, piątek 19 kwietnia 2024
Ustroń: Stacja monitoringu powietrza wraca do uzdrowiska
Do Ustronia po długiej przerwie wróciła stacja monitorowania powietrza. fot. katowice.pios.gov.pl 



Dodaj do Facebook

Ustroń: Stacja monitoringu powietrza wraca do uzdrowiska

KATARZYNA KOCZWARA, mat. pras.
Ustroń: Stacja monitoringu powietrza wraca do uzdrowiska

Po pozyskaniu odpowiednich środków finansowych WIOŚ w Katowicach przewiduje doposażyć ją m.in. w analizator ozonu. fot. katowice.pios.gov.pl

- Odnowiona, unowocześniona stacja monitoringu powietrza ponownie działa w Ustroniu - wyjaśnia Agata Bucko-Serafin z bielskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ustrońska stacja jest drugą taką w powiecie cieszyńskim i siedemnastą w województwie.
W Ustroniu uruchomiona została kolejna automatyczna stacja monitoringu powietrza. Razem z innymi tworzy sieć Śląskiego Monitoringu Powietrza, w ramach którego na terenie województwa śląskiego działa siedemnaście automatycznych stacji monitorujących jakość powietrza. Jest to największa ilość w kraju w skali jednego województwa.

PISALIŚMY: Woda ze źródła Zygmunta w kompleksie zdrojowym w Ustroniu

Stacja zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od nowo otwartej pijalni wód. Wyposażona jest w automatyczne analizatory do pomiaru dwutlenku siarki i związków azotu. Po pozyskaniu odpowiednich środków finansowych WIOŚ w Katowicach przewiduje doposażyć ją w analizator ozonu oraz urządzenia do pomiarów warunków meteorologicznych tj. temperatury oraz prędkości i kierunku wiatru. W najbliższych tygodniach dane uzyskiwane z urządzenia powinny być dostępne na stronach internetowych WIOŚ w Katowicach, na których w zakładce Śląski Monitoring Powietrza prezentowane są bieżące informacje o aktualnym stanie jakości powietrza w województwie.

Dane uzyskane ze stacji można odnieść do większego obszaru - strefy. Lokalizacja stacji w mieście uzdrowiskowym nie jest przypadkowa. Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej (Dz.U.Nr 167, poz. 1399) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2006 r. (Dz. U. 06.80.565) i 30 listopada 2006 r. nakładają na uzdrowiska między innymi obowiązek oceny właściwości leczniczych klimatu na podstawie udokumentowanych badań, ustalają zakres badań i kryteria ocen oraz określają wymagania jakie powinna spełniać jednostka uprawniona do wydania świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu. Decyzją Ministra Zdrowia w Polsce trzy jednostki: Państwowy Zakład Higieny, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uprawnione są do wydawania takich świadectw. Dane uzyskiwane ze stacji pomiaru powietrza, dzięki jej lokalizacji na terenie uzdrowiska mogą być wykorzystywane do badań o których mowa w przepisach.

PISALIŚMY: Unijne miliony płyną do Ustronia

- Nie bez znaczenia jest także bliska obecność granicy państwowej z Czechami - wyjaśnia Agata Bucko-Serafin kierowniczka delegatury WIOŚ w Bielsku-Białej. - Trudno zidentyfikować skąd pochodzą zanieczyszczenia. Uzyskane tutaj dane pozwolą mieć pełniejszy obraz. Cały czas trwa spór, która ze stron, polska czy czeska, produkuje większą ilość zanieczyszczeń - dodaje.

Obecnie największy problem, nie tylko w skali kraju ale całej Europy, stanowi wysoka emisja pyłu. Nasila się ona w okresie zimowym, kiedy spalane są różne produkty. - Najmniej uzależniona od pory roku jest emisja dwutlenku azotu - najbardziej powiązana ze zmotoryzowaniem ludności - wyjaśnia Agata Bucko-Serafin.

Zanieczyszczenie powietrza najniebezpieczniejsze jest podczas ostrych zim, kiedy przez dłuższy okres czasu występują bardzo niskie temperatury. - Nasilają się wówczas niekorzystne zjawiska atmosferyczne, przede wszystkim zanika wiatr, przez co dochodzi do kumulacji zanieczyszczeń w danym terenie - dodaje kierowniczka bielskiej delegatury.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama