, poniedziałek 24 czerwca 2024
Ryszard Barcik: Pozostaję neutralny
Pozostaję neutralny i szanujący każde środowisko. To dobra pozycja, aby koncentrować się na ludziach.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Ryszard Barcik: Pozostaję neutralny

MAŁGORZATA BRYL
W ramach naszego cyklu tekstów przedwyborczych prezentujemy rozmowę z Ryszardem Barcikiem, kandydatem do Senatu podczas najbliższych wyborów parlamentarnych. Już jutro przedstawimy wywiad z kolejnym kandydatem.

Dlaczego dwukrotnie startował Pan w wyborach z list SLD i SLD-UP, a w tegorocznych wyborach parlamentarnych już nie?

Może dlatego, że człowiek z wiekiem mądrzeje. Od razu sprostuję, że dotyczyło to wyłącznie wyborów w 2004 roku, kiedy startowałem w wyborach uzupełniających do Senatu. Z list SLD-UP nigdy nie startowałem. Nigdy nie należałem do SLD. W tamtych czasach myślałem, że warto skorzystać z doświadczeń zawodowych polityków i ich zaplecza w starcie w wyborach. Nigdy wcześniej nie kandydowałem do tego typu funkcji państwowych i warto było nauczyć się tego od kogoś, kto to już robił. Nie miało to jednak wpływu na moje poglądy oraz sumienie, którego słucham i którym się kieruję. W tych wyborach uznałem, że najlepszą formą startu będzie „kandydat niezależny”. Jako dwukrotny rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, apolityczny kandydat oraz społecznik mogę powiedzieć, że opowiadanie się za jedną czy drugą partią zawsze stawia część wartościowych dla społeczności lokalnej ludzi w opozycji. Na dłuższą metę nie służy to nikomu. Pozostaję neutralny i szanujący każde środowisko. To dobra pozycja, aby koncentrować się na ludziach.

Pochodzi Pan z Żywiecczyzny, a zawodowo jest Pan związany z miastem Bielsko-Biała. Startuje Pan jednak w wyborach do Senatu z okręgu nr 79 (powiat cieszyński i powiat żywiecki) - dlaczego? Na ile zna Pan powiat cieszyński i w jaki sposób wykazał się już Pan w działaniach na jego rzecz?

Przede wszystkim Żywiecczyzna to moje rodzinne korzenie i dom, a Śląsk Cieszyński to działania społeczne i współpraca z uczelniami i środowiskiem akademickim.

Nie wszyscy wiedzą, że ATH jest bardzo silnie związana z powiatem cieszyńskim: patronuje studiom podyplomowym w Cieszynie, a także szkołom średnim; utworzyła jedyny na terenie południowym Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, w którym młodzi ludzie, studenci mają doskonałe warunki do rozwoju działalności gospodarczych, firm z pomysłem, otrzymując wsparcie księgowe, prawne, marketingowe i biurowe - bardzo wielu z nich pochodzi właśnie z terenów powiatu cieszyńskiego; utworzyła Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które współpracuje z wieloma firmami, na terenie powiatu cieszyńskiego, udostępniając im laboratoria uczelni, wykonując ekspertyzy i próby techniczne oraz przeprowadzając cały proces uzgodnień aż do wdrożenia - istotnych wdrożeń na terenie powiatu mieliśmy już kilka; wspiera wszystkie inicjatywy związane z kształceniem ustawicznym, czyli Uniwersytetem III wieku, który w powiecie działa bardzo prężnie.

Ponadto część profesorów oraz kadry naukowej pracuje bądź pracowało na co dzień na Akademii w Bielsku, mieszkając w okolicach Cieszyna, np. prof. dr hab. inż. Józef Matuszek ze Skoczowa, albo do niedawna prof. dr hab. inż. Karol Węglarzy, mieszkający w Cieszynie - moi przyjaciele, z których jeden również startuje do Senatu.

Co powiat cieszyński zyska na Pana obecności w Senacie RP?

Rozwinę turystykę, w tym agroturystykę, poprzez zdobywanie dużych środków unijnych - w pozyskiwaniu pieniędzy na finansowanie programów transgranicznych mam duże doświadczenie. Stworzyliśmy kilka programów dotyczących konkurencyjności i przedsiębiorczości dla małych i średnich przedsiębiorstw w euroregionie Beskidy, a to głównie Śląsk Cieszyński.

Następny temat to rozwój przedsiębiorstw w powiecie cieszyńskim - to również zdobywanie środków na innowacje, rozwój parków technologicznych i szkolenia. Przedsiębiorcy na terenie Śląska Cieszyńskiego mają patos pracy we krwi. Chcę rozwinąć ten potencjał i zamienić go na nowe miejsca pracy i to pracy dobrze płatnej. Możemy być liderami w kilku dziedzinach biznesu na całą Polskę. Potencjał jest, potrzebujemy więcej pieniędzy na rozwój.

O rozwoju edukacji w regionie powiem tylko tyle, że ma być praktyczna, tak, aby kolejne roczniki absolwentów znajdowały dobrą pracę, a niektórzy rozwijali firmy i projekty, które przynoszą pracę innym. Mamy mądrych młodych ludzi studiujących na miejscu oraz wyjeżdżających na inne uczelnie. Chodzi o to, aby po nauce przeszli płynnie do pracy, najlepiej u nas na miejscu. Potrzebujemy ich wszyscy. Myślę, że wiem, jak to osiągnąć i będę motywował środowisko akademickie do takich praktycznych działań.

Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Malo komentarzy pod tym wywiadem co wrozy male zainteresowanie a wiec dobrze bo malo kto odda na Niego glos !!!
I o to chodzi bo faktycznie dla ziemi cieszynskiej nic nie zrobił i nie zrobi a poza tym pomylily mu sie obszry bo pisze ze Euroregion Beskidy to glownie Śląsk Cieszynski ktory ma swoj euroregion . Wiec to nieprawda . Naprawde szkoda marnowac glosu.bo mamy swoich rodowitych politykow gospodarnych i aktywnych w zyciu publicznym jak tez prof tyle że Węglarzy !!!!

Jak to jest, że rektor Barcik tyle mówi o bielskiej ATH, a o cieszyńskiej Filii UŚ jakoś nie bardzo? I czy to w ogóle w porządku, że startuje z okręgu cieszyńsko-żywieckiego, a nie mówi o uczelni w Cieszynie, tylko w Bielsku, który ten okręg nie obejmuje?

Niestety na tym forum wieje nudą. ;)

Kończy się kadencja Rektora na ATH i przyszla chęc na stolek Senatora

Profesor Matuszek twoim przyjacielem, marny profesorku ludzi nie obrażaj i przypomnij sobie co wygadywałeś na temat swojego przyjaciela na różnych forach. Co za ohydny mały człowieczek, wstyd.

No tak dokladnie o ty pisze Orescie , smutne dla mnie jest to ze na raz Pan rektor udaje syna ziemi zywieckiej i milosnika ziemi cieszynskiej a tak naprawde to nie ma zainteresowania ani ta ziemia ani tamtą bo sie pobal startowania w bielskim okregu gdzie mieszka bo by konkurowal z mocnymi swoim dzialaniem kandydatami jaki jest drt MUCHACKI i datego wpadl na pomysl ze u nas na slasku ma szanse. mysle ze nie ma szans i powinien uczciwie to przyznac !!!

Panie profesorze,to chyba nie Pan udzielał tego wywiadu, bo to kompletna klapa, jak profesor może mylić pojęcie etosu i patosu, Moje dzieci kończące średnią szkołę to wiedziały. Inne również gafy stylistyczne nasuwają pytanie jak PAN .......... że jest PAN JEST PROFESOREM ????? To jedna sprawa, a druga : Pana program wyborczy to wykazanie braku znajomości tematu. Z czym Pan do ludu, lud nie jest głupi i tego nie kupi. Życzę Panu powodzenia, ale mam nadzieję że Pan nie wygra tych wyborów.

Myślę Panie rektorze ze troche Pan przesadzil z tą miloscia do ziemi cieszynskiej i z tym synem ziemi zywieckiej ! Starał sie Pan miec poparcie najpierw SLD a potem Platformy i zawsze jakos nie wychodzilo i dlatego w koncu sam Pan ze swojego komitetu wystartowal , chwali sie to Panu , bo Tadeusz senator po wypisaniu sie z PO po prostu do innej partii sie przykleił by się zalapac na dalsze profity , ale mysle ze koniec kadencji rektora to nie powod by zostac senatorem by nadal miec żrodlo utrzymania .. Ąni ziemia zywiecka nie jest dla Pana ani ślask cieszynski bo mieszka Pan w bielsku ale tu chyba za duza konkurencja w wyborach na senatora dlatego Pan nasz obszar wybral !! Mysle ze wyborcy maja swoj pogląd na sprawe i wiedza kto jest stela i kto dla tej ziemi cos zrobil . Mimo tego zyczę powodzenia ale na Pana nie bede glosowal.

Panie Prof. Barcik. W artykule pisze Pan o sobie, że jest "społecznikiem". W takim razie w jaki sposób pracował Pan dla zwykłych ludzi na Śląsku Cieszyńskim? Nie chodzi mi o wielki biznes, kontakty akademickie, uczelnie wyższe bo tutaj nikt nie może Panu zarzucić braku działań. Co Pan "społecznik" zrobił dla zwykłych ludzi?

Napiszcie coś ciekawego, Barcik to taka mdła postać, że nawet ciekawych wpisów tu nie ma. Bycie niezależnym to moim zdaniem najgorsza opcja, ni przypiął ni przyłatał. Czytając poszczególne artykuły o kandydatach na senatora a następnie komentarze to kandydatury Kopcia i Węglarzego wzbudzają wiele emocji często skrajnych, bo coś w życiu zrobili, natomiast osoba Pana Barcika żadnych. Bycie samym profesorem to za mało by zostać wybranym.

"...pracowało na codzień na Akademii w Bielsku..." Na akademii to można wierszyki deklamować, panie profesorze lub panie dziennikarzu. Nie wiem, który z Was zrobił ten błąd.

Tragedia. Czy pan wie jaka jest rola senatu ? Jaki jest zakres funkcji senatora ? Jak można takie brednie mówić o pozyskiwaniu środków unijnych, przedsiębiorczości czy rozwoju edukacji w regionie. Jako senator ??? ps. Euroregion Beskidy...chyba Śląsk Cieszyński, chyba że pan nie wie o takim euroregionie...

"Przedsiębiorcy na terenie Śląska Cieszyńskiego mają patos pracy we krwi" - chyba etos pracy panie profesorze.

Precz z komuną. Tą z PZPR, tą z SLD i tą rzekomo niezależną też.

prof. dr hab. inż. Karol Węglarzy
,©2007 Instytut Pamięci Narodowej, Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych b. PRL
"Od 20.01.1967 r. w PZPR [AP Kat, KW PZPR Bielsko-Biała, sygn. 1/I/t-2, k. 148]. Pełnił funkcję członka KG PZPR w Goleszowie [AP Kat, KW PZPR Bielsko-Biała, sygn. 1/II/t-6, k. 20]. Był posłem na Sejm PRL w okresie 02.04.1980-1985 [www.sejm.gov.pl/]. Prawdopodobnie funkcję członka Egzekutywy KW PZPR w Bielsku-Białej skończył pełnić 18.12.1979 r. [AP Kat, KW PZPR Bielsko-Biała, sygn. 1/I/t-5, k. 203]. Ppl/Ka - 137/11 zarządzenie z dnia 16 września 2011r. dotyczące Karola Węglarzy – prokurator IPN zarządził o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec nie stwierdzenia wątpliwości, co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą"

I Komu albo czemu mają służyć te kronikarskie dane. Pan Profesor Węglarzy nigdy nie negował swojej przynależności. Był i jest aktywnym społecznikiem, a nade wszystko człowiekiem pracowitym, skutecznym, rozważnym i odważnym w działaniu. Będzie najlepszym SENATOREM.

prof. Karol Węglarzy - posiada także zaświadczenie z IPN, nadające mu status pokrzywdzonego.

Ciekawe kto go pokrzywdził?

Prof.Karol Węglarzy w wywiadzie dla Gazety Codziennej:
Czasem w trakcie posłowania było bardzo trudno, czasami nie zgadzałem się z niektórymi decyzjami, czego dowodem jest objęcie mnie przez IPN statusem osoby pokrzywdzonej (Zaświadczenie nr BUKa-III-5532-1097/ 04, WP 1296 z dnia 01.03.2004).

Dziękujemy Panu za piękną reklamę swojej uczelni. Czy tylko dlatego startuje Pan w tych wyborach? bo nie widzę żadnych konkretów.

Proszę tekst wywiadu przeczytać ze zrozumieniem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama