, czwartek 7 grudnia 2023
Rodzice protestują, nagła decyzja o likwidacji przedszkola w Cieszynie
Obecnie do Przedszkola nr 1 w Cieszynie uczęszcza ponad 80 dzieci. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Rodzice protestują, nagła decyzja o likwidacji przedszkola w Cieszynie

KATARZYNA KOCZWARA
Rodzice protestują, nagła decyzja o likwidacji przedszkola w Cieszynie

Budynek został w testamencie przekazany na cele przedszkolne. fot. Katarzyna Koczwara

Z dnia na dzień dyrekcja Przedszkola nr 1 w Cieszynie dowiedziała się o planowanej likwidacji placówki. Rodzicom na reakcję zostawiono tydzień. Piszą petycje, podpisują się pod protestem, spotkają się z komisją edukacji, w końcu przyjdą na czwartkową sesję rady miasta, by bronić miejsca przyjaznego ich dzieciom.

W Przedszkolu nr 1 w Cieszynie nigdy nie było problemu z naborem. Obecnie uczęszcza do niego 84 dzieci, kolejne czekają w kolejce. To placówka wielopokoleniowa, działająca od 1959 roku. - Mamy babcię, która sama tu uczęszczała od 1961 roku, potem przyprowadzała dzieci, teraz chodzą tu jej wnuki - mówi Anna Fatalska, dyrektorka placówki.

Informację o planowanej likwidacji pani Anna otrzymała 17 stycznia, dzień później swoją wiedzą podzieliła się z rodzicami. Oficjalne pismo w tej sprawie dostała od Bogdana Ficka, dyrektora Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych, w czwartek 19 stycznia, w którym informuje on, "że w dniu 16 stycznia burmistrz miasta podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do przekształcenia Przedszkola nr 1 w Cieszynie w Oddziały Przedszkole przy Szkole Podstawowej nr 1 w Cieszynie'". Zapowiada, że kolejnym krokiem w tej sprawie będzie przedstawienie radzie miasta projektu likwidacji tego przedszkola.

- W budynku rzekomo ma powstać 5-godzinny oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 1, a w ogrodzie sala gimnastyczna tejże instytucji. Co sądzić o takim pomyśle? Myślę, że jest to wielki absurd. Dlaczego likwidować przedszkole, kiedy kilkanaścioro dzieci w naszym mieście nie zostało przyjętych do przedszkoli w czerwcowym naborze z powodu braku miejsc? W momencie likwidacji przedszkola wszyscy poniosą olbrzymią stratę - personel straci pracę, a rodzice... o tym wolę jeszcze nie myśleć - napisał do nas Krzysztof Wenglorz, rozgoryczony tata Pawełka.

"Wszędzie słyszymy, że dobro dziecka jest najważniejsze. Propaguje się politykę prorodzinną. Mówi się o tym, jak bardzo są potrzebne miejsca w przedszkolach dla dzieci, by rodzice mogli pójść do pracy, ale to chyba nie dotyczy polityki prorodzinnej prowadzonej przez władze miasta Cieszyna. Komu zależy tak naprawdę na przejęciu tego budynku?" - pytają w oficjalnym proteście rodzice.

W uzasadnieniu projektu uchwały można przeczytać, że "planowana likwidacja przedszkola związana jest z reformą systemu oświaty polegającą na zmianie organizacji edukacji wczesnoszkolnej poprzez objęcie dzieci sześcioletnich nauką w szkole podstawowej." Dodatkowym argumentem jest plan budowy sali gimnastycznej dla Szkoły Podstawowej nr 1. - Nie można tak robić kosztem dzieci. 4 moich synów chodziło do SP1. Od początku lat 90-tych była mowa o sali. Dlaczego teraz takim kosztem ma być wybudowana? U mnie dzieci spędzają czas po 10 godzin dziennie. Czy po zmianie będę miały zapewnione miejsce od godziny 6.30 do 16.30? - pyta Anna Fatalska i zauważa: - Nie wiem, jak mogą tu funkcjonować oddziały przedszkole, jak będzie trwać budowa. To jest wbrew wszelkim przepisom.

W ogóle dyrekcja przedszkola niewiele wie. - Nie wiemy jak będą funkcjonowały oddziały przedszkolne, co z dziećmi, co z personelem. Nie ma żadnych rozmów, żadnych alternatyw, nic kompletnie. Można dużo rzeczy zdziałać, ale poprzez rozmowy - przyznaje dyrektorka przedszkola.

Sprawy nie komentują władze Cieszyna. - Burmistrz wypowie się w tym temacie, jeśli radni przyjmą projekt uchwały - poinformowała Edyta Subocz, rzeczniczka urzędu miasta.

Rodzice i dyrekcja przedszkola mają nadzieję, że na czwartkowej sesji (26 stycznia) zostaną dopuszczeni do głosu.

Dziś, 23 stycznia, mają spotkać się z radnymi z komisji edukacji i przedstawić im swoje racje.

W sprawę zaangażował się także Klub Krytyki Politycznej

Przedszkole nr 1 pełni ważną rolę jako miejsce dla najmłodszym dzieci ze śródmieścia (gromadzi wielu beneficjentów MOPS-u) jest także zabytkowym budynkiem, stanowiącym lokalne dziedzictwo.

Jeżeli nie zgadzają się Państwo z projektem likwidacji Przedszkola nr 1 w Cieszynie to prosimy o podpisanie petycji on-line wyrażającej sprzeciw wobec takiej decyzji.

Można także składać podpisy własnoręcznie w Świetlicy "Krytyki Politycznej" Na Granicy (ul. Zamkowa 1), która włączyła się w pomoc rodzicom oraz sympatykom zabytkowego budynku.

Zapraszam w poniedziałek, 23 stycznia, o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" (ul. Zamkowa 1, Cieszyn) na spotkanie z rodzicami, przedstawicielami  instytucji oświatowych i samorządowcami dotyczące przyszłości Przedszkola nr 1  w Cieszynie, mieszczącego się przy ulicy Michejdy 10.

Zapytajmy, skąd pomysł jego zamknięcia, co dalej z dziećmi z Przedszkola Nr 1, co z samym zabytkowym budynkiem? Czy i jak rodzice mogą reagować w takich sytuacjach?  Jakiej edukacji chcemy w Cieszynie?

Spotkanie organizowane jest z inicjatywy rodziców. Do udziału w nim zaproszeni zostali radni Miasta Cieszyna i przedstawiciele jednostek oświatowych działających na terenie miasta.

Informacje o przygotowywanej w Urzędzie Miejskim w Cieszynie uchwale dotyczącej wszczęcia procedury likwidacyjnej Przedszkola nr 1 pojawiły się niespodziewanie na tydzień przed planowanym na 26 stycznia głosowaniem w Radzie Miejskiej. Tak krótki czas pozostawiony na ewentualne konsultacje, spowodował, że pojawiło się sporo wątpliwości wśród rodziców dzieci i pracowników przedszkola dotyczących powodów samej likwidacji.  W momencie, gdy w całym kraju pojawiają się kolejne wiadomości o tym, że samorządy planują zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych, należy zastanowić się, co zmusza lokalne władze do tak radykalnych decyzji.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a przeciez tylko Polska w kryzysie trzyma sie na plusie wiec co to jest z tym PKB . Kiedys ktos madry powiedzial ze POLACY TO TAKI NAROD ZE JAK MAJA WOLNOSC TO ROBIA WSZYSTKO ZEBY JA UTRACIC A GDY TA WOLNOSC UTRACA TO ROBIA WSZYSTKO ZEBY JA ODZYSKAC czy to nie jest prawda?? Miejsc w przedszkolach brakuje wiele dzieciakow nie dostalo sie do przedszkola w roku 2011/2012 a tu o dziwo likwiduje sie przedszkole z dnia na dzien . A moze by tak zmniejszyc uposazenie naszych wybrancow narodu cieszynskiego . co KONSTYTUCJA nie pozwala a gdzie wasze sumienie . przeciez zyjecie z naszych pieniedzy kochani pamietacie o tym. A co by sie stalo jakby wasze ciple stoleczki byly wolontariatem ciekawe kto by sie do tego garnal??????????????????????????

moja opinia w w/w sprawie została zamieszczona pod artykułem o zamykaniu szkól w Goleszowie. A więc nie będę go przepisywał. A swoją drogą Bareja powiedział by : "słuszną linię ma nasza władza.....:/

To są chore ambijce dyr. sp 1 , bo musi mieć salę , powiedzcie mi jak to jest że kiedyś miejsca na sali nie brakowało, pamiętam że na jednym roku było po 5 klas a w klasie 30 uczniów, a teraz jest gimnazjum i podstawówka i brakuję sali , a dzieci cały czas ubywa i będzie ubywać za kilka lat te sale będą świecić pustkami i kto będzie za ich utrzymanie płacić .

Jak wiadomo, pod rządami przewodniej siły narodu jest dobrze, a będzie jeszcze dobrzej. Zresztą już jest nam tak dobrze, że dobrze nam tak.

Z dnia na dzień dyrekcja Przedszkola nr 6 w Łukowie woj. lubelskie dowiedziała się o planowanej likwidacji placówki. Rodzicom na reakcję zostawiono tydzień. Piszą petycje, podpisują się pod protestem, spotkają się z komisją edukacji, w końcu przyjdą na czwartkową sesję rady miasta, by bronić miejsca przyjaznego ich dzieciom. WALCZYMY DO KOŃCA!!!

Wszyscy atakują lokalne władze (i po części jest to i ich wina), ale mało kto zwraca uwagę, że tak naprawdę za tym wszystkim stoją reformy i decyzje podejmowane przez parlamentarzystów, Rząd itp. Państwo zrzuca z siebie odpowiedzialność za to, do czego jest powołane. Wydaje się, że „centrum” samo nie wie do końca jak ma to wszystko wyglądać…parlamentarzyści, którzy dostają kartkę z informacją, jak i kiedy głosować nie znają się, nie podejmują większej refleksji… Scedowano wiele obowiązków na barki samorządów i społeczności lokalnych, mówiąc że teraz jesteśmy samo odpowiedzialni za to co się dzieje… na Śląsku Cieszyńskim mimo nagłaśnianych problemów jest i tak jeszcze spoko w porównaniu z innymi regionami w Państwie … Ot, taka konsekwencja przyjętej w latach 90. XX w. neoliberalnej logiki, która obejmuje wszystkie dziedziny życia… Czy NGOizacja oraz prywatyzacja ma wszystko rozwiązać, heh, szkoda słów…
Problem przedszkoli to tylko jeden z elementów układanki, który łączy się m.in. z ACTA…. W jednym i drugim przypadku wszystko podejmowane jest jakby zakulisowo… Dostęp do informacji w sieci, dzielenia się opiniami, informacjami itd. czy przedszkola dla dzieci to także kwestia edukacji…

A w Bażanowicach chcą zlikwidować nie tylko przedszkole ale i szkołę podstawową, i dobrze ,lepiej rządzi się ciemnotą. Tak trzymać Panie Wójcie Glajcar

Myśleliście, że tak łatwo pozbędziecie się Ficka? Ołłłłł jeeeee!!!!

Z pustego nawet Salomon nie naleje....

Po co robić szum jak pięniędzy brak....

"...należy zastanowić się, co zmusza lokalne władze do tak radykalnych decyzji...." Odpowiedź jest dziecinnie prosta. Kiedy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Dobrze się dzieje, że właśnie Krytyka Polityczna (KP) próbuje poprawić swój medialny wizerunek poważnie nadszarpnięty w związku z wydarzeniami w swej siedzibie na Nowym Świecie podczas Święta Niepodległości, gdy stała się na pewien czas arsenałem dla kastetów i pałek Antify. KP rozwinęła się w wielkie przedsiębiorstwo, organizujące wiele skomplikowanych przedsięwzięć w całym kraju i obracające przy tym sporymi pieniędzmi, które nauczyło się bardzo sprawnie „pozyskiwać” od różnych eurofunduszy i agend budżetowych. Wierzę, że KP jest w stanie zdobyć odpowiednie fundusze dla przedszkola.

Drodzy mieszkańcy Cieszyna. Nasze miasto jak wiele innych jest zadłużone i szuka oszczędności. Każdy się cieszy, że wyremontowano drogę, Wzgórze Zamkowe, park i wiele innych miejsc ale nikt się nie zastanowił skąd miasto brało na to pieniądze. Dotacje unijne to tak naprawdę kredyt, który trzeba spłacić. Proszę więc nie narzekać ponieważ za udogodnienia które przecież kosztują musimy płacić właśnie w ten sposób. Myślę, że to jest dopiero początek. Wiele placówek oświatowych będzie jeszcze zlikwidowanych poprzez połączenie z innymi. Dożyjemy takich czasów, że Koper i Osuch będą jedną szkołą. Pozdrawiam

Dożyjemy jeszcze czasów kiedy bedziemy mieli w miescie jeden sklep spozywczy, jedną szkołę i w ogóle bedziemy jedną wielką rodziną - wspierajacą się w trudnych czasach spłacania zaciagnietych długów unijnych.

Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama