, niedziela 19 maja 2024
Maciej Kromczyk: Zmiana w zakresie myślenia o państwie
Maciej Kromczyk, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, do tej pory nie zaangażowany w działalność polityczną.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Maciej Kromczyk: Zmiana w zakresie myślenia o państwie

REDAKCJA
W ramach naszego cyklu tekstów przedwyborczych przedstawiamy wywiad z Maciejem Kromczykiem, który w najbliższych wyborach parlamentarnych ubiegać się będzie mandat poselski z ramienia Partii Razem. W ciągu najbliższych dni przedstawimy pozostałe wywiady z osobami startującymi w wyborach do Sejmu.

Dlaczego startuje Pan w wyborach parlamentarnych z KW Partia Razem?
Kandyduję z KW Razem, ponieważ jest to jedyna partia, która reprezentuje interesy zwykłych Polek i Polaków. Razem proponuje bardzo konkretne rozwiązania mające usprawnić funkcjonowanie państwa ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, z których państwo się w ostatnich latach wycofało. Co więcej, to nie są tylko deklaracje na papierze - na przykład parytet na listach Razem jest jak najbardziej realnym działaniem.

Który punkt z deklaracji programowej partii Razem jest Panu ideologicznie najbliższy i dlaczego?
Za najistotniejsze uważam zmianę w zakresie myślenia o państwie. W czasie ostatnich 25 lat dominowała narracja antagonizująca państwo i obywatela, wykluczająca to, co wspólne, a gloryfikująca to, co prywatne. Doprowadziło to do wprowadzenia wielu krzywdzących rozwiązań np. niekontrolowanej prywatyzacji czy wycofywania się państwa z obszarów, na których jego obecność była szczególnie ważna dla ludzi gorzej uposażonych - mam tu na myśli m.in. budownictwo tanich mieszkań czy dostęp do edukacji i służby medycznej.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych założeń programowych partii Razem jest podniesienie podatków więcej zarabiającym. W myśl tych założeń partia chce wprowadzić stawkę podatkową "dla prezesów" - 75% od dochodów powyżej pół miliona złotych rocznie. Tu jednak mowa jest o zabieraniu, a co partia zamierza dać najlepiej zarabiającym?

Korzyściami płacenia 75% podatku przez najlepiej zarabiających są m.in. lepsze usługi publiczne, a dla przedsiębiorców: zdrowsi, szczęśliwsi i lepiej wykształceni pracownicy. Smutną konsekwencją polityki ostatnich lat jest niedostrzeganie wagi dobra wspólnego, czyli tej sfery, z której korzystają wszyscy Polacy niezależnie od osiąganego dochodu. Każdy mieszkaniec i mieszkanka naszego kraju korzysta z infrastruktury, wielu z szkolnictwa publicznego, transportu publicznego i usług medycznych. Wszystko to jest finansowane z podatków. Pojmowanie podatków w kategoriach "zabierania" jest nieporozumieniem. W każdym nowoczesnym państwie płacenie podatków jest traktowane jako obowiązek obywatelski. Przypomnę: proponujemy wprowadzenie podatku progresywnego, wg którego 90% Polaków będzie płaciło mniejszy podatek (po szczegóły odsyłam na stronę kalkulator.partiarazem.pl), a podatek 75% dotyczy wyłącznie prywatnych dochodów powyżej 500 tys. rocznie. Takich zarobków nie generuje się samemu - generuje się je najczęściej pracą innych ludzi, czyli dzięki dobrej infrastrukturze czy wykształconym kadrom. Dlaczego więc osoby zarabiające takie pieniądze dzięki państwu miałyby nie dokładać się w większym stopniu do wspólnej kasy? Ponadto trzeba zauważyć, że ciężar podatków jest obecnie rozłożony rażąco nierównomiernie, w efekcie czego najbiedniejsi płacą wyższe podatki w stosunku do swoich zarobków niż lepiej sytuowani Polacy. Opowiadamy się więc jedynie za bardziej sprawiedliwym systemem podatkowym.

Co zyska powiat cieszyński dzięki temu, że zostanie Pan posłem?
Po pierwsze zauważyć chciałbym, że każdy poseł reprezentuje w pierwszej kolejności interesy wszystkich Polek i Polaków, a nie interes jednego regionu. Jednak jeśli dostałbym się do Sejmu, chciałbym przeciwdziałać dalszej degradacji transportu publicznego, która w naszym regionie jest szczególnie dotkliwa.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Głupsza od głupoty jest uczona głupota.

Maciek nie daj się!! Mi tam Twoja lewicowość nie przeszkadza.

Bardzo chciałabym, żebyśmy wrócili mentalnie i realnie do czasów, w których szefowie i prezesowie poczuwają się do odpowiedzialności za byt swoich pracowników i społeczności, w których żyją. Skoro w czasach szalonej industrializacji było to możliwe, to może i dziś będzie. Trzeba tylko wykreować modę na filantropię i płacenie podatków.

Trzymam kciuki!

Podatek od głupoty byłby stosowny w kwestii niektórych kandydatów...

"interesy zwykłych Polaków i Polek...." Chciałbym zauważyć, Że w Polsce mamy około 1 500 000 małych firm. Nikt do tej pory im nie pomagał i nie pomaga, żadna partia i z Pana założenia wychodzi, że też nie mamy na co liczyć. Już Pan przegrał te wybory. Taki prorok ze mnie:-)

Myli się pan. Jednym z czynników najbardziej uciążliwych dla przedsiębiorców jest obowiązek płacenia składek na ubezpieczenie społecznie sztywno związanych z 60% średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Partia Razem chce powiązać składki przedsiębiorców "liniowo" z dochodem przy składce minimalnej na znacząco niższym poziomie niż obecnie (ok. 600 zł miesięcznie). Mamy więc również propozycje dla przedsiębiorców.

Szanowny Panie, obniżenie składek zusowskich Pana pogrąża. To nie rozwiąże problemów a je pogłębi. Myślę, że Pan wie, a powinien Pan wiedzieć, że obywatel pracuje ok. 40-52 lata, żyje natomiast - ok 70-80 lat. Rachunek zatem jest prosty, obywatel żyje na koszt państwa średnio ok. 30-40 lat nie płacąc w ogóle składek. Wszystko może byłoby super gdyby nie fakt bezrobocia, co powoduje, że ludzie nie zapłacą składek nawet przez 20lat swojej pracy. Do tego należy dodać ulgi dwuletnie dla rozpoczynających działalność i tych którzy nie prowadzili działalności przez 5 lat. Myślę, że wie Pan, a powinien Pan wiedzieć jakie jest obecnie zadłużenie ZUS-u. Niech Pan eksperymentuje ale na własnej skórze i za własne pieniądze.

A ja się cieszę, że kandydatem jest w końcu młody człowiek, prezentujący świeże spojrzenie na strukturę państwa i jego funkcjonowanie, dostrzegający wady i ograniczenia i obszary, w których można coś zmienić. Wreszcie ktoś nowy na scenie politycznej naszego regionu!

co za brednie Matko!

Doskonały uczeń Marksa. " Co więcej, to nie są tylko deklaracje na papierze - na przykład parytet na listach Razem jest jak najbardziej realnym działaniem" Parytety to jest jakieś mydlenie oczu ludziom. Co mnie obchodzi, czy partia wystawia kobietę, czy mężczyznę na swojej liście? Liczy się osoba bez względu na płeć. To wasze lewicowe podejście jest właśnie seksistowskie. Normalna osoba nie ma zastrzeżeń co do płci. Wy musicie robić grupy uprzywilejowane.
Podatek progresywny to zaraza, która powoduje, że ludzie kombinują jak tu podatków nie płacić. Dotyczy to każdego podatku.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama