, wtorek 21 maja 2024
Między mostami powstają ścieżki i place zabaw
Szerokość ścieżek rowerowych wynosić będzie 2 m, zaś chodniki będą miały od 1,5 do 2 m. fot: Ewa SikoraDodaj do Facebook

Między mostami powstają ścieżki i place zabaw

SM
Między mostami powstają ścieżki i place zabaw

Po czeskiej stronie zlokalizowane zostaną dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci. fot. Dorota Havlíková

Brzegi Olzy po obu stronach granicy przechodzą kolejne przemiany. Wczoraj wznowione zostały prace przy budowie ścieżek rowerowych w Czeskim Cieszynie. Oprócz nich, w najbliższe wakacje gotowe powinny być także nowe chodniki i dwa place zabaw dla dzieci.

- Do zagospodarowania mamy wyjątkowe i rozległe tereny zielone zlokalizowane w centrum miasta. Naszym celem było więc pozyskanie unijnego dofinansowania na dostosowanie ich funkcjonalności do obecnych oczekiwań mieszkańców, które są całkowicie inne od tych jakie były w momencie gdy miejsca te powstawały. O tym, iż zmiany takie są potrzebne i powinny zmierzać w kierunku aktywnego wypoczynku dowodzą zakończona niedawno przebudowa parków Masaryka oraz Adama Sikory - wyjaśnia Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna, który przekonuje, iż jednym z argumentów przemawiającym za zamieszkaniem na stałe w swoim mieście jest również dostępność infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Założeniem projektu Ogród dwóch brzegów 2013-2015 jest połączenie ścieżkami rowerowymi i pieszymi, rewitalizowanych obecnie obszarów wzdłuż polsko-czeskiej granicy, i zespolenie ich z istniejącymi już terenami sportowo-rekreacyjnymi w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. - Szerokość ścieżek rowerowych wynosić będzie 2 m, zaś chodniki będą miały od 1,5 do 2 m. Zmiana może wystąpić jedynie w okolicy złączenia z ul. Dvořáka, gdzie na wniosek mieszkańców zaniechana została wycinka drzewa, które stało na drodze budowanemu chodnikowi - mówi Monika Tomiczková, która w UM w Czeskim Cieszynie odpowiada za koordynowanie projektem.

Ścieżka rowerowa obejmować będzie oba kierunki ruchu i przeznaczona będzie wyłącznie dla rowerzystów. Z kolei fani rolek będą mogli korzystać z chodnika lub Alei Pokoju. Nowa trasa rowerowa będzie przedłużeniem tej, która przebiega obok budynku KaSS Strzelnica oraz w parku Masaryka, a także wzdłuż Alei Łyska po polskiej stronie. - Rowerzyści będą mogli przejeżdżać przez granicę przez Most Sportowy, a w przyszłości również poprzez Kolejowy Most, który chcielibyśmy stworzyć jeśli oczywiście otrzymamy na ten cel zewnętrzne dofinansowanie. Nadal będą mogli także skorzystać z mostów Wolności i Przyjaźni zgodnie z obowiązującymi w tym miejscu przepisami ruchu drogowego - dodaje Tomiczková.

W efekcie realizacji projektu nabrzeża między mostami granicznymi w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, mają pełnić funkcję miejsca spotkań mieszkańców obu miast. Po polskiej stronie magnesem ma być rekonstruowana obecnie Cieszyńska Wenecja. Po czeskiej stronie zlokalizowane zostaną dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jeszcze mini siłownia pod chmurką by się tam gdzieś przydała i przeszkolenie ludzi jak chodzić, bo chodzą po ścieżkach rowerowych jak stado baranów

Jeszcze mini siłownia pod chmurką by się tam gdzieś przydała i przeszkolenie ludzi jak chodzić, bo chodzą po ścieżkach rowerowych jak stado baranów

To co się tam tworzy to jedna z najbardziej trafionych inwestycji.Ludzi na spacerach,rolkach coraz więcej.Mógłby się tylko obudzić cieszyński MZD i zadbać o zieleń.

Czekać tylko do pierwszej powodzi a kosteczki odpłyną w siną dal :)

czekać tylko kiedy te ścieżki rowerowe jako więszo woda zbiere !

Nic tylko pozazdrościć Czechom ,jak się chce to można ,dobrze że Cieszyniacy mogą swobodnie korzystać z tego .
u nas kasa znowu pójdzie na bezużyteczny zamek dizajnu pani G.
Pozdrowienia dla UM Cieszyn-brać przykład !

A my 100 lat za Czechami ! Gratulacje dla CZ,Jak się chce to można.W Cieszynie za to kolejne pieniądze pójdą na bezużyteczny zamek dizajnu pani G.
Masakra w tym Cieszynie.Dobrze że już nie ma granic !
Pozdrawiam UM Cieszyn

Jakie 100 lat za Czechami? Brak wiedzy powoduje, że wypisujesz brednie. Czesi właśnie rozpoczynają swój zakres wspólnego projektu polsko-czeskiego. Po polskiej stronie prace trwają już od połowy ubiegłego roku w ul. Przykopa i wzdłuż al. łyska - wystarczy wstać od komputera i wyjść z domu, a nie wypisywać bzdury. A jako że projekt jest wspólny i "Dobrze że już nie ma granic" - choć teoretycznie są, to Polak i Czech za parę miesięcy będą mogli spacerować, jeździć na rowerach i rolkach po ścieżkach po polskiej i czeskiej stronie i korzystać z placów zabaw też po obu stronach.
PS. Przyłączam się do pozdrowień dla UM Cieszyn

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama