, niedziela 23 czerwca 2024
Skoczów: Dworzec w zawieszeniu i negatywne opinie
Podczas głosowania 17 lutego br. żaden z radnych nie głosował za, 14 radnych głosowało przeciw, a 7 radnych wstrzymało się od głosu.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Skoczów: Dworzec w zawieszeniu i negatywne opinie

MB
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Skoczowie radni nie podjęli uchwały dotyczącej nieodpłatnego przejęcia dworca kolejowego wraz z terenem przyległym. Decyzję skoczowskiej władzy negatywnie ocenia stowarzyszenie "Kolej na Śląsk”.

Skoczowscy radni nie podjęli uchwały w sprawie nieodpłatnego przejęcia od PKP dworca w Skoczowie. Podczas głosowania 17 lutego br. żaden z radnych nie głosował za, 14 radnych głosowało przeciw, a 7 radnych wstrzymało się od głosu.

Nieodpłatne przekazanie praw użytkowania dotyczyło zabudowań dworca oraz placu przy dworcu i drogę - fragment ul. Mickiewicza. Całość nieruchomości została wyceniona przez rzeczoznawcę na ok. 465 tys. zł. Jak się jednak okazało, to właśnie koszty, jakie należy włożyć w tą nieruchomość po jej przejęciu, zadecydowały o niepodjęciu uchwały.

Skoczowski dworzec jako obiekt przewidziany do włączenia do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków wymaga zabezpieczenia i utrzymania w jak najlepszym stanie. Gdyby Skoczów przejął dworzec, koszty związane z tymi obowiązkami spadłyby na gminę. Oprócz tego dworzec będący aktualnie w złym stanie wymaga na wstępie kosztownych napraw i remontu. Jak podkreślali radni oraz burmistrz, podjęta decyzja o nieprzejęciu dworca jest wypadkową powyższych przeszkód.

Jednak rozmowy o przejęciu dworca toczyły się już za poprzedniej kadencji. Kluczowe w tej sprawie są uzgodnienia zawarte w protokole warunków przekazania dworca pomiędzy PKP a poprzednią burmistrz Skoczowa Janiną Żagan z października ubiegłego roku. Według powstałego wtedy protokołu gmina jest zobowiązana do zapłaty na rzecz PKP wartości nieruchomości według oszacowania, jeśli tylko chciałaby sprzedać dworzec i teren przyległy lub też część dworca i działki. Obecnie widać, że zeszłoroczne ustalenia nie są akceptowane przez obecne kierownictwo miasta. - Biorąc pod uwagę koszty utrzymania budynku i otoczenia oraz docelową ograniczoną możliwość dysponowania budynkiem, przejęcie nieruchomości wydaje się zbyt kosztowne i obciążone wieloma umowami bez możliwości swobodnego korzystania z tej nieruchomości - informował w uzasadnieniu do uchwały burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko. Z kolei na sesji pojawiły się głosy, że dworzec w takim układzie jest obiektem, do którego trzeba będzie tylko dokładać.

Decyzja radnych i burmistrza w sprawie nieprzejęcia skoczowskiego dworca spotkała się z negatywną oceną śląskiego ruchu na rzecz rozwoju kolei. Twierdzą oni, że burmistrz nie poinformował radnych, że dworzec ma być przekazany za „przysłowiową złotówkę”. - Oświadczamy, że krytycznie oceniamy takie zachowanie władz miasta Skoczowa - wskazuje w oświadczeniu wiceprezes stowarzyszenia Kolej na Śląsk, Radosław Mrózek. - Chcemy dodać, iż po rewitalizacji linii kolejowej Chybie - Wisła Głębce, która ma rozpocząć się w przyszłym roku, dworzec PKP nadal będzie straszył swoim wyglądem zarówno miejscowych, jaki sporą grupę turystów podróżujących do Ustronia czy Wisły - dodaje Mrózek.

Dalej wiceprezes wskazuje na tarcia w sprawie dworca pomiędzy obecną a poprzednią władzą Skoczowa. - Dodajmy także, iż obiekt jest zabytkiem o wysokiej klasy znaczeniu historycznym, lecz jak się okazało włodarze miasta nie mają zamiaru dbać o zabytki, wolą się przekomarzać o władzę i zajmować się wytykaniem błędów poprzedniej władzy - pisze Mrózek, zauważając dodatkowo, że przejęcie dworca przez Skoczów było postulatem wyborczym burmistrza Mirosława Sitko.

Przypomnijmy, że przed podobną decyzją przejęcia dworca kolejowego od PKP stanął też Cieszyn, a także niedawno Wisła. Obie gminy zadecydowały o przejęciu obiektów i ich remoncie, by otworzyć je na nowo dla pasażerów. Zły stan dworców kolejowych w powiecie pogłębiał się jednak latami i jest efektem zaniedbań wcześniejszych zarządców.

Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No cóż, ale krzyż na Kaplicówce wyremontowany. Pan burmistrz z swoją zastępczynią ochoczo pozowali do zdjęć.

Jak to możliwe, że zarządzając miastem w czasie gospodarczego boomu (fundusze unijne) doprowadzono do takiego zadłużenia miasta, że nie ma kasy, by przejąć mały budynek dworca?

trzeba by kupić kilka wiader Cieszynki (np. białej) i dokonać aktu wandalizmu na tym dworcu malując go którejś nocy.
Dworzec zyskałby nowy "blask", konserwator zabytków nie miałby nic do gadania ...a "wandale" poprawiliby wizerunek miasta przed turystami zmierzającymi w Beskidy :)
Remont fasady w postaci aktu wandalizmu za kilka stówek, bo do środka i tak nie ma po co wchodzić.

wstawianie tych komentarzy jest tu masakryczne!!!!

Nie gloswalismy na pania Bacze, jak sie okazuje ta rodzina opanowala prawie nasz powiat Maz w powiecie, zona w gminie Skoczow a byla dyrektorem PUP, jakie zaslugi miala ze az na wice burmistrza nalezalo pania powolac? W PUP licza sie statystyki - jak bezrobotnego skreslaja z listy to statystyka rosnie czytaj bezrobocie spada

Bardzo dobrze żeby nie przejmować tego dziadostwa! Pociągów nie ma, a dworzec z lokatorami miasto ma przejmować i dopłacać do tego ciężkie miliony bo jakaś grupka oszołomów z jakiegoś stowarzyszenia tego by chciała - totalna głupota!.

ty jesteś oszołom - kiedy ostatni raz jechałeś pociągiem ? Są pociągi Relacji Katowice Wisła, oraz IC do Warszawy. Na dworcu mieszka tylko jedna osoba, która kolej i tak by przeniosła do innego mieszkania w innym budynku - no ale wiesz lepiej - a obrońców się zawsze nazywa oszołomy....

MB się chyba specjalizuje w tematyce Skoczowa.....

Obecni włodarze miasta mają zamiar dbać o zabytki, nawet o tak "wysokiej klasy znaczeniu historycznym", ale skoro przejęli miasto z pustym budżetem i długami, to myślą racjonalnie. A zabytków o "wysokiej klasy znaczeniu historycznym" jest w Skoczowie więcej i też ze względu na brak pieniędzy nie są remontowane. Tylko, że do obecnego stanu ruiny nie doprowadziło ich Stowarzyszenie "Kolej na Śląsk";)

Ja w Skoczowie bywam, ale ten dworzec do wizytówki nie należy, bywam też w Rabce i tam większy dworzec, bardziej zabytkowy miasto przejęło i wyremontowało oczywiście za kasę unijną. Czasem może warto popatrzyć jak radzą sobie inni!

Proponuje ten dworzec przejac, znajdzie sie miejsce dla swoich ludzi, za poparcie w wyborach. Ssanowiska mozna mnozyc. Czy wiece ze w budzecie miasta Skoczow wiekszosc idzie na pensje urzednikow i nauczycieli?

Ameryki nie odkryłeś, tak jest w budżetach wszystkich gmin od czasu kiedy samorządy zostały zmuszone przejąć oświatę.
To koleś nie siej plotek, że tak jest akurat tylko w Skoczowie, a jak chcesz pisać podobne komentarze, to się najpierw doucz!
Twoja koncepcja o mnożeniu stanowisk na skoczowskim dworcu jest przepojona innowacyjnością, kreatywnością i intelektem!
Do wzięcia stanowiska: kasjer biletowy, tragarz, dyżurny ruchu, konduktor....tylko że to trochę za mało dla przeszło 4 tysięcy ludzi popierających obecne władze w ostatnich wyborach.

Skąd wziąłeś te 4 tysiące? Było powyżej 3 tysięcy a do 4 daleeeeko...I

CO za proste wytłumaczenie, bo to kosztuej. Gdyby dworzec byl w dobrym stanie nikt go by nie sprzedawal, czy przekazywal za zlotowke. Wam o to jest za duzo , gdy sie cos darmo dostaje. Jakos inne miasta umieja rozpisac dobry projekt i starac sie o finasowanie z UNi ktotr o dziwo dostaja. Na ktorym miejscu jest SKoczow wsrod innych miast pod wzgledem przyznanych srodkow unijnych? Tzreba ruszyc tylki i wysilku wlozyc troche, budynek jest zabytkowey, miasta rewitalizuja takie budynki za pieniadze unijne, Bielsko, Rybnik, Jastrzebie, itd

Pytanie brzmi: co z tego, że stowarzyszenie "Kolej na Śląsk" negatywnie ocenia decyzję rady? I czy warto o tym pisać?

Odpowiedź brzmi: nie warto czytać takich komentarzy, tym bardziej popełnianych przez jakichś "anonimonusów".
I to z tego, że głos społeczeństwa jest reprezentowany przez Stowarzyszenie, które nie tyle ma rację, co zwyczajnie mówi o FAKTACH.

Obawiam się, że to wyłącznie wasze myślenie życzeniowe, bo "głos społeczeństwa" jest trochę inny.

P. Teresa ma 100% rację, PKP nie inwestowało w budynek a teraz myślą, że znaleźli "jelenia". Z tego co mi wiadomo, to Sitko w kampanii mówił o kupnie dworca ale autobusowego. "Transkom" podobno plajtuje i już jest ustanowiony zastaw bankowy na tym dworcu. Obyśmy nie zostali bez dworca autobusowego tak jak cieszyn.

Edek jesteś chyba jakimś nawiedzonym facetem, bo rozsiewasz fałszywe informacje. Na miejscu wskazanej firmy podałbym Ciebie do sądu. Który z przewoźników ma dworzec i go utrzymuje? Nikt za wyjątkiem Transkomu. Dworzec w Wiśle jakoś funkcjonuje, ale zabity jest deskami i tylko gwarantuje plac do odjazdu autobusów poza tymi nic więcej. Zapewne koszty utrzymania dworców są duże i nikt ich nie chce ponosić. Więc na miejscu Transkomu dawno bym go sprzedała. O Cieszynie nie wspomnę bo to jednen wielki bałagan organizacyjny, tłok i niebezpieczne lawirowanie autobusów pomiędzy ludźmi. A to miasta mają przecież obowiązek ustawowy utrzymywać dworce autobusowe. Na kolej bym się wypięła, niech sobie sama remontuje dworce, a nie naszym kosztem z podatkó je utrzymywać.

Oj przydałyby się te dwa miliony tak głupio stracone przez poprzednią ekipę.

a winnych straty tych dwóch baniek nie ma...

(bo to że zwalono wszystko na uczciwego i wrażliwego chłopaka, który już nie może się bronić tylko potwierdza, że przez ostatnie lata niezły był bajzel)

Nieprawdą jest, że radni nie zostali poinformowani o sposobie i warunkach przejęcia dworca PKP. Każdy radny otrzymał Protokół uzgodnień, który był sporządzony w dniu 15.10.2014. W imieniu Gminy Skoczów dokument podpisała Janina Żagan burmistrz miasta Skoczowa, a w imieniu PKP dyrektorzy regionalni Paweł Kopczyński i Jolanta Michalska. Radni wiedzą co czytają, zdają sobie sprawę jakie są konsekwencje finansowe takiej decyzji. Każdy radny ma świadomość kosztów remontów innych zabytkowych budynków np.
kamienicy na rynku. Dlaczego nikt nie pyta władz PKP dlaczego doprowadzili dworzec w Skoczowie do takiego stanu, że tylko straszy?

Bez ogródek: Pan burmistrz Sitko ma dobry kierunek myślenia. Nie jest to moja rodzina, nie pracuję w ratuszu, nie działam w żadnej partii, to moja prywatna opinia. Niech sobie PKP i inne podobne firmy kolejowe remontują to co doprowadzili do ruiny. Porobili spółki, spółeczki i każdy ciągnie do siebie, a wydać grosza na remonty nie chcą. Tam potrzebna jest reforma i należy tam ograniczyć koszty, a wtedy pieniądze się znajdą na remonty

PKP od lat balansuje na granicy bankructwa. Będzie tak dalej przez następne x lat. Skoczów zatem będzie miał brzydki dworzec, a burmistrz i bezRadni będą debatować i debatować z czego wyniknie jedno wielkie nic. PKP nic z tym nie zrobi, no może że zdecyduje się na rozbiórkę jak już stan dworca będzie zagrażał życiu i zdrowiu czekających na pociąg. Turyści jadący pociągiem do Wisły mają przed oczami piękną wizytówkę tej mieściny.

Pani Papkala - powiem tak lepiej remontować kamienice przy Rynek 3, które jest zapuszczona i trzeba władować w nią ciężkie miliony, tylko po to by sobie tam urządzić nowe gabinety dla urzędników i nową sale sesyjną... Czy który z Radnych pofatygował się by sprawdzić czy da się obiekt dworca zrewalidować za pomocą funduszy unijnych ? Wie Pani że są specjalne fundusze na to ? Dla czego nie próbowaną brać pod uwagę opcji remontu w formule PPP ? A co do ruiny - Pani była chyba Radną także w poprzednich kadencjach - dla czego Pani palcem nie kiwnęła by zapobiec degradacji ? Dla czego Cieszyn, Wisła , Goczałkowice i wiele innych miejscowości przejmuję takie dworcem i doprowadza do remontu, starając się po za funkcją wiodącą na zagospodarowanie także innymi funkcjami jak np biblioteka, restauracjom, galerie itp ? Po prostu Rada oraz Komisja infrastrukturalna której Pani przewodniczy nie miała na to pomysłu. Proszę także mi powiedzieć jak Pani jako Przewodnicząca komisji i radna widzi możliwość powstania w Skoczowie zintegrowanego centrum przesiadkowego - no chyba że nie chce Pani wydawać takich pieniędzy w Skoczowie - dodam iż teraźniejsza perspektywa Unijna jest na kierunkowana na takie działania. Radni też mówili że pociągi z Bielska do Cieszyna nie jeżdżą - proszę opowiedzieć ile listów oraz telefonów Pani wykonała które miały by na celu przywrócenie tego ruchu? Wydaje mi się że poszliście po najniższej linii oporu.

W Internecie nie ma anonimowości Panie Mrózek.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama