, poniedziałek 20 maja 2024
Nowe zasady bezpieczeństwa związane z koronawirusem w Polsce. Od soboty cały kraj w czerwonej strefie
Nowe ograniczenia zakładają zamknięcie na minimum dwa tygodnie lokali gastronomicznych. fot: facebook.com/Jak.U.Mamy.CieszynDodaj do Facebook

Nowe zasady bezpieczeństwa związane z koronawirusem w Polsce. Od soboty cały kraj w czerwonej strefie

MM
Od soboty, 24 października w całym kraju zaczną obowiązywać nowe obostrzenia mające na celu ograniczenie znacznego przyrostu liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. I tak oto od weekendu na terenie całego kraju obowiązywać będzie "czerwona strefa", zamknięte zostaną lokale gastronomiczne, a klasy od 4 do 8 szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne. To jednak nie wszystkie ograniczenia, o których podczas piątkowej konferencji prasowej mówił premier Mateusz Morawiecki.

Objęcie całego kraju "czerwoną strefą" oznacza wprowadzeniem w życie wszystkich zasad, które na terenie powiatu cieszyńskiego obowiązują już od 17 października. Od soboty, 24 października zamknięte zostaną wszystkie lokale gastronomiczne, które w swojej działalności będą mogły prowadzić sprzedaż jedynie "na wynos". Rozwiązanie to ma obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, z możliwością dalszego przedłużenia, jeśli nie przyniesie ono spodziewanych efektów.

Dodatkowe ograniczenia, dotyczą także działania szkół podstawowych. Starsze roczniki tj. klasy od 4 przejdą na tryb nauczania zdalnego. Młodzieży do 16 roku życia dotyczyć będzie jeszcze dodatkowe ograniczenie, w ramach którego w godzinach od 8:00 do16:00 nie będą mogli sami wychodzić z domu. Możliwość opuszczenia miejsca zamieszkania dopuszczona będzie jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Ponadto premier ogłosił zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób, wskazując iż spotkania w grupach sprzyjają transmisji koronawirusa. Wyjątek w tej kwestii dotyczyć będzie osób, które mieszkają razem lub którzy spotykają się w grupie w celach zawodowych.

Oprócz nowych zasad, której wejdą w życie w sobotę, 24 października premiery zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia, by w miarę możliwości pozostali w swoich domach.

Z powodu dużej ilości zakażeń zamknięte zostaną również sanatoria.

-Zamykamy również sanatoria, prócz sanatoriów, które teraz jeszcze kończą turnusy. To jest niezbędne, bo 70 procent osób przebywających w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60. roku życia – podkreślił premier Morawiecki podczas konferencji prasowej .

Mateusz Morawiecki podkreślił, że skutki wprowadzonych obostrzeń będą widoczne za 10-14 dni. Jeśli okaże się, że nie będą one wystarczająco skuteczne, rząd będzie wprowadzał kolejne ograniczenia.

Premier zapowiedział, że branże, które zostały zamknięte, otrzymają rekompensaty. Szczegóły mają zostać ogłoszone w najbliższych dniach.

W piątek, 23 października w Polsce odnotowano nowy rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 zakażeniach i 153 zgonach. Łącznie w Polsce stwierdzono 228 318 przypadków koronawirusa i 4172 ofiar śmiertelnych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama