, poniedziałek 24 czerwca 2024
Aleksandra Trybuś-Cieślar: Jedną z zasad, które wyznaję jest lojalność
Jedną z zasad, które wyznaję to lojalność. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Aleksandra Trybuś-Cieślar: Jedną z zasad, które wyznaję jest lojalność

STEFAN MAŃKA
W ramach naszego cyklu tekstów przedwyborczych przedstawiamy wywiad z Aleksandrą Trybuś-Cieślar, która w najbliższych wyborach parlamentarnych ubiegać się będzie o reelekcję z ramienia Platformy Obywatelskiej. W ciągu najbliższych dni przedstawimy pozostałe wywiady z osobami startującymi w wyborach do Sejmu.

Po raz kolejny startuje Pani z tym samym hasłem wyborczym, czyli: "Pozytywne oblicze polityki". Czy znaczy to, że celu tego nie udało się osiągnąć? A może jest Pani przekonana o tym, iż wykreowała już Pani takie oblicze?

Tak, długo zastanawiałam się nad hasłem, jakiego użyję w tych wyborach. Zajrzałam do mojej poprzedniej ulotki i wtedy zaczęłam myśleć, czy nie powtórzyć hasła z poprzednich wyborów. Wówczas zawierało ono obietnicę, teraz to samo hasło świadczy o tym, że udało mi się to pozytywne oblicze zachować. Oczywiście, na razie jest to moje subiektywne przekonanie, które zostanie zweryfikowane przez wyborców. Użycie tego hasła nie jest przejawem samouwielbienia, lecz próbą kreowania lepszego wizerunku polityków. Większość z nas ciężko i uczciwie pracuje, prezentuje postawę otwartą wobec mieszkańców i spraw regionu.

W Sejmie przynależy Pani do Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W jaki sposób wytłumaczyłaby Pani źródła kryzysu imigracyjnego w Europie? Czy jest Pani w stanie odpowiedzieć na obawy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego związane z osiedleniem się uchodźców?

Pracując w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, ale także jako geograf, wiem że Polska jest państwem jednolitym pod względem narodowym. Mniejszości stanowią bardzo niewielki odsetek mieszkańców naszego kraju. Wiem także, ze od 10 lat mamy bardzo dobrą i nowoczesną ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych, która reguluje prawa mniejszości w naszym kraju. Zdarzają się akty wandalizmu, ksenofobii i antysemityzmu, w wielu wypadkach mamy do czynienia z mową nienawiści wobec polskich obywateli, należących do mniejszości narodowych czy etnicznych. 
Kryzys imigracyjny w Europie związany jest z destabilizacją sytuacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Europa jawi się mieszkańcom tego regionu jako eldorado. Obawy dotyczące napływającej fali imigrantów są normalne i dotyczą wszystkich, nie tylko mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Chodzi tylko o to, aby racjonalnie tłumaczyć, wyjaśniać zjawisko z jednej strony, a jednocześnie stworzyć takie rozwiązania, które pozwolą na kontrolowane przyjęcie napływających imigrantów. Musimy zdać sobie sprawę z tego, ze bez względu na naszą zgodę, oni wcześniej czy później w Polsce się pojawią. Straszenie imigrantami jest, moim zdaniem, nieodpowiedzialne. Bardzo cenię takie inicjatywy jakie podejmuje w Cieszynie Krytyka Polityczna czy Uniwersytet Śląski zapraszając na wykłady naukowców czy inne osoby, które oswajają nasz naturalny strach przed nieznanym zjawiskiem, jakim jest obca nam kulturowo fala imigracji. 
Śląsk Cieszyński jest miejscem, w którym wielokulturowość, wzajemne współistnienie, poszanowanie dla inności i tolerancja jest wpisana w tożsamość regionu. Wierzę, że gdy staniemy przed wyzwaniem przyjęcia uchodźców zdamy egzamin z człowieczeństwa. 

Jakie działania w Sejmie ocenia Pani jako swoje osobiste sukcesy?

Praca poselska to praca zespołowa. Zawsze musi istnieć współdziałanie i współpraca grupy posłów lub całego klubu poselskiego. Praca posła koncentruje się na pracy w komisjach i tematycznie jest tym zdeterminowana. Stąd oczywiste jest, że najwięcej czasu poświęciłam na sprawy edukacyjne i te, związane ze szkolnictwem wyższym oraz wynikające z pracy Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Aktywnie uczestniczyłam w pracach nad nowelizacjami ustawy o systemie oświaty, gdzie doprecyzowaliśmy obniżenie wieku szkolnego tak, aby w klasach nie było wśród uczniów zbyt dużych różnic wiekowych oraz ograniczyliśmy ilość uczniów w klasie do 25.  Reprezentowałam klub, gdy rząd wprowadzał darmowe dla uczniów podręczniki. Zmiany w systemie edukacji zawsze budzą wiele emocji i komentarzy, jednak jestem zdania, że po trudnym początku będą one korzystnie wpływały na jakość edukacji w Polsce. 
Również aktywnie uczestniczyłam w pracach nad nowelizacją ustawy z dnia 6 stycznia 2005r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym polegających m.in. na doprecyzowaniu zapisów dotyczących wprowadzeniu do ustawy pojęcia „integracji społecznej”, rozszerzeniu na powiaty możliwości stosowania języka mniejszości narodowych i języka regionalnego jako języka pomocniczego. Obecnie zaangażowałam się w przedstawienie poselskiego projektu dot. uznania języka wilamowskiego za język regionalny. Pracowałam nad nowelizacją ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, która umożliwia Ministrowi Administracji i Cyfryzacji współfinansowanie ChAT- u.
Wielokrotnie z grupą posłów zgłaszałam projekty ustaw czy nowelizacji także w innych dziedzinach. 

Zawsze starałam się być blisko ludzi, drzwi mojego biura były i są otwarte dla mieszkańców regionu - podczas kadencji podjęłam setki indywidualnych interwencji, także w formie zapytań i interpelacji poselskich. Problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy regionu, niejednokrotnie są trudne i złożone - nie jestem w stanie rozwiązać wszystkich, ale zawsze służę czasem, radą i pomocą. Chętnie uczestniczyłam w uroczystościach i wszelkiego rodzaju wydarzeniach w regionie, ponieważ wierzę, że bezpośrednie relacje stanowią najlepszą formę kontaktu z mieszkańcami i lokalnym środowiskiem.

W jaki sposób, w trakcie trwania kadencji wpływała Pani na poprawę sytuacji mniejszości polskiej w Czechach?

Polacy w Republice Czeskiej stanowią prężnie działające środowisko. Bardzo aktywnie kultywują polską kulturę, polski język, podejmują wiele cennych inicjatyw. To nie jest środowisko wymagające pomocy, lecz zrozumienia i nie przeszkadzania. Współpracuję z Konsulatem Generalnym RP w Ostrawie. Kilkakrotnie interweniowałam w sprawie finansowania przedsięwzięć i działalności organizacji polskich. Także z mojej inicjatywy odbyło się spotkanie Grzegorza Schetyny, Ministra Spraw Zagranicznych z przedstawicielami najważniejszych organizacji polskich w Republice Czeskiej. Podczas spotkania polscy działacze dzielili się swoimi obawami, wynikającymi ze zmiany zasad finansowania przez MSZ działalności Polonii i Polaków za granicą, w tym zaolziańskich mediów. Podjęto też trudny temat związany z ksenofobicznymi zjawiskami wobec polskiej mniejszości, które zdarzają się na Zaolziu. Jako wiceprzewodnicząca polsko -  czeskiej grupy parlamentarnej mam bieżący kontakt z parlamentarzystami czeskimi oraz z Ambasadą Czeską w RP, którzy doceniają działalność środowisk polskich w Republice Czeskiej i znają specyfikę oraz historię tzw. Zaolzia.

Cztery lata temu wraz z Panią mandat poselski i mandat senatorski, z ramienia Platformy otrzymali Czesław Gluza i Tadeusz Kopeć.  Czy przekonują Panią argumenty, jakich ci politycy używają, uzasadniając swoje decyzje związane z odejściem z PO?

Jedną z zasad, które wyznaję jest lojalność. Lojalność wobec ludzi, przyjaciół, współpracowników i instytucji czy organizacji, które reprezentuję. Znam kulisy obu partyjnych transferów, a także argumenty, jakich używają moi koledzy parlamentarzyści. Wierzę w mądrość wyborców. Ocena naszych działań jest w ich rękach. 

Komentarze: (35)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

lojalność?????? wobec kogo ta Pani jest lojalna???????????????
jeśli tylko wobec własnej partii to jej nie zazdroszczę

Olu uważaj na Rycerza Templariuszy zna się z Rycerzem Jasnogórskim posiadaczem tajemnicy zamachu na JPII.

PANI Aleksandro zle to rozegralas bo tzrech ewangielikow na liscie rozbije wasze glosy i niestety PANI to nie pomoze !! a Szkoda

Pani Aleksandro, lojalność wobec kogo??? Jeśli chodzi o lojalność wobec PO to ja się zgadzam, że tutaj Pani nie zawiodła. Jeśli chodzi zaś o lojalność wobec biblijnego nauczania, to tu Pani "spaliła" na całej linii. No bo jak można wytłumaczyć Pani coraz bardziej "tęczowe poglądy"? Głosuję na Janusza Buzka i mam nadzieję, że nie rozczaruję się tak jak to ma miejsce w Pani przypadku. Chodzą jeszcze po Śląsku Cieszyńskim Luteranie o biblijnych poglądach zwanych w mediach konserwatywnymi i staroświeckimi. Świat się może zmienia, ale Boże Prawo jest niezmienne. My jako chrześcijanie żyjemy na tym świecie, ale nie należymy już do tego świata. Jak Pani myśli, czy te wszystkie ceregiele, które wyprawia Pani partia, byłyby do zaakceptowania w Królestwie Bożym?? Nie wydaje mi się to prawdopodobnym.

Jestem z Panią! Będę na Panią głosował!

"Aktywnie uczestniczyłam w pracach nad nowelizacjami ustawy o systemie oświaty" przecież to HAŃBA i Pani była/jest pedagogiem??? rozwalające się po roku niby darmowe podręczniki, nieprzygotowane placówki oświatowe, dzieci bez dojrzałości szkolnej na siłę upychane przez poradnie pedagogiczne w ławkach szkolnych, liczebność w klasach sama się zmniejsza -bo Pani POSEŁ mamy niż demograficzny a POLSKIE dzieci rodzą się na wyspach, w niemczech, holandii...PANI JUŻ DZIĘKUJEMY za Poselstwo i LOJALNOŚĆ WOBEC DONALDA KOPACZ i spółki.

Ja popieram wszystkim którzy w tych komentarzach, podali konkretne fakty co PO zrobiło w ciągu całej kadencji , wiem że Pani Ola była zawsze za wszystkim co chciała jej partia. Interes wyborców nie zawsze był reprezentowany. PANI JUŻ DZIĘKUJEMY ZA TAKĄ LOJALNOŚĆ PARTYJNĄ. .......ale i tak ją wybiorą , bo to ja jestem inny Polak i żle to wszystko rozumiem

Tak, droga Pani Olu. Już dziękujemy. Starczy.

Po wyborach tej Pani ktoś napisał że jest zapchaj dziurą! Chyba był jasnowidzem bo wszystko się sprawdziło Zapchała dziurę ale my tej Pani już podziękujemy.

Mordo Ty moja!

"Europa jawi się mieszkańcom tego regionu jako eldorado."
Nazwy krain (choć legendarnych) piszemy z dużej litery.
Widać, że ortografia belwederska ma sympatyków nawet na Wiejskiej.

"Musimy zdać sobie sprawę z tego, ze bez względu na naszą zgodę, oni wcześniej czy później w Polsce się pojawią"
To jest ciekawa koncepcja Państwa zaproponowana przez naszą posłankę, że bez względu na zgodę narodu ktoś się pojawi.
Absolutnie nie dla waszej partii - wasz czas na scenie politycznej szczęśliwie dobiega końca.

To istnieje jakieś "Pozytywne oblicze polityki" ???? Poważnie???
A przecież niekwestionowany szef szefów Platformy Obywatelskie (capo di tutti capi) jeszcze całkiem niedawno tłumaczył łatwowiernym lemingom , że "nie róbmy polityki. Budujmy Polskę"
Jak należy właściwie rozumieć "pozytywne oblicze polityki" pokazał odchodzący Komorowski. To oblicze "służyło" mu głównie do rozwiązywania swoich problemów socjalnych i znajomych królika (premie, posady, odprawy, meble, wynajęte na koszt podatnika koszt mieszkanie itd.)

Pani już podziękujemy. Szkoda było tego czasu dla Pani i wyborców. Powróci Pani do nauczania geografii i to będzie dla wszystkich lepsze rozwiązanie. Mamy w tych wyborach doskonałego kandydata najskuteczniejszego,najbardziej pracowitego i uczciwego radnego Sejmiku województwa,który kandyduje do Sejmu z listy PIS oraz Zjednoczonej Prawicy JANUSZA BUZKA!!!!!! To odpowiedni i najlepszy kandydat na Posła. POWODZENIA Panie Januszu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tylko Janusz BUZEK!!!!!!!!!!! Będzie jedynym Posłem wybranym z Ziemi Cieszyńskiej. To człowiek

Czy Pan ma na myśli tego Buzka, którego wyborcy skuteczność, pracowitość i uczciwość ocenili w poprzednich wyborach samorządowych do sejmiku śląskiego??????????????????????????????? Nie dziwne, że reklamuje się razem z Kopciem,bo to ten sam cynizm i pęd władzy pod każdym szyldem. PIS powinien się wstydzić za takich kandydatów, a nie wystawiać ich na listach.

Go west, Platformo, go west...

1) Afera taśmowa
2) Afera hazardowa
3) Afera wyciągowa
4) Afera stadionowa
5) Afera autostradowa
6) Afera stoczniowa
7) Afera AmberGold
8) Afera Elewarru
9) Afera z informatyzacją MSW
10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
17) Podniesienie VAT-u na wszystko
18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
20) Podniesienie akcyzy na paliwo
21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)
32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);
40) Ograniczenie potencjału militarnego
41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi)

Skoro masz takie dobre wiadomosci a dzisiaj informacja to najwazniesze dobro i kapital to czmu nie dzialasz na niwie rzadowej jak taki spec jestes a moze jestes maruda siedzacy wdomu ktory w internecie szuka i znajduje argumenty na cokolwiek ?? No o dpowisdz ekspercie spraw zlych ???? bo ja PO zupelnie inne grzechy bym przypisal ale tego nie zrobie bo nie zdrzdzam aTy masz krotki rozum.

To jest wsystko pikuś w porównaniu z odprowadzeniem na tamten świat Prezydenta i 95 towarzyszy Wycieczki Katyńskiej. Za to wszyscy Pisowcy kiedyś odpowiedzą jak nie na tym to na tamtym świecie.

Utwierdziłeś mnie swoją złośliwością, że tylko tacy Posłowie jak Pani Aleksandra zasługuje na mój głos.

Jako rodzic wyjątkowo długo zapamiętam sobie jeden z "sukcesów" wymienionych powyżej: 6-latek w szkole. Milion podpisów OBYWATELI w sprawie 6-LATKÓW wylądowało w koszu. Zmieńcie może nazwę partii. Platforma OBYWATELSKA?

kolejny przykład maszynki do głosowania udającej troskliwego wybrańca ludu... NARA!

Ale Ty wyznajesz lojalność wobec partii a nie wobec wyborców.

Trafiłeś w sedno.

Dla mnie ta pani to totalna porażka i popatrzmy po czasie kogo to wybieraliśmy T. Kopeć uciekający szczur z tonącego okrętu
Trybuś Cieślar głosowała za przedłużeniem wieku emerytalnego. Czy ta pani pomyślała kto zatrudni 60 letnią kobietę. Emerytury poselskiej
żadna pani z produkcji mieć nie będzie tylko głodową emeryturę. Głosowała za pójściem 6 letnich dzieci do szkoły zamiast tak jak do tej pory kto chciał ten mógł posłać dziecko 6 letnie do szkoły posłać. Mam nadzieję że w tej kadencji tej pani podziękujemy. Pytam się w ogóle kto na takie coś w ogóle kiedyś głosował

Pani posłanka Trybuś, członkini Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, głosowała również ZA:
- ubojem rytualnym;
- nową ustawą o o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych, która zmniejsza albo wręcz znosi jakąkolwiek kontrolę nad już i tak wątpliwym dobrostanem tych stworzeń.

Ja rozumiem, ze można mieć różne "poglądy" w tych sprawach, ale żeby być "przyjaciółką zwierząt" i jednocześnie głosować za czymś takim, to trzeba prezentować jakiś ujemny poziom etyczny i jednocześnie wysoki poziom hipokryzji.

Głosowanie w sprawie ograniczenia dni wolnych od pracy w związku ze Świętem Trzech Króli:
Nie dotyczy
TAK głosowała Pani poseł

Głosowanie w sprawie wydłużenia czasu pracy osób niepełnosprawnych:Nie dotyczy
Głosowanie w sprawie referendum przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego:Przeciw
Głosowanie w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego:Za
Głosowanie w sprawie ograniczenia praw obywatelskich w ustawie o zgromadzeniach:Za
Głosowanie w sprawie antypracowniczych zmian w Kodeksie Pracy i ustawie o związkach zawodowych:Za
Głosowanie wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego 6-latków:Przeciw
Głosowanie za likwidacją kopalń:Za
Głosowanie za obniżeniem podatku dla osób najuboższych:
Przeciw
Głosowanie za prawem rodziców do decydowania o obowiązku szkolnym 6-latków:
Przeciw
*Nie dotyczy nie był/a w czasie głosowania
Źródło: Sprawdzam polityka.pl

Dziękuję Ci za listę głosowań, utwierdziłeś mnie w tym , że mój głos pani Poseł Aleksandra ma u mnie pewny.

także i ja zagłosuję na panią Olę ;)

No imponujace wydarznie z tymi wynikami glosowania , a moze by tak innym poslom i senatorom zrobic i opublikowac takie samo zastawienie bo wielu zwyczajnych szrych obywateli nie wie gdzie to ma szukac by sie dowiedziec ja nas nasi parlamentarzysci reprezentowali

Zgodzicie się chyba, że osiągnięcia Pani Poseł w sejmie są po prostu im-PO-nu-ją-ce i zapewnicie jej poselską dietę na następne 4 lata?

Cieszę się ,że kończy się Pani kadencja i zarazem Pani 'działalność polityczna'

Wiele w prace Sejmu nie wniosłam to fakt, ale za to jestem na fociach ze wszystkich imprez w mieście, powiecie i województwie, takiego osiągnięcia nie ma żaden parlamentarzysta.. to co POmożecie mnie wybrać na następna kadencję ?!?

Koniecznie trzeba uzupełnić ,że jeszcze w Austrii - też jest focia!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama