, poniedziałek 27 maja 2024
Podsumowanie roku w gminie Goleszów
Od stycznia na terenie gminy Goleszów zrealizowanych zostało w sumie 20 inwestycji infrastrukturalnych, których wartość wyniosła blisko 5 mln złotych, a znaczna część tej kwoty pochodziła ze źródeł zewnętrznych. fot: wikipedia.plDodaj do Facebook

Podsumowanie roku w gminie Goleszów

red.mat.pras
Koniec roku to dobry czas na dokonywanie podsumowań. Przez dwanaście miesięcy wydarzyć się może naprawdę wiele, szczególnie gdy na początku mijającego roku wyznacza się ambitne cele, zakładające wielokierunkowy rozwój i długo oczekiwane zmiany.

- Mijający rok w gminie Goleszów był intensywny pod wieloma względami. Był to bowiem czas wielu modernizacji, zmian i realizacji nowych inicjatyw. Wymagały one innowacyjnego podejścia w zakresie pozyskiwania środków finansowych, jak również wykorzystania pojawiających się szans rozwojowych. Wiele z nich już dziś udało się zrealizować, a pozostałe są nadal w realizacji, przez co na ostateczne efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać - mówi Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów.

We wszystkich zrealizowanych zadaniach ważne było, by w miarę możliwości odwoływać się do zewnętrznych źródeł finansowania, odciążając tym samym gminny budżet. Od stycznia na terenie gminy Goleszów zrealizowanych zostało w sumie 20 inwestycji infrastrukturalnych, których wartość wyniosła blisko 5 mln złotych, a znaczna część tej kwoty pochodziła ze źródeł zewnętrznych.

Wśród najważniejszych inwestycji drogowych warto wymienić modernizację ul. Osiedlowej w Goleszowie Równi, gdzie oprócz wykonania nowej nawierzchni udało się także wykonać kanalizację deszczową oraz utwardzić pobocza. Łączny koszt tego zadania wyniósł ponad 2,2 mln zł, z czego ponad połowę kosztów dofinansowano ze środków zewnętrznych. Końca dobiegły także prace związane z kompleksową przebudową 400 m ul. Stromej w Kisielowie. Tę inwestycję drogową zasiliła z kolei dotacja z budżetu województwa śląskiego. Ponadto niedawno zakończyły się roboty drogowe związane z ułożeniem nowej warstwy asfaltu i montażem systemu drenującego na ul. Długiej w Puńcowie. Udało się również przeprowadzić remont 500-metrowego odcinka ul. Jana Ożany w Cisownicy, a w ramach przyjętego planu zmodernizowane zostały także gminne odcinki dróg na ulicach: Pawła Łyżbickiego w Cisownicy, Pod Chełmem w Goleszowie oraz Miodowej w Lesznej Górnej. Przed końcem roku udało się także zakończyć prace na ul. Górskiej w Goleszowie oraz ul. Różanej, gdzie w odpowiedzi na liczne prośby mieszkańców wykonana została mijanka umożliwiająca bezpieczny przyjazd samochodów w tym miejscu.

W 2019 r. udało się również pozyskać środki rządowe w wysokości 150 tys. złotych na utworzenie w gminie Klubu Seniora. Miejsce spotkań i wspierania aktywności najstarszych mieszkańców będzie działało w wyremontowanej strażnicy OSP w Bażanowicach od przeszłego roku.

Inwestycje i zmiany dotyczyły również Urzędu Gminy w Goleszowie. Od kilku miesięcy w goleszowskim urzędzie można bowiem obserwować modyfikacje w najistotniejszych z punktu widzenia mieszkańców referatach Urzędu Gminy. I tak oto na parterze urzędu zlokalizowane zostały biura, w których obywatele mogą załatwić najważniejsze sprawy.
Kolejne plany inwestycyjne gminy Goleszów wychodzą daleko w przyszłość. W trakcie ostatnich sesji Rady Gminy Goleszów przyjęte zostały dwie ważne uchwały zaproponowane przez wójt Sylwię Cieślar. Pierwsza dotyczyła przystąpienia do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka z siedzibą w Bielsku-Białej. Jego członkowie będą ubiegać się wspólnie o nowe środki finansowe umożliwiając sfinansowanie realizacji najpilniejszych i wymagających znacznych nakładów finansowych inwestycji. Druga uchwała dotyczyła wyrażania zgody na wyznaczenie aglomeracji Goleszów, która, po spełnieniu niezbędnych wymagań, ujęta zostanie w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

- Gmina Goleszów była jedną z ostatnich gmin w powiecie cieszyńskim, która nie posiada wyznaczonej aglomeracji, co uniemożliwiało nam m.in. ubieganie się o zewnętrzne, w tym unijne środki finansowe na rozbudowę sieci kanalizacji. Okazja do utworzenia aglomeracji pojawiła się latem br., kiedy to ogłoszony został VI nabór. Wszystkie wymagane uzgodnienia w tym temacie zostały do tej pory pozytywnie zaopiniowane - wyjaśnia wójt gminy Sylwia Cieślar.

Gmina, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, dba również o dobrą współpracę ze służbami pożarniczymi. Środki w wysokości ponad 450 tys. zł przeznaczone zostały na utrzymanie gotowości bojowej i remonty. Ponadto w 2019 r. z inicjatywy Gminy Goleszów udało się także pozyskać dofinansowanie na zakup nowego wozu bojowego OSP w Bażanowicach. W sumie wartość otrzymanego wsparcia wyniosła 200 000 zł.

W obszarze głównych działań gminy leży również dbałość o wysoki poziom oświaty. W gminnych szkołach podstawowych prowadzone są zajęcia dodatkowe realizowane ze środków własnych oraz zewnętrznych źródeł. Środki zewnętrzne stały się podstawą do realizacji projektu „Uczeń skrzydła rozwinie w goleszowskiej gminie", z którego skorzystało już ponad 240 uczniów goleszowskich podstawówek. W 2019 roku Gmina Goleszów otrzymała również dofinansowanie na realizację projektu „Zielona pracownia w SP w Goleszowie - Zielony zakątek", dzięki któremu od września działa nowoczesna i w pełni wyposażona „ekopracownia” ułatwiająca naukę przedmiotów ścisłych. Dzięki odnowionym kontaktom międzynarodowym, udało się doprowadzić do wymiany szkolnej, w ramach której młodzież z Niemiec wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkół z gminy Goleszów, wspólnie uczestniczyła w wyjazdach, warsztatach i lekcjach. Z kolei w ramach dbałości o naukę i stały rozwój dorosłych mieszkańców, realizowany był wspólny projekt gminy Goleszów oraz Stowarzyszenia Miłośników Dzięgielowa „Obywatel.IT". Warto zaznaczyć, że sprzęt zakupiony w jego ramach został przekazany do użytku uczniom Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie.

Do końca tego roku realizowany jest także transgraniczny, polsko-czeski projekt „Kultura bez granic". Dzięki środkom pozyskanym w ramach funduszu mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński, udało zakupić się halę namiotową i zorganizowano szereg wspólnych wydarzeń kulturalnych takich jak „Dni Gminy Goleszów", „Pożegnania lata", „Spotkanie artystów i twórców z Goleszowa i Wędryni", „Wędryński Karnawał", „Olimpiadę gmin partnerskich" „Dzień seniora" oraz „Gminne Świętowanie". W ramach tego ostatniego wydarzenia odbyło się, zainicjowane w tym roku przez Wójt Sylwię Cieślar, uroczyste rozświetlenie choinki.

Wymienione projekty, inicjatywy i realizacje to dopiero początek zmian wprowadzanych w gminie Goleszów.

- Zdaję sobie sprawę, że potrzeby naszej gminy są dużo większe, dlatego nie zatrzymujemy się w działaniu. Krok po kroku realizowane będą kolejne zadania i inwestycje, które służyć będą wszystkim mieszkańcom gminy - podsumowuje Sylwia Cieślar.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama