, sobota 25 maja 2024
Koronawirus: Pomoc dla seniorów
Nie bądźmy obojętni wobec osób starszych. Zwróćmy uwagę czy w naszym, bloku, kamienicy bądź w sąsiedztwie nie mieszkają samotni seniorzy, którzy potrzebują pomocy, choćby w zrobieniu zakupów bądź wykupieniu leków.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Koronawirus: Pomoc dla seniorów

UM
23 października podczas konferencji, premier Mateusz Morawiecki wystosował apel do seniorów powyżej 70. roku życia, by w miarę możliwości nie wychodzili z domów. Zapowiedział również, że powstanie Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

- Poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy podejmować natychmiastowe działania, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach – mówił Mateusz Morawiecki.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

 • Zadzwoń na infolinię.
 • Wypełnij ankietę dostępną na stronie: www.wspierajseniora.pl
 • Przyjdź do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie – ich lista znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat

  Jak skorzystać ze wsparcia?

  Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

  Pomoc dla seniorów

  Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.
  Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

  Pomóc możemy wszyscy

  Nie bądźmy obojętni wobec osób starszych. Zwróćmy uwagę czy w naszym, bloku, kamienicy bądź w sąsiedztwie nie mieszkają samotni seniorzy, którzy potrzebują pomocy, choćby w zrobieniu zakupów bądź w zaopatrzenie w lekarstwa.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama