśmy nieść w Polskę, jako projekt obrony małych ojczyzn, a jednocześnie duży projekt wzmacniania obronności ojczyzny - powiedział Bogdan Ścibut, dyrektor generalny MON.

- Docelowo mamy zamiar, aby w powiecie cieszyńskim ruszył pierwszy w Polsce program pilotażowy dotyczący Kompanii Obrony Narodowej w strukturach jednostki samorządowej, jaką jest powiat. Po opracowaniu takiego modelu ruszyłaby organizacja tego typu formacji wojskowych w całej Polsce - zapowiedział Krzysztof Neścior.

Inicjator powstania CKON twierdzi, że jest przygotowany do opracowania takiego modelu dla powiatów z całej Polski. - Po rocznych doświadczeniach związanych z projektem Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej, jesteśmy gotowi do merytorycznej części, która by ostatecznie opracowała taki model dla powiatów w Polsce - przyznał Neścior.

Obecnie Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej liczy 70 członków. Jak podają „Wiadomości Ratuszowe”, Krzysztof Neścior obserwuje bardzo duże zainteresowanie tego typu formacjami w Polsce, także ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej.

Starosta powiatu cieszyńskiego, Janusz Król: „Kierownictwo MON w czasie ostatniej wizyty w naszym powiecie wyraziło na spotkaniu zainteresowanie projektem Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej koordynowanym przez Radnego Powiatu Krzysztofa Neściora. W chwili obecnej Starostwo nie jest organizacyjnie zaangażowane w ten projekt”.

Komentarze: (41)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kretynizm ministra ujawnia się w całej okazałości.
Neścior to jego zbrojne ramię do działań w terenie.
Wszystko na ten temat.
...
"Celem WOT powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych - tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiły skuteczną realizację programu odbudowy siły militarnej Polski".

Postac Pana Neściora to nie tylko CKON (wyśmiewany i poddawany kpinom). Jest osoba, która wie, co to wojsko, misja, poświęcenie. Złośliwi mówią, że bawi się w wojsko, ale nie wiem, czy można w ten sposób oceniać jego działalność. Sam służyłem i rozumiem jego spojrzenie. Więcej! Rozumiem i szanuję. Ma pomysł, realizuje plan... Posiada pewną ideę i wszystko to krąży wokół patriotyzmu, wsparcia działań WP. Niewiele jest osób w naszym rejonie, którzy tak dobrze znają historię, wspierają tyle inicjatyw i nigdy "za kasę". Ludzie! Gdyby choć część z Was wiedziała i znała Neściora - społecznika, tego, który nigdy nie mówi "nie", "nie mam czasu", "za ile?", może skuliłaby głowy i zaufała, bo jest to gość kompetentny, rzeczowy i z całą pewnością nie grający iluzją. Zaś link do zdjęcia... Łatwo wyśmiewać, łatwo krytykować siedząc na fotelu przed komp, jednak czy ktoś z Was tam był? Czy ktoś z Was może choć w trzech zdaniach wyjaśnić uroczystości w Stonawie? P.Neścior jest tam każdego roku, a że warta honorowa wyglądała tak a nie inaczej, CKON oddała hołd. Kto miał się tam ustawić? Gdzie był działacz Oszelda i cała reszta komentujących tą okrutną zabawę w wojsko? Wyglądalibyście tam Państwo na pewno odpowiednio. Neścior został radnym ze zdecydowaną przewagą głosów i to nie Macura wywindował Neściora. W Cieszynie mówią, że było odwrotnie.
I myślę sobie, że najbardziej krytykujący i komentujący jest ten, kto wie najmniej. Zacznijcie szanować ludzką pracę... Tak po prostu i zwyczajnie.

Pieprzysz Pan! Neścior dostał 235 głosów, a Macura 655 głosów do powiatu. Beż Macury by się dostał tylko dziadzio Kuboszek który miał ponad 400 głosów.

Szanowny panie.
Moja rodzina pochodzi ze Stonawy. Na cmentarzu jestem 4-6 razy w roku. Zawsze ide zlozyc hold na mogile. Pan mnie nie bedzie pouczal.
Nikt nie broni zlozyc hold, przyjsc, poklonic sie, zlozyc kwiaty, zaspiewac hymn itp.

Ale MOWIE STANOWCZE NIE wchodzeniu na cmentarz w kamo, z bronia w reku, w kominiarkach i z palcem na spuscie !!!

Nikt nie mowi ze Nescior nie moze na cmentarz. Mowie ale NIE Nesciorowi ktory takimi symbolami eskaluje sytuacje.
Jestem korzeniami ze Stanowz, Polak. Mamy juz dosc po 100 latach kiedy rodziny nam szarpano na wszystkie strony przez Prage,Warszawe, Berlin, Wieden czy Moskwe. Mamy dosc juz volkslist, komunistow,ubekow, gestapowcow i innych swirow. Chcemy spokoj i zyc w zgodzie. Niech Nescior robi sobie kukielki i cyrki jakie chce. ALE U SIEBIE W DOMU. Prosze nam dac spokoj z karabinami. To nasz dom, nasza sprawa a NIE WASZA.
Koniec prowokacjom. Niech idzie na cmentarz, polozy kwiaty, powie pare slow i kropka. To nikt mu nie bedzie miec za zle, wprost odwrotnie.
A jezeli chce prowokowac ? To niech idzie do Bystrzycz na Poledni a tam sie daje do sprzeczki z czeskimi zielonymi ludzikami od Snejdarka a nie bierze sobie tych martwych ze Stonawy na zakladnikow w swoim cyrku !

proszę pana - nie ujmuję nic, z oddania, kompetencji, oraz społecznikowskiego zacięcia Krzysztofa Neściora, którego znam od lat -szanuję i lubię...mam nadzieję, że jego przymioty charakteru, nie złamią też pokusy oraz dosyć ogłupiająca natura władzy, szczególnie tej,która, jak to mamy obecnie, zachowuje się, jak przysłowiowy słoń w sklepie z porcelaną, która jest krucha, szlachetna i piękna, jak humanistyczne oraz uniwersalistyczne wartości...chodzi jednak o to, kto i jak dyskontuje jego życiową pasję...mnie osobiście pomysł tworzenia kompanii obrony narodowej we wszystkich powiatach kraju,wybitnie się nie podoba...wolałbym, żeby tworzono formacje wychowania obywatelskiego-upraszczam oczywiście bo takie inicjatywy rodzą się spontanicznie, z potrzeby serca a nie na czyjeś polecenie czy rozkaz - aktualnie KOD pełni taka funkcję i jestem pewien, że to coś w rodzaju inkarnacji "Solidarności", która, o ironio losu broniła obywatela przed zakusami władzy, co dzieje się także dzisiaj, w jakże innych okolicznościach polityczno-historycznych - kogo maja bronić bataliony i przed kim...musi istnieć założenie, że istnieje wróg...ja wolę używać określenia - przeciwnik czy antagonista i nie zakładać, że on mi zagraża /oczywiście w sensie zewnętrznym, tak jest/ lecz, ze mogę znaleźć z nim porozumienie a nawet w bardziej dogłębnym postrzeganiu innego, znaleźć w umyśle przestrzeń do wybaczania, czyli odkrycia czyjegoś pomieszania, zagubienia oraz zrozumienia natury jego negatywnych skłonności...wojsko i związana z tym tradycja, ma oczywiście swoje użyteczne i pożyteczne strony ale to formacja, która jest jednak największym zakłóceniem światowej kultury i cywilizacji, będzie przechodzić transformację i tracić swoje
niszczycielskie, ahumanistyczne i okrutne oblicze...dobrze uświadamiać to sobie, szczególnie w czasach budzenia się w Europie /także w Polsce/ nacjonalizmów,które stanowią preludium do zachowań represyjnych, radykalnych związanych z przemocą w jej różnych przejawach (symbolicznych, społecznych, psychologicznych, etc), z tymi najbardziej przerażającymi,które niosą śmierć i zniszczenie -smutne w tym wszystkim jest to, że w tym zamęcie-kluczową rolę odgrywają czynniki etniczno-religijne...dla mnie wojsko -to powinien być skansen, ku przestrodze tego oraz innych pokoleń - przecież rekonstrukcje bitew, to nie balet a widowiskowe sekwencje konkretnej, zabójczej przemocy jednych, przeciwko drugim...czy to jest dobra kanwa modelu wychowawczego? cała tradycja kombatancka, tak pieczołowicie kultywowana do dzisiaj, przy całej swojej warstwie sentymentalno-historycznej, to prezentacja
resentymentu za chrobrą przeszłością, opłakiwanie strat, których źródłem nie jest zwycięstwo /owszem jest ale...na glinianych nogach/ ale ...przemoc i groza odbierania innym życia...ktoś powie...ależ historia ludzka, to w dużej mierze historia wojen...ale cz to powód do chluby czy raczej wstydu i zażenowania... są historycy, muzea, miejsca pamięci, rekonstrukcje wydarzeń przeszłości -jesteśmy do tego przywiązani, kultywujemy pamięć, mówiąc : nigdy więcej wojny i hasło to pada nieustannie przy różnych okazjach i okolicznościach a więc i teraz, kiedy dumni Europejczycy /nierzadko byli kolonizatorzy i aktualni eksploatatorzy/, stoją bezradni wobec uchodźców politycznych i ekonomicznych - a przecież, chociaż rozgrywa się na "zewnątrz",wojna jest w nas, i tylko zmagając się z własnymi słabościami, możemy osiągnąć wyzwolenie od ograniczeń umysłu - myślenie, że inni nas uwolnią albo my przyniesiemy innym wolność...to ściganie linii horyzontu i często pretekst do nowych, konfliktów, podziałowi wojen... ps ależ się rozgadałem, przepraszam...

Jura,
to jest nieczytelne
poćwicz akapity itepe - a przede wszystkim zagęszczaj....

ja to piszę na gorąco, bez poprawek - ale masz racje, będę się bardziej przykładał w przyszłości do formy językowej i literackiej...ale zagęszczaj nie bardzo rozumiem...żeby pisać krócej, esencjonalnie?

nioo..;)

dzięki łaskawco,wielki korektorze i arbitrze literackiego smaku...

uchodźców wojennych, politycznych i ekonomicznych - popr.

Bat i wychłostać tą ubecką bandę, trepy to przynajmniej coś robią, handlują bronią, narkotykami, żywym towarem, przemycają szmaragdy, złoto, diamenty i inne precjoza, szczególnie ci z WOP-u na granicach. Szweje i zlewu to tylko leżą bykiem na kompaniach, walą po kwicie i czekają emerytury.
Ps. dla tych co nie wiedzą to wyjaśniam, że zgodnie z tym jak mnie nauczała demokratyczna opozycja, czyli różne takie Tuski "Oskary" Komorowscy, Frasyniuki , Sienkiewicze i inne cwane Bolki t
trep- oficer WP
zlew-chorąży WP
szwej podoficer WP

Teraz tak na spokojnie i szczerze - występujesz jako pacyfista, trep czy jako ofiara fali?

zgodnie z twoją opinią,wojsko to zdemoralizowana banda...pamiętam tzw.falę, nie wiem jak jest teraz ale za Macierewicza, tego oszalałego linoskoczka. może być różnie...ps zdaje się, że w miarę nieźle było za gen. Spychalskiego ale to dawne PRL-owskie czasy...nie wierzę w coś takiego, jak etos żołnierza a kapelani wojskowi, kropiący urządzenia do zabijanie, powodują u mnie mdłości...

To oto jest warta honorowa ?
http://glosludu.cz/content/other/galery/2016_01/33120-20160126_161656.jpg
Kpiny sobie robicie ?
Popatrzcie jak wygladaja warty honorowe ! To nie ma nic wspolnego z warta ! To oto jest jakis amatorysm ! Palec naciagniety na spust ? Do kogo maja zamiar strzelac ? Zupelnie przeciw regulaminu warty ! Chusty przez twarz ? Nastepnym razem beda kominiarki ? Polska waleczna w Republice Czeskiej ? Oszolomy ! By Wam tez tak ktos chodzil po panstwie to byscie zeswirowali z nienawisci. Prosze z tym cyrkiem zostac w domu i kropka.

Widziałem to zdjęcie.
Wszystko się zgadza, o czym pisał autor komentarza powyżej. To raczej bandyci, zielone ludziki a la Putin, a nie "warta honorowa"
Panie Neścior, pan powinien razem z tymi przygłupami ze zdjęcia w pierdlu skończyć, jeżeli pan ma z tym tyle wspólnego, co się tu na ten temat pisze.
Gównażeria - bez dwóch zdań.
Tyle, że w rękach Macierewicza te chłystki mogą nie tylko sobie krzywdę zrobić.

Pytanie jest następujące czy p. Neścior tworzy gwardię nowej władzy czy coś innego?. Jako radny jest w koalicji z pis-owcami w powiecie. Co prawda na bycie tym radnym by nie miał szansy gdyby nie wjechał tam na plecach transparentnego Macury Ryszarda. Ale trudno, jest to jest i plasuje się w przestrzeni publicznej jako lokalny polityk. Nie słyszałem o wielu czynnych wojskowych - politykach. Kolejnym tematem wartym rozważenia jest to, czy nie powinniśmy się najpierw skupić na rodzinach i ich trwałości. Wszak tak to promuje i zachwala PiS. Dalej zważmy - wszelkiego tego rodzaju konfraternie są pożyteczne jeżeli promują wojsko w ujęciu historycznym. Branie się przez tych energicznych młodzieńców za bieżącą obronność jest jednak niezrozumiałe. Rozbudować armię z wszystkimi jej rygorami - proszę bardzo. NIE - zaś dla takich hybryd, co to niby wszystkich bronic mają, a jedną opcję polityczną jawnie popierają.

Czy my w naszym cieszynie jesteśmy skazani już tylko na jedynie słuszną linię kościelno-patriotyczno-militarystyczną... to jest tak smutne że aż może się ziścić .... a potem już tylko kto nie z nami ten przeciwko....i się zacznie....

W Cieszynie powstaje Kompania Obrony Narodowej, co rzekomo "służy Moskwie i jej służbom specjalnym"
Jednocześnie rosyjskie portale internetowe podają, że dowódcy polskiej armii z radziecką przeszłością masowo odchodzą, jedna czwarta głównego dowództwa już się zwolniła. Nawet rządowa telewizja informuje „Rossija 24” o „antysowieckiej czystce”.
Czy warto czytać wynurzeń takich małomiasteczkowych mędrków?

Gratuluję poczucia humoru - powoływanie się na źródła moskiewskie i używanie ich opinii do obrony pisowskiej hucpy przed oskarżeniami o działania na rzecz Rosji to zaiste groteskowe zajęcie.
Sam Kaczyński by tego lepiej nie wymyślił.

Szkoda

CKON musi dalej robić swoje. Niech sączą jad ,niech się sprzeciwiają. Nam nie wolno zmarnować takiego potencjału. Ludzie za własne pieniądze się wyposażają ,szkolą ,dojeżdżają. Bredzenie o galeriach i PKSie jest bezpodstawne . Cieszyńska Kompania nie ma nic wspólnego z budżetem miasta. Zaznaczę ,że poprzedni minister wypioł się na kompanie a nie był nią zainteresowany .Jeśli już to na "wizycie" (jeśli można to tak określić) zjawił się vice minister pobełkotał strzelił soebie kilka fotek (ku uciesze gawiedzi) i pojechał. Dodam ,że grupy takie jak CKON mogą też być wykorzystywane w przypadku zwalczania np skutków klęsk żywiołowych więc nazywanie tego "zabawą w żolnierzyków" to jak powiedzieć ,że strażacy ochotnicy tylko się bawią w strażaków.
Szkoda ,że obywatelska inicjatywa zrzeszająca patriotów mających na względzie dobro Ojczyzny jest od razu rugana.

Brawo CKON dalej robić swoje!!!!

Można temat lekceważyć i wyśmiewać, że to przerośnięta gównażeria, co zamiast krótkich majteczek bojówki ubrała i w żołnierzyków się bawi.
Można - ale można też zauważyć, że w istocie bliżej im znacznie do nazistowskich brunatnych koszul, faszystowskich bojówek - tak samo paliwem narodowo-socjalistycznej ideologii zasilanym.
A już owe poniżej wspomniane wypady tych oszołomów do Czech to nie tylko głupota - to czysta prowokacja wobec Czechów.
Niepotrzebni nam są tacy prowokatorzy. Nie Polsce i Polakom służy ich cepeliada - co najwyżej Moskwie i jej służbom specjalnym.
Inspiracja i błogosławieństwo Macierewicza, jednej z najczarniejszych postaci współczesnej historii Polski, doskonale pasuje do takiego scenariusza.

Oj Edek, znowu dzisiaj tabletek nie brałeś!

Byłam na uroczystościach w Stonawie-bardzo ładnie się tam zaprezentowali,skoro nie było delegacji z wojska dobrze że wystawili warte.Wojskowi z innych krajów przecież u nas także uczestniczą w uroczystościach przy grobach swoich kolegów w mundurach i wystawiają warty.Może zamiast krytykować za rok przyjedzie ktoś na uroczystości do Stonawy???Choć po co???pisać na internecie jest łatwiej....

DOBRA ROBOTA CKON!!!Gratulacje.Róbcie swoje...a ,,pesymiści od wszystkiego" niech leją jad.A w Czechach z tego co widziałem to wystawili warte honorową na grobie Polskich żołnierzy a nie robili jakieś spacery-komu to znowu przeszkadza????

Nic przeciwko, niech sobie robia zabawe w zolnierzyki.
Ale prosze grac sobie ten cyrk NA TERENACH POLSKI a nie wygupiac sie u sasiada w CZECHACH.
Albo Wam sie wydaje normalne spacerowac we spolczesnych mundurach po sasiednim panstwe ?
Jak by sie podobalo Wam w Cieszynie jak by Wam np jakas niemiecka organizacja maszerowala w spolczesnych niemieckich mundurach po Cieszynie ? Tutaj juz nie chodzi o obrone Polski, tutaj juz ktos znowu otwiera stuletnia historie i probuje o revanchism. Opamietajcie sie ludzie !!!

Kiedy zaczną budować ten kacet dla POwców.

wow cieszyn juz jest atrakcyjny ... po co pks po co galerie MAMY KARABINY I SIĘ NIE BOIMY

Co by nie mówić-piękna społeczna inicjatywa-nie czekali aż ktoś im coś da sami coś zrobili bez wsparcia dla naszej Ojczyzny.Jestem dumny z mojego miasta.

BRAWO CIESZYN!!!!-podziwiamy z Katowic!!!szkoda że u nas nie ma takich radnych((((

glupi militaryzm mali ludzie

Panie Oszelda-a co pan zrobił pożytecznego????po za obrażaniem ludzi za pomocą wpisów....donieś pan szybko do Gazety Wyborczej co tu się dzieje w Cieszynie)))))

Jurek jest Jurkiem i coś tam pożytecznego nawet kiedyś zrobił ;) Niekoniecznie zgadzam sie z wszystkimi jego argumentami, ale w jednym ma rację - jedyne co obecnej władzy się udaje to zasypywanie wszystkich tonami bogoojczyźnianego pi@@lenia i g@wniana zabawa żołnierzykami. Dawanie się kupować przy pomocy takiej tandety to jest dopiero żałosne. Gdyby pisowski rząd naprawdę chciał zrobić coś dobrego dla Polski powinien wejść w pełnym składzie razem z Kaczyńskim i nibyprezydentem Dudą do rakiety i wystrzelić się w kosmos ::P

Projekt jest na tyle dobry że już poprzedni minister MON (z rządu PO) wizytował kompanie i zapoznał się z nim, będąc pod wrażeniem społecznej inicjatywy.Gratuluje wszystkim zaangażowanym, legioniści cieszyńscy byli by z Was dumni!!!GRATULACJE.

Swietna inicjatywa:) BRAWO i życzę powodzenia.

patrz także tekst GC "Jadwiga Żagań - zostałam oczerniona" /jeden z komentarzy/

dalsze okopywanie się Polski, będące wyrazem ksenofobii wobec inności oraz wrogów zewnętrznych - burżuazyjne wartości zagrażają krzepkim wartością narodowym, które należy zatem podgrzewać na paramilitarnym palenisku...pobyt pana Ścibuta w Cieszynie, przynosi zatrute owoce, co niektórzy odbierają, jako... honor - władza przychodzi z pomocą, obrońcom kraju - klasyczna paranoja...w groteskowym, prowincjonalnym wydaniu...!

Zgadzam się w pełni z opinią JO.
Dodam tylko tyle, że patronat odlecianego ministra, wsławionego błyskawiczną ewakuacją ze Smoleńska po katastrofie TU 154 i bredniami na temat mgły helowej oraz pancernej brzozy - naprawdę nie jest powodem do dumy.
Wstydź się pan, panie Neścior.

Już pomijając lekko skrajną opinię na temat współpracy CKON z MON należy zauważyć, że wartą polecenia staje się znajomość zasad ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Chaos spowodowany nadmiarem luźnych, ubogich w myślenie komentarzy w połączeniu ze słabą stroną językową powoduje jeszcze większą paranoję... Jest to z pewnością komentarz w "groteskowym" wydaniu. Polecam rozmowę z p.Krzysztofem Neściorem. Potrafi omówić każdy szczegół projektu.

Już pomijając lekko skrajną opinię na temat współpracy CKON z MON należy zauważyć, że wartyą polecenia staje się znajomość zasad ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Chaos spowodowany nadmiarem luźnych, ubogich w myślenie komentarzy w połączeniu ze słabą stroną językową powoduje jeszcze większą paranoję... Jest to z pewnością komentarz w "groteskowym" wydaniu. Polecam rozmowę z p.Krzysztofem Neściorem. Potrafi omówić każdy szczegół projektu.

Brawo!!!szacunek.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama