, sobota 25 maja 2024
Manhatan skrył się za ekranami
Mieszkańcy od dawna zabiegali o ekrany. Wspierały ich władze miasta i powiatu cieszyńskiego. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Manhatan skrył się za ekranami

MARCIN CZYŻEWSKI/GAZETA.PL
Manhatan skrył się za ekranami

Właśnie kończy się budowa ekranów, które stanęły przy drodze na długości 455 m. Kosztowały 2,7 mln zł. fot. Katarzyna Koczwara

Samochody pędzące do Wisły zatruwają życie mieszkańcom bloków na ustrońskim osiedlu Manhatan. Na ekrany dźwiękochłonne ludzie czekali tutaj od lat dziewięćdziesiątych. W końcu się doczekali.

Drogą wojewódzką 941 tysiące samochodów zmierzają w Beskidy. Huk ich silników doskonale znają mieszkańcy osiedla Manhatan w Ustroniu, stojącego w pobliżu drogi. - W najgorszej sytuacji są osoby, których okna wychodzą na obwodnicę - mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia.

- Zimą, gdy okna są zamknięte, jest trochę ciszej, ale latem, jak trzeba wywietrzyć mieszkanie, hałas bywa nie do zniesienia - mówi jeden z lokatorów mieszkających na piątym piętrze. Pod oknami jeżdżą też potężne ciężarówki, wyładowane tłuczniem pochodzącym z wiślańskiej kopalni surowców skalnych. Transport kamienia również wywołuje hałas.

Problemów by nie było, gdyby przy trasie stały ekrany akustyczne. - Niestety, w 1998 roku, gdy otwierano drogę, ktoś o nich zapomniał. Potem droga dostała nowego administratora i sprawa wisiała w powietrzu - mówi burmistrz Szarzec.

Mieszkańcy od dawna zabiegali o ekrany. Wspierały ich władze miasta i powiatu cieszyńskiego. Wreszcie w budżecie województwa śląskiego znalazły się pieniądze na budowę. - Przeprowadziliśmy pomiary hałasu, które potwierdziły, że w tym miejscu są przekroczone normy. Wykonano także symulacje pokazujące, jakie ekrany są w tym miejscu potrzebne. Ponieważ przy drodze stoją wieżowce, zabezpieczenia są wysokie - wyjaśnia Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Właśnie kończy się budowa ekranów, które stanęły przy drodze na długości 455 m. Kosztowały 2,7 mln zł.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Piszecie nie prawdę!! Władze miasta Ustronia na czele z "Szanownym" radnym Maliną ( mieszkaniec manhatanu!!!) wcale nie ubiegały się o postawienie ekranów dzwiękochłonnych!! uważali to za " sprawę którą porusza kilka mieszkańców bloku nr 3" !

Sprawdzilam na necie, Anonim ma racje, ustronskie osiedle nazywa sie Manhatan, z JEDNYM "t". Prosze poinformowac autora, redaktora Gazety.pl i PRZESTAC POWIELAC BLEDNE INFORMACJE!!! Czemu musi byc byle jak?

Aż przykro czytać... Poprawna pisownia nazwy własnej to os. Manhatan, przez dwa "t" to niestety ten nowojorski. Żenujące.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama